ניהול מוניטין ומיתוג העסק באינטרנט

ניהול מוניטין ומיתוג באינטרנט מורכבים ממספר רב של פעולות אותן יכול בעל עסק או מקצוע לבצע. המטרה של כל הפעולות האלו היא בסופו של דבר להציג את העסק באור חיובי ולבסס את הניסיון והמוניטין שלו גם מחוץ לעולם הפיזי.

אם בעבר בעל העסק היה מסתפק באתר אינטרנט שמורכב מכמה עמודים בודדים, היום מקובל שלכל עסק יש לא רק אתר, אלא גם דף פייסבוק, חשבון טוויטר, רישום באינדקסים ולפעמיים גם פרופיל ברשת החברתית העסקית Linkedin.

כשיש כל כך הרבה חלונות ראווה וירטואליים, קל ללכת לאיבוד בין כל האפשרויות ולפיכך יש לקבוע סדר עדיפויות מסוים אותו נציג במאמר זה. למרות קביעת הסדר, חשוב לא לזלזל באף אחת מן האפשרויות דווקא בגלל שבאינטרנט נחשף העסק למאות , אלפי ואפילו מיליוני לקוחות פוטנציאליים.

אתר עצמאי לפני הכול

האתר הראשי שלנו הוא החשוב ביותר מהסיבה הפשוטה שיש לנו שליטה מלאה עליו . המטרה הראשית שלנו היא שהאתר יופיע במקום הראשון כאשר מחפשים את שמנו או את שם העסק שלנו, ואם אפשר ,גם כאשר מחפשים את המוצרים או השירותים אותם אנחנו מספקים (משימה זו תהיה קשה יותר מכיוון שעוד עסקים רוצים להופיע בהקשר הזה).

לא מספיק רק לקדם את האתר, אלא צריך גם לעצב אותו ולהפוך אותו למרשים ככל הניתן. רושם ראשוני הוא בדרך כלל הקובע ולכן האסתטיות והדיוק בכתיבה של הטקסטים חשובים במיוחד.

פייסבוק

בשנים האחרונות הפכה פייסבוק לכלי עסקי מהמעלה הראשונה וכיום אין כמעט בעל עסק שלא פותח לעצמו עמוד פייסבוק. עם זאת, פתיחת העמוד כשלעצמה אינה מספיקה , ועליו לצבור גם. אחת הדרכים לצבור עוד אוהדים היא באמצעות שתילת תיבת אוהדים באתר האינטרנט הראשי של העסק (זה מהסעיף הקודם). לאחר שצוברים מספיק אוהדים, חשוב לתת להם ערך נוסף ולעדכן אותם על מבצעים או אירועים מיוחדים. אם דף הפייסבוק יציג אך ורק את מה שכבר קיים במקומות אחרים, האוהדים יתעלמו ממנו וכל העבודה הקשה תרד לטימיון.

תכונה נוספת של דפי אוהדים נותנת לבעל העסק את ההזדמנות להגיב אצל בעלי עסקים אחרים, וכל עוד הדבר לא נעשה בצורה בוטה, זו יכולה להיות דרך נהדרת ליצירת קשרים עסקיים.

Linkedin ו– Twitter

מדובר אמנם בשתי רשתות נישתיות יותר מפייסבוק, אך גם בהם יש לבעלי עסקים הזדמנויות לא מועטות. למשל, טוויטר משמשת לא רק כדי לעדכן את הלקוחות על מבצעים חדשים, אלא פעמיים רבות גם למתן עזרה ותמיכה טכנית. (בעיקר בעסקים בעל פן טכנולוגי)

לינקדאין היא רשת חברתית אחרת שמאפשרת לבעל העסק ליצור קשרים עם בעלי עסקים אחרים וכך לשפר את המוניטין שלו בתוך הקהילה העסקית. לינקדאין היא גם מקום טוב לחיפוש עובדים ובדיקה של קורות חיים של מועמדים פוטנציאלים .