מדריך לרשתות חברתיות

בתור מקדמי אתרים, היינו רגילים במשך שנים ארוכות לחשוב במושגים של אתרי אינטרנט , בלוגים, כתיבת מאמרים והחלפות קישורים. הצמיחה המואצת של פייסבוק ורשתות חברתיות אחרות בשנים האחרונות, טרפה את הקלפים ומחייבת אותנו לחשוב בצורה מעט אחרת. כעת קשרים חברתיים, סטאטוסים, אוהדים ו עמודים עסקיים הם חלק בלתי נפרד מכלי השיווק שלנו ברשת, ואתר שלא מבצע פעילות חברתית כלל, גוזר על עצמו גזר דין מוות.

זכרו תמיד אל מי אתם פונים

הדבר הראשון שצריך לזכור כאשר מתחילים לפעול ברשת חברתית, הוא שאנחנו מתנהלים מול בני אנוש בשר ודם, ולא מנועי חיפוש ועכבישים רובוטיים. כל מה שאנחנו מפרסמים, אם על הקיר הפרטי שלנו ואם בעמוד העסקי, חשוף למאות ולפעמיים אפילו לאלפי אנשים. יותר מכך, הפרטיות בפייסבוק כמעט ואינה קיימת וגם אם שולחים הודעה לעשרים חברים בלבד, כל אחד מהם יכול לראות למי עוד שלחנו את אותה. (כלומר, אין באמת אפשרות bcc  כמו ברוב תוכנות הדואר האלקטרוני).

מספרים זה לא הכול

רבים מאיתנו סבורים שאם יש להם 3000 אוהדים בפייסבוק או 1000 עוקבים בטוויטר, הם כבר עלו על הסוס המנצח. יש כאלו שאפילו מוכנים לקנות דפים עם 10,000 אוהדים בעשרות אלפי שקלים. הבעיה היא שאם צברנו את כל האנשים האלו בשיטות מלאכותיות, בעצם לא עשינו כלום מכיוון שלא מדובר בקהל יעד ממוקד וסביר להניח שרובו כלל לא יהיה רלוונטי לתחום העיסוק שלנו. אמנם יש אמת בכך שדף או חשבון עם יותר קשרים, נראה אטרקטיבי יותר  כלפי חוץ, אבל אם רמת הפעילות סביבו היא לא גדולה ואין תחושה שדברים זזים, גם החברים החדשים מבינים במהרה שמדובר בסך הכול בזיוף.

רשתות חברתיות נישתיות

אין ספק שהרשתות החברתיות הפופולאריות ביותר הן Facebook ו – Twitter, אבל ברחבי האינטרנט יש גם רשתות חברתיות אחרות שכדאי להכיר. למשל, מה שמתעסק בתחום עיצוב או מכירת תכשיטים, בוודאי שמע על etsy, רשת חברתית בה העוסקים בתחום יכולים להמליץ אחד על השני ולשתף פעולה כדי להגיע לכמה שיותר לקוחות. רשת מפורסמת אחרת היא פליקר, בה צלמים מקצועיים יכולים לפרסם את הצילומים שלהם ולזכות להכרה.

עקבו אחרי שינויים

הטיפ האחרון וגם האלמנטרי ביותר הוא לעקוב אחרי השינויים המתרחשים ברשתות השונות. מכיוון שהתחרות כל כך עזה ורמת החדשנות היא עצומה, כמעט לא עובר שבוע מבלי שאחת מהרשתות הגדולות מכריזה על שינויים כאלו ואחרים. חלק מהשינויים האלו מהווים מהפכה של ממש . למשל, כאשר פייסבוק נתנה לכם את האפשרות להגיב בדפים עסקיים אחרים, הדבר פתח עולם חדש של אפשרויות לשיתופי פעולה בין עסקים ואתרי אינטרנט מסחריים. כאשר טוויטר החלה להציג ציוצים ממונים, היא נתנה במה גדולה הרבה יותר לעסקים מסוימים, וכך הלאה…