הסרת תוכן פוגעני מגוגל

אחת החסרונות או הבעיות בעולם האינטרנט, המכיל שפע של מידע על כל דבר, הוא תוכן פוגעני ולא ראוי. נזק יכול להיווצר במקרה וילדים נחשפים לתוכן זה בגיל צעיר מידי. דרך גוגל אפשר למצוא מידע על הכל, כולל על פעולות מחוץ לחוק. הדרך למנוע זאת היא על ידי שליחת תלונה לגוגל. במקרה והתלונה מוצדקת, והתוכן מתברר כפוגעני או מעודד פעולות לא חוקיות, הוא מוסר ממנוע החיפוש. כך לא ניתן להגיע אליו דרך גוגל אלא רק באופן ישיר. אתר Search Engine Land מדווח שרוב התלונות על תוכן לא ראוי מגיעות מארצות הברית.

מיליוני תלונות מ Microsoft

 גם הפרת זכויות יוצרים היא סיבה מספיק טובה להגשת תלונה. כמו כן, גם ממשלות לוקחות את עצמן את הזכות להורות על הורדת תוכן העלול לפגוע בביטחון המדינה. בתקופה האחרונה, חלה עליה גדולה בתלונות להסרת תוכן.  רוב התלונות מתמקדות באתרי שיתוף קבצים. החברה שהגישה את כמות התלונות הגדולה ביותר היא Microsoft במהלך השנה שעברה. Microsoft  ביקשו להוריד כ 2 מיליון כתובות URL. השנה הם ביקשו להוריד כחצי מיליון.

תלונות ממשלתיות

ממשלת ארצות הברית היא מגישת הבקשות הגדולה ביותר. חלק מהתלונות מגיעות בהוראות צו בית משפט. תלונות נוספות מגיעות בהוראת גופי אכיפת חוק שונים. גוגל מצייתת ב כ 40% מהמקרים בכלל. בנוסף גוגל מציגים מידע רחב יותר על התלונות הכולל תאריך הגשת התלונה, המידע המלא אודותיה והסיבות לבקשה. גוגל פועל בשקיפות מול המשתמשים. כך שאם גוגל הסירו תוכן בעקבות תלונה, בעל האתר יכול לדעת מי הגיש את התלונה, מתי ומדוע.

חופש המידע והסרת תוכן

הורדת תוכן מתנגשת עם חופש המידע, לכן גוגל לא נענים לכל בקשה. להגשת תלונות יכולות להיות גם סיבות לא כשרות –  כמו תחרות בין שני גופים גדולים. בקשה ללא הצדקה כמובן שלא תתקבל. גוגל מסירים תוכן כי עם כל הכבוד לחופש המידע וזכויות אחרות המאפיינות מדינה דמוקרטית, כאשר המידע פוגע באדם כלהו, אין זה אומר שהדבר צריך לבוא על חשבונו. אבל יש בכך גם היבט של לחימה בתחנות רוח. כאשר מישהו מגיש תלונה על אתר שיתוף קבצי מוזיקה או וידאו, הוא לא שם קץ לתופעה. גם אם מידי פעם אתרים מסוג זה נסגרים, אנשים תמיד ידעו כיצד להשיג מוזיקה וסרטים בחינם.