על הקשר בין ה SEO למרכיב האיכות ב PPC

גוגל משנה את העולם זאת לא עוד אמרה כללית ולא מבוססת אלא מציאות אותה אנו חיים כחלק מההתנהלות היום יומית. אחד המוצרים הנפלאים והמוכרים ביותר של גוגל הינו מנוע החיפוש אולם בפועל ענקית החיפוש מספקת לנו עשרות מוצרים ושירותים נפלאים דוגמאות: CHROME , GMAIL , DOC, TV ועוד. במאמר זה בחרתי להתמקד דווקא באנטומיה של גוגל ולבחון את הקשר הכול כך מעניין בין אלגוריתם ה ADWORDS לבין אלגוריתמים שפועלים בעולם ה- SEO.

קצת על מנגנון הפרסום המהפכני של גוגל ADWORDS

גוגל מהווה אינדקס האתרים הגדול בעולם. מעל 80% מנפח החיפושים העולמי מבוצע בעזרת גוגל. ובעצם ניתן לומר שאנו גולשים ברשת האינטרנט של גוגל. למי שלא ממש מבין על מה אני מדבר אז אני אסביר. גוגל סורקת את רשת האינטרנט כל ידי זחלן ומאנדקסת – רושמת את אתרים לאינדקס פנימי שלה. כאשר כול חיפוש שלכם בעצם שולח את השאלה לחיפוש באינדקס פנימי ולא ברשת הפתוחה כולה.

אחד המנגנונים המהפכניים והמצוינים שגוגל הביאו לעולם הוא גוגל ADWORDS כלי מהפכני שמאפשר למאות מפרסמים להפיץ פרסומות ובעקרון לשלם עבור הקלקות בלבד. המודל הזה נקרא מודל תשלום – PPC  – PAY PER CLICK.  מאז ועד היום המודל הממומן התפתח וקיימים מודלים רבים ומורכבים. ההתפתחות של כלי זה באה לצד שיפור מתמיד ביכולות הטכנולוגיות ואפשרויות הניתור והמעקב שגוגל מאפשרים למפרסמים לבצע על כול קמפיין.

אידיאולוגיה – חזון וקצת הגיון בריא

על האידיאולוגיה והחזון של גוגל אני כותב לא מעט. גוגל באו לשנות את העולם וכרגע לדעתי אף גוף או ארגון לא עשו זאת טוב מהם. הם שמו דגש רב על איכות התוצאות המתקבלות לכול שאלת חיפוש הן בחיפוש הממומן והן בתוצאות החיפוש האורגניות.

הרצון של גוגל לספק לגולש את התוצאות המקוריות, האיכותיות, החדשות והמדויקות ביותר בעבור כול שאילתת חיפוש אינם רק חלק מאידיאולוגיה תרבותית אלא חלק הגיוני מתוכנית עסקית מורכבת.

כאשר גולש מקיש שאילתת חיפוש אלגוריתם הפרסום של גוגל יודע להציף לו בהתאם לפרמטרים כגון מיקום, מכשיר, מין, שפה ועוד – מודעות ממומנות של מפרסמים שחושבים שהמוצרים שלהם מתאימים לקהל מסוג זה. בתור איש SEO  שאוהב לחקור ולשאול שאלות תמיד מצאתי עניין במנגנון המתוחכם שעומד מאחורי ADWORDS. ככול שתלמדו להכיר את מנגנון הפרסום של גוגל כך תלמדו להיות אנשי  SEO טובים יותר. חלקכם לא מבינים על מה אני כותב ובטח שואלים את עצמכם מה איפה בדיוק נמצא הקשר בין מנגנון הפרסום של ADWORDSלבין עולם ה- SEO. ארי מדובר שני אינדקסים שונים. אחד מטפל במודעות ממומנות ואחד באינדקס של תוצאות אורגניות. אז תרשו לי לשתף אתכם בתאוריה מעניינת שאני חושב עליה כבר כמה זמן. הקשר נמצא במרכיב האיכות.

הקשר בין SEO  לבין מנגנון הפרסום הממומן של גוגל

אם אנו בוחנים את מנגנון הפרסום של גוגל אנו רואים כי המפרסמים כפופים לתקנון חוקים מאוד ברור. כאשר כול סטייה מהתקנון תהפוך את הקמפיין לפחות איכותי וטוב למפרסם. האבולוציה הטכנולוגית הביאה את גוגל לבחון גורמים רבים בחשבון הפרסום של מפרסם ולכן כיום היא יכולה לבחון את הנושאים הבאים:

• CTR – אחוז ההקלקות על כול מודעה – ככול היותר מקליקים על מודע כך המחיר המשולם על ידי המפרסם לכול קליק יורד.
• איכות המודעה- כיצד המודעה בנויה – האם היא עונה לתנאים של גוגל או לא? האם היא מעבירה מסרים נכונים? האם היא לא מעודדת הקלקות וכולי.
• איכות דף הנחיתה – אותו דף אליו אנו מפנים את הגולש לאחר הקלקה על מודעה. צפיפות ביטויים ועוד פרמטרים נוספים שנותנים למודעות שלנו ציון איכות מ- 0-10.

אז איפה בדיוק הקשר בין העולם המרתק והמתפתח של פרסום ממומן בגוגל ADWORDS  לבין עולם ה- SEO?  הקשר הוא במרכיב האיכות.

• גוגל פיתחו אלגוריתמים חכמים לזיהוי קשר בין מודעה לבין תוכן בדפי נחיתה.
• גוגל נותנים ציון איכות למודעות.
• גוגל נותנים ציונים לקמפיינים על מי הקלקות CTR.

אם ניישם גישה זאת בעולם ה- SEO  נראה שגוגל יודעת לבצע את הדברים באים:

• גוגל יודעת לבחון איכות של עמוד אינטרנט.
• גוגל יודעת לתת ציונים לדפים ברשת האינטרנט.
• גוגל יודעת לבחון את יחס ההקלקות על כול דף באתר שלכם ולתת לו ציון בהתאם ל – CTR””
• גוגל יודעת לחשב איזה קשר יש בין מקור המקשר אליכם ולתת ציון לקישור שכזה. ממש כמו ציון למודעות.

סיכום:

עולם האינטרנט מתפתח בקצב מסחרר כאשר ענקית החיפוש גוגל אחראית לחלק לא מבוטל ממהפכה זו. במאמר זה הצגתי תיאוריה – לא שגרתית שבאה לבחון את עולם ה- SEO כפי שהוא מוכר לעוסקים בתחום ה- SEM. המתודולוגיה הייתה די פשוטה יישום כמה פקטורים הפועלים בעולם ה -PPC  על עולם ה- SEO. את הוצאות אתם יכולים ולמצוא בעצמכם על ידי עבודה איכותית נקייה ובהתאם להנחיות של הגוף המרכזי – גוגל.

מאמר זה נכתב על ידי גלעד אלעזר מומחה קידום אתרים ו- SEM.