מדריך להחלפות קישורים

החלפות קישורים הן מהפעולות הפחות נעימות שמקדמי אתרים צריכים לבצע : מרביתנו רוצים לקבל כמה שיותר ולתת כמה פחות, ומכיוון שגם הצד השני רוצה בדיוק את אותו הדבר, בדרך כלל מדובר במשימה מתישה ומעצבנת. (וכל זאת עוד בלי להזכיר את המרדף אחרי בעלי אתרים שהסירו לנו את הקישור ללא התראה מוקדמת).

רלוונטיות

הדבר החשוב שיש לבדוק כאשר מחליפים קישורים הוא נושא הרלוונטיות : האם האתר שממנו אנחנו מקבלים קישור רלוונטי לתחום שלנו? אם כן, האם הוא מדורג במקום ריאלי בתוצאות? אין שום טעם לקבל קישור מאתר שהקימו אותו רק לפני יומיים רק בגלל שיש מילה מאוד אטרקטיבית בכותרת שלו. יתרה מכך, גוגל עלול לחשוד שבגלל שמדובר באתר חדש, הוא למעשה קונה מאיתנו קישור.

ישנם מקרים בהם עדיף שלא לבצע החלפת קישורים עם מתחרה ישיר שלנו בגלל פחד ממעבר גולשים או מצב של סכום 0 (מקרה נדיר בו כוח הקישורים מתקזז אחד עם השני). במצב כזה נוכל לחפש אתרים משלימים לתחום שלנו שהם לא בהכרח מתחרים ישירים. למשל, גננות ותכנון נוף.

 

אם לדעת אחד מהצדדים, ההחלפה אינה שוות כוח ומישהו צריך לקבל פחות קישורים או לקבל קישור רק מעמוד פנימי, עליו לגבות זאת בנתונים כמו דירוג האתר למילות מפתח מסוימות, הוותק שלו או מספר הקישורים שכבר יוצאים ממנו (מניחים כי הכוח מתחלק בין הקישורים היוצאים).

מסלול ההחלפה

מדובר בעוד נושא חשוב : האם אנחנו מתכוונים לבצע החלפה הדדית בין אתר א’ לאתר ב’ (כל אחד מקשר לשני?), או שבדרך הולכים להיות עוד כמה אתרים בשביל להסוות את פעולת ההחלפה? קשה לתת תשובה חד משמעית מה עדיף, מכיוון שגם החלפות הדדיות וגם החלפות מורכבות יותר יכולות להתגלות כמועילות מאוד או לא מועילות כלל. לעומת זאת, טוב לזכור שכל החלפה יכולה להיות גלויה לגוגל בסופו של דבר.

לאחר ההחלפה

למרבה הפלא, דווקא השלב שאחרי ההחלפה יכול להיות הבעייתי יותר : לפעמיים בעל האתר השני באמת יעשה שינוי בקישור מתוך כוונה להזיק לנו, אך לפעמיים האתר שלו פשוט ייעלם מן הרשת או שהוא יפסיק את ההתקשרות עם החברה עבורה קידם את האתר, והיא תסיר את הקישור על דעת עצמה.
לכן, מדי כמה חודשים מומלץ לעקוב אחרי ההחלפות שלנו ולתעד זאת. אם אחד הקישורים אינו כשורה, יש לפנות בנימוס וללא התלהמות אל בעל האתר השני ולבקש ממנו לתקן את המצב או להסביר מדוע הקישור כבר לא נמצא אצלו. מיותר לציין שמאוד לא כדאי להסיר קישורים לאחרים : לא רק שזה לא הוגן כלפי האתר השני, גם התדמית שלנו כמקדמי אתרים עלולה להיפגע. החדשות הטובות הן שככל שמבצעים יותר החלפות, כך מקבלים יותר ניסיון וההחלפות הבאות נעשות קלות יותר.