על זיהוי ותיקון דפי נחיתה

בחירת דפי הנחיתה שאינם מבצעים את עבודתם נאמנה וזקוקים למקצה שיפורים מקצה לקצה מעין טיפול “עשרת אלפים” כולל. במאמר זה נבחן מס’ דרכים כיצד לעשות זאת.

מציאת דפי הנחיתה הגרועים

ראשית, יש לאתר את דפי הנחיתה הגרועים לפני שנתחיל במקצה השיפורים ולשם כך ניתן להשתמש בגוגל אנליטיקס, הכלי הכי נפוץ לבחינת הישגים ברשת, הקריטריונים לבחינה הם: אחוז הנטישה, סיכום הניווט באתר ואחוז המרה.

סינון

לפני שניכנס לעומקם של דברים, יש לגעת בנושא כוחם של המסננים (פילטרים) בניתוח האתר שלך. אם תשים לב, ישנם דפים אשר אחוז הנטישה שלהם גבוה יותר. ניתן להשתמש בכלי הסינון על מנת לבחון אם מדובר ב”טרנד” אמיתי שנכון לגבי כל סגנון דפי ההרצה. לדוגמא: ניתן להשתמש במילת הסינון “מוצר” על מנת לבדוק את כל דפי המוצרים, ניתן לחזור שנה אחורה ולבדוק מאמרים ישנים אם יש ברשותך תאריכים ב URL האישי שלך. בנוסף, ביטויים נפוצים יכולים להיות גמישים יותר כגון סינון על פי /(0-9)200/ יציגו לך את כל המאמרים משנת 200 עד שנת 2009 ועוד כלי סינון שונים. מכיוון שיש מכלול שלם של אפשריות חיפוש, בזמן ביצוע סינון עבור ביטויים מסוימים ניתן להסתייע במאמר הנ”ל.

אחוז הנטישה

על מנת לקבל סקירה מהירה למי מדפי הנחיתה יש אחוז נחיתה גבוה תזדקק יש לבצע שלוש פעולות:

• לך ל- Content > Site Content > Landing Pages.
• בחר Comparison View מתוך האייקונים הנמצאים בראש הדף מצד ימין לצד טבלת המידע.
• ובחר ב –  Bounce Rate מתוך compared to site average .

לאחר מכן, הרחב את מס’ השורות המוצגות ל 500 ותתחיל לסרוק את הרשימה. עליך לחפש דפי נחיתה בודדים עם אחוז נטישה גבוה במיוחד. תנועה גדולה של נטישה מסמלת הזדמנות טובה לביצוע מקצה שיפורים. בנוסף, עליך לחפש נושאים רצים ולחשוב כיצד לבחון את אותם נושאים תוך שימוש בפילטרים. יחד עם זאת, עליך לזכור שאחוז הנטישה אינו מצביע בהכרח על דבר שלילי, אם באתר שלך יש דפי מידע בסגנון “כיצד להחליף מנורה”, משתמש יכול לקרוא את העמוד ולקבל את כל המידע לו הוא זקוק, לעזוב את האתר מבלי לגלוש מעבר מכיוון שהוא קיבל בדיוק את המידע לו הוא היה זקוק. אך אם בדף הנחיתה יש כפתור של “קנה עכשיו” ואחוז הנטישה הוא גבוה במיוחד, אז בוודאי שמדובר בדבר שלישי, אז שים את עצמך בנעלי הקונה.

סיכום הניווט באתר

אחוז הנטישה אינו המדד היחיד שכן מה קורה עם לדוגמא, גולשים נכנסים לדף הנחיתה שלך ומנווטים לכיוון איזור ה”עזרה” במקום לרכוש את המוצר? או אם הגולשים לתוך רובריקת החיפוש במקום להקליק על מאמר? במקרים כאלו תראו אחוז נטישה גבוה אך הגולשים אינם בהכרח נוקטים בפעולה המתאימה. במקרים כאלו, חשוב לבדוק את סיכום הניווט באתר על מנת לבדוק לאן אותם משתמשים גלשו לאחר שנכנסו לדף הנחיתה על פי הנוהל הבא:

• לך ל – Content > Site Content > All Pages .
• תקליק על שם הדף
• בחר Navigation Summary  הנמצא בראש הדו”ח.
• תקליק על כניסות (entrance) .
כעת תוכל לבדוק לאן אותם גולשים פנו לאחר שנכנסו לדף הנחיתה. האם לזה ציפית? מהי כתובת האתר של הפעולה הרצויה הראשי בדף זה , והאם הוא בולט בדו”ח?

אחוז המרה

אחוז ההמרה הוא הנתון האחרון אשר ייתן לכם את התמונה הכוללת לגבי המצב שכן אחרי הכול גם אם לדף הנחיתה יש אחוז נטישה נמוך יכול להיות שעדיין יש מקום לשינוי אם בפועל אין רכישות. כעת יש לבצע מעט יותר עבודה בגוגל אנליטקס על מנת לבדוק בדיוק את אחוז ההמרה המדויק:

• בחר Custom Reporting מהממשק של גוגל אנליטקס.
• תקליק New Custom Report ותיתן לדו”ח שם.
• בתוך ה metric groups, תוסיפו קודם Visits על מנת לתעדף את הדו”ח שיציג ראשית כמה דף הנחיתה שלך היה “עסוק”.
• הוסף עוד קבוצה והפעם בחר ב Conversion Rate.
• יצרם מעין דו”ח בעל מדרג מימדי, כעת בחר Landing Page ואז בחר “שמור” – Save.
• ברגע שהדו”ח נטען והושלם, כעת ניתן למצוא בקלות את דפי הנחיתה שיש לתקן ולשפר.

מקור המאמר :

https://www.seomoz.org/blog/identifying-and-fixing-your-worst-landing-pages