הבדלים בין פייסבוק לגוגל

פייסבוק וגוגל מייצגות שתי גישות מאוד שונות בכל הנוגע לצורה בה פועלת רשת האינטרנט. גוגל הוא מנוע חיפוש שתפקידו לאנדקס דפים מאתרי אינטרנט אחרים ולהציג את הדף הרלוונטי ביותר לחיפוש אותו אנחנו מבצעים. לעומת זאת, פייסבוק היא רשת חברתית: לפייסבוק הרבה יותר חשוב שנוכל לשתף אחד עם השני קטעי מידע , עדכונים קצרים (סטאטוסים) ותמונות. אם פייסבוק מציגה לנו קישור, הרי זה בגלל שאחד החברים שלנו המליץ עליו והוא רלוונטי לפי דעתו, לא בגלל שהקשנו שאילתת חיפוש מסוימת.

הגישה השונה של פייסבוק וגוגל לעסקים

עד כה התייחסנו בעיקר לפן האישי של פייסבוק וגוגל (מה הן מציגות לגולש הפשוט), אבל שתי הענקיות האלו יודעות שהכסף האמיתי נמצא בשוק הפרסום העסקי תדמיתי. בעוד גוגל מציגה פרסומות של עסקים ליד תוצאות החיפוש ואתרים שמשתמשים בתוכנית השותפים שלה (גוגל אדסנס) בהתאם לתוכן העמוד או השאילתא, פייסבוק מציגה לנו מודעות  שחברים שלנו אהבו.
לפייסבוק יש גם עמודים מיוחדים לעסקים שנקראים דפי אוהדים: כל עסק הופך להיות מעין יישות נפרדת ויכול לצבור לעצמו אוהדים שונים ברגע שהם עושים לו לייק. דף העסק יכול גם לתפוס את מקומו של הפרופיל הרגיל ולהגיב אצל דפי עסק אחרים (הוא עדיין לא יכול לדבר ישירות עם פרופילים אישים וקבוצות לא עסקיות).

בסופו של דבר, רוב העסקים כיום עושים שימוש בשתי הפלטפורמות : לעסק יכול להיות אתר  רשמי לצד דף בפייסבוק , ומצד שני, קמפיין פרסומי בתוך גוגל לצד קמפיין דומה בתוך פייסבוק.

הבדלים הולכים ומטשטשים

אולי דווקא בגלל שמדובר בשתי גישות שונות כל כך, לאחרונה אנחנו עדים למלחמה בין גוגל לפייסבוק במהלכה כל אחת מנסה להיכנס לתחומי השליטה של השנייה ולהשפיע על הצורה שבה תיראה הרשת בשנים הקרובות. למשל, גוגל + של גוגל היא בסך הכול פייסבוק שבה במקום חברים יש מעגלים שונים. גוגל מנסה לרכב על הגל החברתי ולהציע למשתמשים שלה (כמעט כל שמשתמש ב – Gmail), אלטרנטיבה , ובעתיד כנראה תציג לנו פרסומות ובעיקר תוצאות חיפוש ממוקדות עוד יותר. כרגע, גוגל כבר החלה להציג לנו המלצות של חברים מה – Gmail או טוויטר בתוך התוצאות האורגניות.

פייסבוק אמנם לא מתכוונת לפתוח מנוע חיפוש בזמן הקרוב, אבל היא בהחלט מתחילה להציג גם מידע מאתרים חיצוניים באמצעות ציר הזמן החדש. אנחנו יכולים לדעת למשל לאיזו מוזיקה מקשיב החבר שלנו ללימודים או איזה מאמר הבוס שלנו בדיוק קרא באתר החדשות המועדף על שנינו. המטרה של פייסבוק היא שנרכז את רוב הפעילות שלנו אצלה ולא נצטרך לחפש במידע במקורות חיצונים , כולל מנועי חיפוש. קשה לדעת כיצד תיגמר המלחמה הזו, אך ללא ספק, הטוב ביותר עוד לפנינו!