מדוע חברות קידום אתרים מבקשים שיקים מראש

 

 

אתם פונים לחברת קידום אתרים, שנחשבת לחברה מקצועית ורצינית. כשאתם מתחילים לברר על אופן התשלום, החברה מציינת בפניכם, כי צורת התשלום היא העברה של שיקים מראש, כאשר לרוב מדובר על חוזה שבין חצי שנה לשנה. ברוב המקרים, גם אין קפיצות באמצע –  אין כמעט חוזים של 8 חודשים, אלא כאלה שמתקיימים בהפרשים של חצי שנה.

אולם כמו שאתם יודעים, התחום של קידום האתרים הוא דינמי. הרי יכול להיות מצב שבו תרצו שירות חדש כדי לקדם את האתר או ההפך – תרצו להפחית את דמות הקידום ולכן גם לשלם פחות.

 

אז מה ההיגיון מאחורי תשלום מראש?

 

להסכים על הכל בחוזה

במובן מסוים, כשאתם חותמים על חוזה מול חברת קידום האתרים, ניתן להמשיל זאת לחוזה שאתם חותמים עבור דירה להשכרה – גם כאן וגם כאן אתם מעבירים כמות קבועה מראש של שיקים, זאת למרות שיכול להיות שבחודש אחד תהיו יותר בדירה, ובחודש אחד פחות. עם זאת, בחוזה כתוב בדיוק מה מותר לכם לעשות ומה יש בדירה ומה תקבלו ממנה. אותו דבר בדיוק עם חוזה של קידום אתרים – יכול להיות שיהיה חודש שבו תרצו להפעיל שורה ארוכה של כלים (או שחברת הקידום תראה לנכון לבצע זאת), ויכול להיות חודש שהקידום יהיה הרבה יותר רגוע – אבל הסכום הוא בכל מקרה קבוע.

 

אלא שאתם חייבים לשים לב כמובן מה כולל החוזה שלכם עם חברת קידום האתרים, דווקא בגלל שאתם משלמים מראש בשיקים. ראו באיזה כלים החברה מתחייבת לעשות שימוש. ראו מה היא מתחייבת לעשות במידה שהאתר עולה בדירוג, או במידה שהאתר יורד בדירוג. ראו בכלל האם היא מוכנה להתחייב לכך שהאתר שלכם יעלה בדירוג. אם בעבר חברות רבות התחייבו לכך שתגיעו למקום הראשון תוך חצי שנה, היום התפיסה היא הרבה יותר זהירה.

 

יותר מכל, חשוב מאד שהחוזה שלכם יסדיר את הנושא של תשלומים נוספים. דווקא נושא זה הופך להיות הכי רגיש כשמדובר על שיקים מראש. הרי אתם כבר סיכמתם על מחיר, ויום אחד באה חברת קידום האתרים, ואומרת שכדי לעשות שימוש בכלי מיוחד – אתם נדרשים לשלם עוד 400 ש”ח בחודש ספציפי. אתם כמובן מתרגזים,החברה מתרגזת בחזרה, ובינתיים אף אחד לא דואג לקידום האתר. כדי למנוע מצב זה צריך להצהיר מראש בחוזה איזה שירותים לא נכללים במחיר, שכן הם חד פעמיים, ולא בטוח שיהיה צורך לעשות בהם שימוש.

 

האם כולן דורשות שיקים מראש?

באופן עקרוני, בעבודה עם חברות קידום האתרים הגדולות והמוכרות, כמעט כל חברה תגבה מכם את התשלום בצורה של שיקים לראש. כך נהוג לשלם בענף זה. יש פרילנסרים שעוסקים בקידום אתרים בתור אנשים פרטיים, ומשום שהם פחות מוכרים צורת התשלום שלהם יותר גמישה, ולעתים הם עושים זו בצורה של הפקת חשבוניות. עם זאת, חשוב להבין שבעבודה עם החברות המוכרות, הגדולות והמקצועיות – שיקים מראש הם כמעט צורת התשלום היחידה.