למה כדאי להיזהר מחברות שמתחיבות למיקומים

 

חברת הקידום הבטיחה לכם מקום ראשון?

פניתם אל חברת קידום אתרים, על מנת לקדם את האתר שלכם. לא משנה מאיזה תחום באתם – מכירה של ציוד לבע”ח, שירותי אינסטלציה, או שאתם בכלל מוסד חינוכי – חברת הקידום מבטיחה לכם שתוך חודש בלבד אתם כבר תהיו המלכים של גוגל – תככבו במקומות הראשונים בכל ביטויי המפתח, או לכל הפחות בביטויים במקום השני או השלישי. הרים וגבעות מובטחים לכם, ותשקיפים אופטימיים של תזרים גבוה מאד של מבקרים, לקוחות ומזומנים שיכנסו ישירות אל הכיס שלכם. זה הזמן להתעורר רגע מהחלום, ולהבין את העולם שבו אתם נמצאים, ואת התחום שבו אתם עוסקים כדי להבין שאתם צריכים להיזהר מאותן חברות קידום שמתחייבות למיקומים גבוהים בזמן מסוים.

 

להכיר טוב יותר את תחום הקידום

היום אין כמעט אתר שלא מקדם את עצמו. אתרים רבים מאותו תחום, שהם מתחרים, פונים אל חברות קידום אתרים שונות. אז מה גורם לאתר מסוים להגיע למקום הראשון? לעתים, יש לו יתרון בכך שהוא פשוט וותיק וגדול, ולכן תמיד יהיה לו יתרון התחלתי על פני מתחריו. צריך להבין שאתר, שעוקף את המתחרים, עושה זאת לא כי הוא האתר המושלם והוא הגיע לשיא מבחינתו – אלא הוא עושה זאת כי האתרים שמתחתיו הם אתרים חלשים יותר ופחות רלוונטיים. המסר הוא ברור – האתרים שמתחת תמיד יכולים לשוב ולטפס למעלה, והאתר שלמעלה תמיד יכול ליפול למטה. אבל הרעיון הוא שאף אתר איננו מושלם, ומדובר סה”כ בתחום דינמי.

מיקום גבוה זה טוב ויפה, אבל עליכם לשים לב לנושא שאולי בשלבי ההתקשרות נראה לא רלוונטי, אבל ההשפעה שלו על העסק שלכם לטווח הארוך היא עצומה. כל חוזה שלכם עם חברת קידום הוא בסופו של דבר חוזה זמני. אין חוזה שנמשך לנצח, ויתכן שבשלב מסוים כשהחוזה יגמר תבחרו לא להמשיך לעבוד עם חברת הקידום. במצב כזה, יתכן שהאתר שלכם כבר קודם והגיע באמת למקום נאה ומכובד, אבל מרגע שהחוזה הסתיים – פתאום האתר מתחיל לצנוח. מה קרה? החברה שקידמה אתכם השתמשה בכל מיני לינקים שקישרו לאתר שלכם והסירה אותם. למה היא עשתה זאת? פשוט כי היא יכולה, כי לא הגדרתם מצב אחר בחוזה.

 

החשיבות של החוזה

אם חברה מיד מבטיחה לכם מקום ראשון, תמיד תעלו את השאלה “ומה קורה אחרי שהחוזה בינינו יסתיים?”. ברור שאתם לא מצפים להוספת תכנים חדשים לאתר ועבודה על האתר, אבל חשוב מאד להגדיר את נושא הלינקים שיובילו לאתר שלכם. אפשר לקבוע מראש הסדר מיוחד במידה והחברה משלמת על הלינקים הללו – כמו העברת התשלום ישירות אליכם, או אל חברה אחרת שתפנו אליה.

צריך להבין, כי קידום טוב ואיכותי הוא קידום ארוך, שלוקח זמן עד שהוא הופך אפקטיבי – וכך גוגל גם לא חושב שנעשה כאן קידום שהוא לא חוקי. קידום מהיר שכביכול מביא לתוצאות מהירות – יסומן במהירות כקידום “שחור”, והאתר שלכם יהיה פסול מבחינת גוגל, ויהיה קשה לשנות את המצב.