מה עדיף בכתובת URL: מקף או מקף תחתון?

לפעמים הדברים הקטנים הם אלו שיכולים להקפיץ אתר קדימה או לפחות לתת לו פוש קטן. כמו שנהוג להשקיע בטייטלים ודסקריפשנים כך גם כדאי  להשקיע בכתובות ה URL. שילוב מילות מפתח בכתובות ה URL  משפר את הסיכוי של דף מסוים להגיע למקום טוב יותר במנוע החיפוש. בחלק מהאתרים ו/או הבלוגים כתובות ה URL  נוצרות לבד מבלי שלבעל האתר יש יכולת לשלוט בהיווצרותן. אבל כיום כל מי שבונה אתר יכול להגדיר לעצמו איך יראה ה URL.

 

הפרדה בין מילים

כתובות ה URL לא נקלטות באותו האופן על ידי מנועי החיפוש. כשמדובר בגוגל, מנוע החיפוש מאתר תכנים גם לפי כתובות ה URL  ולא רק לפי הטיילים והדסקריפשנים. מכיוון שאי אפשר ליצור רווח בכתובות ה URL , קיימות 2 דרכים להפריד בין מילים. האחת היא באמצעות מקף והשנייה היא בעזרת מקף תחתון. אם אתם לא מפרידים את מילות המפתח האחת מהשנייה בעזרת אחת מהשיטות, עליכם לדעת שגוגל קורא אותם כמילה אחת.

מילים בודדות ורצף מילים

אם אתם מפרידים את המילים בעזרת מקף, מנוע החיפוש של גוגל קולט את המקף, מפריד בין המילים וקורא כל אחת מהן בנפרד. אם אתם מפרידים בין המילים בעזרת מקף תחתון, גוגל מפריד בין המילים אבל מתייחס לכולם כאל מונח אחד. כך שבעוד שמקף גורם לגוגל להתייחס לכל מילה כמושג בפני עצמו, מקף תחתון גורם לגוגל להתייחס למילים המופרדות כאל רצף המרכיב מילות מפתח.

חיפוש מדויק

כשגוגל היו בתחילת דרכם, הם היו חברה קטנה יחסית לאלטה ויסטה. הם ניסו להפוך את החיפוש לכמה שיותר מדויק ובכך  שאפו לבדל את עצמם משאר מנועי החיפוש. המהנדסים הראשונים בגוגל היו מתכנתים בעברם וכפי שהם רצו למצוא ביטוי ספציפי בקוד אתר, כך הם רצו למצוא  ביטוי ספציפי במנועי החיפוש ולא צירוף מקרי של המילים המבוקשות. בכל מקרה ההשפעה של מקפים על מנוע החיפוש היא משנית כי גוגל מתייחס קודם כל לשאר האלמנטים.

אז  מה עושים?

אם אתם בונים אתר בימים אלה, עדיף שתפרידו בין המילים בעזרת מקף. בינתיים בגוגל עדין מחברים מילים שמופיעות עם מקף תחתון ומפרידים בין מילים שמופיעות עם מקף. גוגל תכננו בעבר להתייחס לשני סוגי המקפים באותו האופן, אבל נכון להיום הם מעדיפים להשקיע את המאמצים בפרויקטים חשובים יותר. יכול להיות שהשינוי יבוצע בעתיד, אך כרגע אי אפשר לדעת ולכן עדיף להפריד את המילים בעזרת מקף אם יש לכם אתר ובו המילים מופרדות בעזרת מקף תחתון אין טעם לשנות את ההפרדה למקף רגיל, במיוחד אם הקידום שלכם עובד טוב בכל מקרה. בסופו של דבר, כרגע, מקף יעיל יותר למילות מפתח של מילה אחת, ואילו מקף תחתון למילות מפתח המורכבות מכמה מילים.