בונה האתרים כארכיטקט

בניית אתרים נבונה איננה שונה מבניית בית. שלא בשונה מעבודתו של הארכיטקט, בבואנו לדבר על בניית אתרים לא נוכל להתעלם מהאספקטים הטכנים, הפוקציונלים והאסטטים. אריכיטקט נבון יודע שהתוצר הסופי של העבודה שלו אמור לשרת את הלקוח, וכך גם בונה אתרים.

בניית אתרים נכונה תתמקד בלא רק בעיצוב ובניית האתר, אלא גם באינטראקציה שבין האתר לרשת. בונה אתרים ידע איך לנצל את האזור שהוקצע לו בכדי למקסם את מספר הצפיות והכניסות לדף שלך.

הנחת היסודות

בשנתם הראשונה ללימודיהם אדריכלים לומדים שהמבנה שהם בונים צריך לשרת שלוש מטרות: יציבות, צורך והנאה. של בשונה מהארכיטקט, תפקידו של בונה האתרים הוא לוודא שהאתר יעלה בכל הדפדפנים מבלי להתקע או להאט את המחשב, זהו תפקידו לדאוג שהתאר ממלא את הפונקציה שהלקוח ביקש וזהו תפקידו לבנות את האתר בצורה כזו שהגולש יפיק הנאה ממנו, וירצה לחזור פעמים רבות אחרי הביקור הראשון.

בניית אתרים נכונה נסמכת על סטטיסטיקות, מחקרי התנהגות ותאוריות סוציולוגיות שונות בכדי להבטיח אתר עם שילוב תכנים מגרה ומעניין עבור הגולש. בניית אתרים שנעשית על ידי מקצוען תבטיח סינרגיה של האלמנטים השונים הללו בכדי ליצור חווית גלישה נעימה למשתמש.

היות והרשת היא ברובה טקסטואלית, בונה האתרים צריך לברור את הטקסטים שהוא יעלה לאתר: עד כמה הטקסטים רלוונטים? עד כמה הם נהירים? האם הם מעבירים את המסר נכון?
בנוסף, בניית אתרים במישור הטקסטואלי דורשת גם ראייה מבנית: סידור הטקסט בדף, סוג וגודל גופן, ריווח ועימוד נכון. אלה אולי נראים כמו פרטים שוליים, אך אלה יכולים לקבוע האם אתר ינסוק או יתרסק.

למרות שהרשת קיימת זמן קצר בלבד – היא אורגניזם שמתפתח מהר מאד. בונה האתרים צריך להיות ער ורגיש לשינויים שמתרחשים ברשת בכדי שיהיה מסוגל לבנות אתר רלוונטי. בזמן הקצר שהרשת קיימת התפתחו מאות סיגנונות כתיבה וסיגנונות גרפיים. בניית אתרים שנעשת על ידי מקצוען היא כזו שתשקף מה אופנתי ולא את מה שהיה רלוונטי לפני חמש שנים.

הקמת מגדלים ברשת

בדיוק כפי שרובנו לא היינו מנסים לבנות גורד שחקים ללא אדריכל, בניית אתרים לבד היא מעלל שיש להמנע ממנו. רובנו היינו מתעלמים מאין ספור פרטים קטנים, ומבצעים “הנחות” בעריכת הטקסט או העיצוב הגרפי מתוך מחשבה מוטעית ש”מה כבר ההבדל בין פונט מוטה ללא מוטה?”. אלה בדיוק הפרטים הקטנים שיכתיבו האם גולש יכנס לאתר ויהנהן בהערכה, לבין זה שהוא יחפש אתר מתחרה.

בניית אתרים מקצועית תנחה את הגולש באלגנטיות לכיוון המוצר שהוא חיפש, ומוצרים נלווים שישלימו את המוצר; בניית אתרים נבונה תדע איך לגרום למשתמש להרגיש בבית, ותדאג שבפעם הבאה שהוא יחפש את המוצר או השרות שאתה מציע – הוא יחזור לאתר שלך ולא לאחר.