מדוע לא כדאי לעשות קלוקינג לאתר

למרות אזהרות חוזרות ונשנות של גוגל ועדכוני אלגוריתמים, עדין קיימים אנשים המנסים לקדם את אתרים בדרכים שחורות. אחת הדרכים הנפוצות ביותר היא בהשגת כמות מאסיבית של לינקים לאתר. הדרך השנייה המועדפת על הרבה מקדמים הפועלים בשיטות אסורות היא בעזרת קלוקינג. מה זה בדיוק קלוקינג? הצגת דפים באתר באופן אחד לגוגל ובאופן אחר לגולש עצמו. למשל דף אחד יכול להכיל ריכוז גבוה של מילות מפתח בצבע הרקע של הדף כך שהגולש לא יראה זאת, אבל אותם המילים יהיו נגישות לגוגל.

 

התייחסו למנוע החיפוש כמו לגולש

הקלוקינג הוא תהליך הנוגד את הקווים המנחים של גוגל לקידום אתרים. מבחינתם מה שמנוע החיפוש צריך לראות ומה שהגולש צריך לראות אמור להיות בדיוק אותו הדבר. למשל בעבר היו אתרים שהיו מציגים למנוע החיפוש מידע על תוכן עשיר ומפואר, אבל הגולשים היו רואים תוכן עלוב. תופעה זו עוררה תגובות נזעמות ופגעה בחוויית המשתמש. לכן גוגל רואים בחומרה את תופעת הקלוקינג. יש להם אפס סובלנות כלפי אנשים המקדמים בצורה זו.

בדיקת קלוקינג

כדי לבדוק  אם גוגל עלול למצוא באתר שלכם עבודת קלוקינג אפשר לבצע כמה בדיקות: האחת היא לבדוק את צפיפות המילים בדף בעזרת אחת מהתוכנות המוצעות ברשת. יכול להיות שתגלו שם מילה שאתם לא מכירים. יכול להיות שתוכן מסותר נשתל בתוך האתר שלכם על מנת להפנות גולשים לאתר אחר. במקרה כזה עליכם להסיר בהקדם את התוכן המוסתר. עוד דרך היא בדיקת קוד האתר. אם אתם רואים משהו שונה בקוד כמו מילות מפתח רבות או שורות קוד המיועדות למנוע החיפוש בלבד, יכול להיות שמדובר בקלוקינג. עם ובלי קשר, למילות מפתח בקוד האתר אין שום משמעות כך שבכל מקרה כדאי להסיר אותן משם.

מתי אפשר להפנות גולשים לתוכן שונה

בעקבות המדיניות של גוגל לגבי קלוקינג, הרבה מקדמי אתרים תוהים אם הם עושים משהו לא נכון. למשל חלק מהאתרים מפנים את הגולשים לפי כתובת האי.פי שלהם לגרסת אתר בשפה המתאימה. במקרים אחרים, נוצרת הפנייה של גולשים ממכשירים סלולאריים לגרסה קלה יותר של האתר. במקרים אלו הגולש ומנוע החיפוש רואים משהו אחר, אבל אלה נחשבים למקרים כשרים. כל עוד אתם לא מפעילים מניפולציות מכוונות כמו הפניית כתובות אי.פי ספציפיות לאתר כלשהו, או בידוד אזורים מסוימים, אתם לא עושים שום דבר רע.