איך החיפוש בפייסבוק יכול לעזור לגוגל לחמוק ממדיניות החוסר אמינות

גוגל הוא מנוע החיפוש הפופולארי ביותר. מתוך סקר שנערך בקרב 2200 משתתפים, 83% אחוז מהנשאלים הודו כי הם משתמשים בעיקר בגוגל. למקום השני בפער אדיר הגיע מנוע החיפוש של Yahoo כשרק 6% מהמשתתפים הודו שהם משתמשים בו בעדיפות ראשונה.  אתר Search Engine Land  מדווח שבעקבות הדומיננטיות הכל-כך חזקה של גוגל, נוצר רושם שהם עושים משהו לא בסדר, משהו לא חוקי.

בעיות אמינות

חשוב לדעת שאומנם גוגל הוא מנוע החיפוש השולט באירופה ובארצות הברית, אבל ברוסיה, יפן וסין הוא עדין אנדרדוג. ברוסיה רוב האנשים משתמשים ביאנדקס כמנוע החיפוש המועדף. אנשים שירצו לקדם את האתר שלהם ברוסיה, יצטרכו לקדם אותו קודם כל לפי יאנקדס ואחר כך לפי גוגל. נוצר רושם לא טוב על גוגל בעקבות מדיונות הפרטיות. על כך שהם יכולים לדעת איפה כל אחד נמצא לפי הנייד, מה תוכן המיילים שלו ועוד. אבל צריך להבין שגוגל לא מסתירים את המידע אותו הם אוספים. הם עושים זאת כדי לספק את תוצאות החיפוש הטובות ביותר.

המתחרים של גוגל

בעקבות הדומיננטיות של גוגל, נוצר הרושם שאין לגוגל בכלל מתחרים. זה נכון אם מסתכלים אך ורק על מנועי החיפוש. שוק החיפוש אינו מוגבל אך ורק למנועי חיפוש. קיימים היום מאות אתרים המספקים חיפוש ורטיקלי, כלומר חיפוש בתוכם. אתרים כמו אמזון המתמחים במכירת מוצרים. אלה נחשבים גם כן למתחרים של גוגל בשוק החיפוש.

מנוע החיפוש של פייסבוק

בקרוב לגוגל יהיה מתחרה נוסף  – מנוע החיפוש של פייסבוק. בימים אלו מהנדסי הרשת החברתית עובדים על שיפור החיפוש באופן משמעותי. גוגל ימשיך להיות מנוע החיפוש השולט, אבל יותר ויותר אנשים יתחילו לחפש גם דרך הפייסבוק. מכיוון שהחיפוש בפייסבוק לא היה יעיל במיוחד עד היום, אנשים חיפשו פעמים רבות דברים בפייסבוק דרך גוגל. כאשר מנוע החיפוש בפייסבוק יהיה טוב יותר, יותר אנשים יעדיפו לעשות את החיפוש גם שם. החיפוש לא יהיה אך ורק ורטיקלי בתוך הפייסבוק. אם מישהו יעשה לייק על דף כלשהו מחוץ לפייסבוק, יהיה  ניתן למצוא אותו דרך מנוע החיפוש של הרשת החברתית.