למדוד אפקטיביות של פרסום ברדיו ופרסום בגוגל

לא נדון כעת בשאלות שישוו באופן כללי בין פרסום ברדיו לבין פרסום בגוגל מבחינת המחיר והאפקטיביות, שכן זה מאמר לנושא נפרד. אבל יש שאלה שכן חשוב לענות עליה – כיצד מודדים בכל אחת מהפלטפורמות, את מידת ההצלחה של הקמפיין?

 

הכלים שעומדים לרשותכם

בואו נתחיל מבדיקה של פרסום ברדיו. היום יש אמנם תחנות אזוריות, שנהוג לפלח לעתים לפי קהל יעד, אך זה קהל יעד מאד כללי – אין לדוגמה תחנות רדיו לילדים, תחנות רדיו לנשים, תחנות רדיו לגמלאים, וכיו”ב. יש פילוח כללי במקצת של “צעירים”, אך הוא ממש לא מדויק. שני הסקטורים היחידים שיש להם באמת תחנות ברורות משלהם זה המגזר החרדי והמגזר הערבי, אך אלו היוצאים מן הכלל. במילים אחרות – כשאתם מפרסמים ברדיו, אתם לא כל כך יודעים למי אתם מפרסמים. יתרה מזו – אתם גם לא יודעים מי בדיוק הקשיב לפרסומת שלכם. נכון שגם תחנות הרדיו, כמו הטלוויזיה, מפרסמות נתוני רייטינג – ובמקרי זה נתוני מאזינים. ברור שתחנת רדיו עם יותר מאזינים, תהיה עם הפסקת פרסומות אפקטיבית יותר, אבל הבעיה היא שאין לכם איך למדוד את זה. המדד היחיד הוא האם אתם רואים הגדלה מסוימת בהכנסה שלכם – אבל אם אתם מפרסמים בעוד כמה מקומות איך תדעו עד כמה הרדיו הוא האפקטיבי? התשובה – אתם לא. הפרסום ברדיו אולי עובד, אבל אין באמת כלים לדעת עד כמה הוא עובד.

 

פרסום בגוגל זה כבר סיפור אחר לגמרי. גוגל אדוורדס נותן לכם כלים מדויקים, על מנת שתדעו בדיוק עד כמה הקמפיין הוא אפקטיבי. גוגל אדוורדס יגיד לכם כמה פעמים חיפשו ביטוי מפתח שאותו החלטתם לקדם בתוך גוגל אדוורדס. יתרה מזו, הוא יגיד לכם מהו אחוז ההקלקה על האתר שלכם, מתוך סך הפעמים שהוא הופיע. במקביל לשימוש בגוגל אדוורדס, תוכלו גם להשתמש בגוגל אנליטיקס – שזהו הכלי של גוגל שמודד אתרים (בלי קשר לגוגל אדוורדס). תוכלו לראות כמה אנשים נכנסו לאתר שלכם באופן כללי, מהיכן הם נכנסו (כול לכמה נכנסו דרך גוגל). תוכלו לראות מתי אנשים נכנסים, מה הם מחפשים כדי להגיע לאתר שלכם, מהו החתך של רוב המשתמשים וכיו”ב.

 

אז מי יותר אפקטיבי?

כפי שאתם רואים, בתחרות של מדידת אפקטיביות, אין בכלל תחרות פרסום בגוגל אדוורדס. מדובר בכלי שלא רק מקדם את האתר שלכם, אלא גם מודד לכם את מידת ההצלחה, וכך אתם יודעים אם יש טעם להמשיך או להפסיק את הקמפיין. חשוב עם זאת לזכור, שמבחינת האפקטיביות גם פרסום ברדיו עדיין נחשב לאפקטיבי, ויש אחוזי האזנה רבים לתחנות רדיו. אבל תמיד כדאי להתחיל בפרסום בגוגל, פשוט כי יותר קל לנטר אותו.