איך לאפיין אתר בצורה יעילה

 

אם אתם רוצים לבנות אתר יעיל ולחסוך מעצמיכם שינויים מיותרים, כדאי להשקיע בתהליך האפיון. הציבו לעצמכם מטרות ברורות והגדירו את קהל היעד אליו אתם מעוניינים לפנות.

לפני שמתחילים לבנות אתר חדש, הדבר הראשון אותו צריך לעשות הוא לאפיין אותו. כאשר אתם מאפיינים אתר אתם חוקרים את השטח ומגדירים לעצמכם מטרות. עליכם לדעת לאיזה קהל יעד אתם רוצים לפנות, מה בדיוק אתם רוצים להשיג, איזה תוכן אתם מעוניינים ליצור ובאיזה פורמט. כאשר תכללו את כל הדברים הללו יהיה לכם ברור יותר כיצד לעצב את האתר ואו חנות וירטואלית. למעשה עיצוב ותוכנו תלויים בעיקר באפיונו.

מטרות

הציבו לעצמכם את היעדים אליהם אתם רוצים להגיע. למשל אם אתם רוצים שהאתר שלכם ימכור את מוצרי העסק שלכם, ממש לא כדאי לפתוח סתם אתר תדמית רגיל או בלוג. האופציה המתאימה במקרה הזה היא חנות וירטואלית. אם האתר שלכם עוסק בתוכן המורכב מביקורות וכתבות שרק אתכם כותבים, כדאי לשקול הקמת בלוג ולא אתר. אנשים יצפו מאתר להתעדכן לפחות פעם אחת ביום ומבלוג כל כמה ימים. אם אתם בונים על פרסום בבלוג, עליכם לבחור את הבלוג שמשספק את שטח הפרסום הרחב ביותר. בחרו בחברה שאת הבלוגים שלה קל יותר למצוא בגוגל. כאמור, רק אחרי שתציבו את המטרות ותדעו מה בדיוק אתם רוצים, רק אז כדאי לבחור בסוג האתר או הבלוג. תהליך האפיון  ימנע מכם שינויים מיותרים בהמשך הדרך.

קהל יעד

חשוב מאוד להגדיר עד לפרט הקטן ביותר אל קהל היעד אליו אתם רוצים לפנות. על תנסחו אותו באופן כללי, אלא הגדירו ממש מישהו שישמש דוגמא מייצגת לקהל היעד. למשל אם אתם מעוניינים לפתוח בלוג המציג כתבות וביקורות על סגנון מוזיקה מסוים, עליכם להגדיר את גיל הקורא (אפשר להגדיר טווח גילאים למשל (18-40) איזה להקות וזמרים הוא אוהב, איפה הוא נוהג לבלות, כמה פעמים בשנה הוא הולך להופעות, איפה הוא גר, מה הם הבלוגים האהובים עליו בתחום, איזה משקאות הוא אוהב לשתות ועוד. כל הפרטים האלה חשובים כי כך תדעו באיזה סגנון לעצב את האתר ואיך לאפיין את הטקסטים.

קידום האתר

אחרי שהצבתם לעצמיכם את המטרות והעליתם את האתר לאוויר, הגיע הזמן להתחיל לקדם אותו. תהליך הקידום נעשה לפי תהליך האפיון אבל גם ההפך הוא הנכון. למשל כדי לקדם אתר בתחום מסוים יהיה עליכם להכניס מילות מפתח מתאימות לתוך הטקסטים והכותרות כדי שהגולשים יוכלו להגיע אליכם. אפיון האתר יעזור לכם להבין באיזה פורומים כדאי לקדם אותו. למשל אם קהל היעד שלכם פונה לצעירים, יהיה עדיף לקדם אותו בפורום בו נמצאים אנשים צעירים יותר ולא בפורום כללי עם טווח גילאים רחב. כמו כן, אתם תבינו טוב יותר לאיזה אינדקסים לרשות את האתר ואיפה לקנות שטח פרסום.