חדשות מפתיעות 18.07.2012

למרבה האירוניה, נושא החיפוש לא יעמוד בראש הרשימה ב YAHOO כשמריסה מאייר, בכירה ועובדת וותיקה לשעבר בגוגל לוקחת את מושכות ההנהלה לידיה. מדובר בצעד חכם עבור מאייר וצעד חכם עבור YAHOO ומעבר לכך צעד חכם אשר אולי יוציא את YAHOO מחוץ לתחום מנועי החיפוש אך יצעיד אותה לדרכים חדשות לגמרי.

כוח שיש להכיר בו

מאייר החלה לעבור בגוגל בשנת 1999 ממש בתחילתה של החברה, עד לתפקידה האחרון כסגנית נשיא גוגל לחיפוש בשנת 2010, מאייר מונעת באופן ברור וברצונה להעמיק ולפתח את פרטי החיפוש. בזמנה, מאייר פיקחה על עלייתו של מנוע החיפוש של גוגל למנוע החיפוש הכי נפוץ ומשומש בעולם. לאחר מכן היא עברה לתפקידה הבא כסגנית נשיא של גוגל מפות ומיקום (Google Maps & Locations) ובעוד שהיו מס’ הצלחות לא מבוטלות, ההרגשה הייתה כאילו מאייר הושארה בצד, זה בעיקר נכון כאשר נראה היה שחלק מהשירותים שהוצעו נצרכו ובולבלו בידי Google+ והאנדרואיד.

מה מעניקים לבכירה בגוגל שיש לה הכול?

בהינתן הנתונים שהוצגו לעיל, מעברה של מאייר אינו מפתיע. צעדיה של מאייר זהים לבכירים אחרים בתחום כגון מנכ”ל AOL טים ארמסטרונג, או הבכירה שריל סנדברג מ FACEBOOK. אז מה נותנים לבכירה מגוגל שיש לה את כל העושר והתהילה טכנולוגית שהיא אי פעם חלמה עליו? פשוט מאוד, חברה חדשה עם המון אתגרים שניתם לשחק איתם, חברה שנמצאת בצילה של גוגל, שם מאייר תוכל להוכיח שהצלחתה תלויה אך ורק בכישוריה המקצועיים ולא בשל היותה במקום הנכון בזמן הנכון. שריל סנדברג הוכיחה את הצלחתה עד כה, כאשר לקחה את פייסבוק והנפיקה אותה לציבור הרחב, תוך שמירה על היותה “המבוגר האחראי” על מארק צוקרברג, מנכ”ל פייסבוק בדומה למה שאריק שמידט עשה כאשר הצטרף לראשונה לגוגל כמנכ”ל. ארמסטרונג עדיין נאבק להוכיח של AOL יש עתיד, האתגר שלו דומה מעט למה שמוטל עכשיו על כתפיה של מאייר. לYAHOO יש כמות משמעותית של נכסי תוכן ועדיין יש לה קהל רחב. אך תפקודה של YAHOO הוא מהוסס ומקרטע, האם מאייר תוכל לשקם את החברה בעיני הציבור ולהפסיק את נפילתה?

החיפוש הכושל של YAHOO

אחת הבעיות הגדולות מהן סבלה YAHOO הייתה מנוע החיפוש שלה. בעלי מניות אידיוטים היו הראשונים שטירפדו את החברה. משרד המשפטים האמריקאי פיטר בכירים אחרים אשר פגעו בחברה. המנכ”לית לשעבר קרול ברץ עזרה לסגור את הירידה של החברה, למרות שכמעט ולא עמדה בפניה ברירה אחרת. מאייר ככל הנראה תצהיר על סופם של המאמצים המפרפרים של Yahoo  להציל את מנוע החיפוש שלה, על מנת לשמור על שאר החברה ולהתמקד בתחומי ההצלחה שלה.

הסוף ההגיוני של החיפוש ב YAHOO

מאייר עלולה להפתיע ולהודיע שYAHOO תחזור להתמקד במנוע החיפוש, אך אנו מנחשים שהיא מודעת לסיכויים במאזן הכוחות בשוק. היא יודעת שכל חברות החיפוש ניצחו כבר מכיוון שהם דאגו לפתח טכנולוגיות עצמאיות בנקודת הזמן הנוכחית וכי זה פשוט מאוחר מדי עבור YAHOO לבנות מחדש טכנולוגית חיפוש חדישה, שלא להזכיר את העובדה שתחת התנאים שמייקרוסופט הכתיבו לyahoo’, החברה לא תוכל להשתמש בטכנולוגיה שהיא ויתרה עליה לעוד 7 שנים לערך. במקום זאת, אנו מעריכים כי מאייר תשכתב את תנאי החיפוש, לא בכדי לנסות ולהציב את YAHOO  שוב בראש רשימת מנועי החיפוש אלא לקחת את הנתיב בו הלכה FACEBOOK. ישנו מנוע חיפוש בפייסבוק אך זהו ממש לא האטרקציה המרכזית. בדומה לכך, יש המון דברים ביאהו מלבד החיפוש, ובנקודה זו, נשמע הגיוני להתמקד בהיבטים הללו.

 

שיתוף פעולה מחדש עם מייקרוסופט וגוגל?

יכול להיות שמאייר תבחן מקרוב את העסקה עם מייקרוסופט  ואולי אף לערוך מו”מ מחודש לרמה שהיא תוכל לפחות, ואולי גם לערוך מו”מ עם גוגל. בנוסף, אולי משרד המשפטים האמריקאי ישקול מחדש את חשדותיו בנושא הפרת אמונים בהתחשב שפעולותיו הקודמות פגעו בחברה וממשיכות לפגוע שכן יאהו לא מורשית להציע חיפושים מכל השחקנים בשוק. המנייה של יאהו גם נמצאת במגמת ירידה תלולה בניגוד לעבר הרחוק, ויכול להיות שעסקה עם גוגל תעניק ליאהו נתח קטן מהשוק. שאלה נוספת היא האם שיתוף פעולה שכזה אכן יוכל לעזור? למרות שסנדברג הגיעה מגוגל לפייסבוק,לא נראה כי יש רוח של שיתוף פעולה בין השתיים. אם בכלל, נראה כי ההפך הגמור קורה, אין שום הבטחה חותכת שרק בגלל שמאייר הגיעה מגוגל, יאהו תהפוך לחברה שאוהדת לפתע את גוגל. רק הזמן יגלה, ואנחנו בהחלט נצפה, לאחר הבלגאן שברץ השאירה ולכך התווסף הבלגאן שסקוט תומפסון השאיר, בפחות מחצי שנה בניהול יאהו, ניתן לשער שהחברה תישאר עדיין במגמת ירידה. מינויה של מאייר, כך ניתן לקוות, מעורר תקוות רבות לעתיד לבוא.

 

מקור המאמר :

 

https://searchengineland.com/search-might-be-less-priority-at-yahoo-127762