איך בוחרים מילות מפתח לקידום אורגני

בחירת מילות מפתח לקידום אורגני היא אחת המשימות החשובות ביותר כאשר מתחילים לקדם אתר אינטרנט. הסיבה לכך היא שבחירת מילות המפתח תקבע לא רק את מערך הקישורים שנבנה לאתר, אלא גם את הנושאים בהם יעסקו העמודים המרכזיים בו.

בחירת מילות מפתח לקידום לאחר שיש כבר אתר מוכן היא מאוד לא מומלצת מכיוון שנתקע עם הרבה דפים שאולי כבר לא יהיו רלוונטיים לקידום, ונצטרך להוסיף מספר רב של דפים חדשים.

נפח החיפוש

נפח החיפוש של ביטוי מסוים הוא אחד האספקטים החשובים ביותר בעת בחירת מילות המפתח. אין טעם לקדם ביטוי שמחפשים רק עשרים איש בחודש, מכיוון שהמשמעות היא פחות ממבקר אחד ביום שיגיע מן הביטוי הזה.

כאשר בודקים נפחי חיפוש באמצעות “כלי מילות המפתח” לביטויים בעלי יותר ממילה אחת, צריך לבחור בהתאמה מדויקת או התאמה לביטוי. התאמות אלו מבטיחות לנו כי הנפחים המתקבלים יכללו אך ורק שאילתות של גולשים שחיפשו את הביטוי באותו סדר של מילים בו אנחנו רשמנו אותו.

תחרותיות

שיקול נוסף שיש להתחשב בו הוא רמת התחרותיות על מילת מפתח מסוימת. למרות שמדובר באספקט שבדרך כלל קשה יותר למדוד אותו, יש עדיין כמה אינדיקציות שיכולות לעזור :

 

1. התחרות גוברת ככל שהביטוי מופיע ביותר כותרות ותיאורים של עמודים שונים (אפשר להשתמש בפקודה intitle  כדי לחפש רק בכותרת).

2. ככל שיש בעמודים הראשונים יותר אתרים שמקודמים בצורה פעילה, כך התחרות קשה יותר. (ניתן לבחון זאת באמצעות בדיקת מערך הקישורים של האתרים האלו). חשוב גם לדעת פחות או יותר עד כמה אתרים אלו הם איכותיים מבחינת התוכן שלהם, וממתי הם קיימים (וותק).

בניגוד לדעה הרווחת, לא כדי להתבסס על מספר התוצאות הכולל שגוגל מחזיר, מכיוון שהרלוונטיות של האתרים בעמודים המתקדמים יותר (3 והלאה) יכולה לרדת מאוד, וקשה להגדיר אתרים אלו כמתחרים.

מה הלקוחות שלך היו מחפשים?

שיקול שלעיתים נוטים להתעלם ממנו ולא בצדק הוא נושא המיקוד של האתר. אם למשל יש לכם אתר המספק שירותי ניקוי באזור המרכז, אין טעם לקדם אותו גם על ביטוי המתקשר לניקוי בצפון. יכול להיות שתקבלו עוד כמה לקוחות, אבל אלו לא יהיו בהכרח לקוחות שיהיה לכם נוח לעבוד מולם. במקרה כזה, שני הצדדים יהיו מאוכזבים וחבל.
יתרה מכך, לעיתים צריך לבחור את המיקוד של האתר לפני עונות השנה ומגמות משתנות. לדוגמה, אין הרבה טעם לקדם עמוד של “חופשות בחגים” בתקופה שבין ינואר לאפריל בה אין כמעט חופשות. כפי שנאמר בתחילה,  בחירת מילות מפתח הם אמנם שלב מוקדם בקידום האתר, אבל אין הדבר אומר שאסור לעשות שינויים גם אם הנסיבות משתנות. מי שיודע לחזות טרנדים, יכול לקבל תנועה רבה מזירות שהתחרות בהן עדיין אינה רבה.