מה זה SMO

מה זה SMO

SMO  (ראשי תיבות של Social Media Optimization), הוא שם כולל לכל אותן פעולות המבצעים על מנת לקדם אתר מסוים, מותג או אפילו דף בודד בתוך רשתות חברתיות ואתרים נוספים שיש להם אפקט ויראלי. בשונה מקידום אורגני במנועי חיפוש,SMO  הוא תחום חדש יחסית המפתח מיום ליום ומשעה לשעה ולכן דורש מידה לא מבוטלת של יצירתיות ותעוזה. SMO לא משפיע בדרך כלל ישירות על דירוג של אתר במנועי חיפוש, אך יכול להביא אליו כמות נכבדת של תנועה שמקורה ברשתות חברתיות.

להלן מספר דוגמאות לפעולות במדיה חברתית:

הקמת ותפעול בלוגים

בלוגים הם למעשה רשומות שנוצרות על ידי גולשים וגולשים אחרים יכולים להגיב עליהם. עם השנים התפתחו בלוגים מסחריים בהם מפורסמות ידיעות הקשורות למותג מסוים כמו למשל הבלוג של גוגל למפרסמים ב- Adwords. מעבר להקמה ותחזוקה של בלוגים המקושרים למותגים ואתרי אינטרנט, פעילים במדיה חברתית מגיבים בבלוגים אחרים על מנת להפנות גולשים אחרים לאתר חיצוני.

בניית עמודי פייסבוק

עמודי פייסבוק למותגים ועסקים הם ערוץ שיווק חשוב נוסף עבור מותגים ואתרי אינטרנט. תפקידו של הפעיל החברתי הוא ליצור את העמוד ולצקת אליו תכנים אטרקטיביים ומושכים שחלקם יפנו למקורות חיצונים כמו אתר אינטרנט. אספקט חשוב לא פחות הוא מענה לתלונות של גולשים העוקבים אחרי העמוד ונקראים אוהדים. כיום תגובה זועמת של גולש הנותרת ללא מענה,  יכולה לגרום נזק בלתי הפיך.

לאחרונה אפשרה פייסבוק לעמודים להגיב בעמודים אחרים וכך הקלה על גיוס אוהדים נוספים ממתחרים או קולגות. למרות שמדובר בכלי עוצמת מאוד, חשוב לא להגזים איתו מכיוון שאף אחד לא רוצה להפוך להיות שכן מעצבן שמרגיז את כולם…

דרך נוספת לגייס אוהדים נוספים לדף היא באמצעות שימוש במערכת הפרסומות הפנימית של פייסבוק שהיא בעצם המקבילה החברתית של רשות הפרסום של גוגל (Adwords). אפשר גם להציב קישור לדף האוהדים באתרי אינטרנט חיצונים וכך לסגור שוב את המעגל החברתי.

ניהול חשבונות טוויטר

באופן דומה לפייסבוק, איש המדיה החברתית  צריך לדעת כיצד לתפעל חשבונות טוויטר. טוויטר היא רשת חברתית בה כל אדם משדר (מצייץ) למי שבוחר לעקוב אחריו מסרים קצרים של עד 140 תווים. בטוויטר ניתן ליצור חשבונות בעל גוון עסקי ללא מגבלה ולאחרונה נוספו לחשבונות אלו גם עמודים משופרים (אם כי אין להם את אותה רמת התפקודיות של העמודים בפייסבוק).

בטוויטר קל מעט יותר לצבור עוקבים באמצעות מעקב אחר חשבון מסוים, כאשר בעל החשבון רואה שעוקבים אחריו , הסיכוי שהוא יחליט לעקוב בחזרה גדול. עם זאת, גם בטוויטר חשוב לתת מענה לכל מי שפונה ספציפית לחשבון אחר (באמצעות סימן ה – @). חברות רבות משתמשות בטוויטר על מנת לתת תמיכה טכנית למוצריהן או להתריע על הגולשים שיש בעיה מסוימת בשרות (בטוויטר מוצגים כל העדכונים ואין פילטר על מה שרואה הגולש).