העתיד נראה מזהיר עבור אינסטגרם ופינטרסט

בעוד שהשוק העולמי של רשתות חברתיות נראה משעמם, עייף וסטטי לפני כשנה, הרבה מאוד השתנה מאז. באופן ספציפי, כמה אתרים, יחסית צעירים, גורמים ל”שקע” רציני, לפי מחקרים ואנליסטים מטעם חברת Experian Marketing Services.

לפני שנה, הרשת החברתית פינטרסט  (pinterest) מוקמה במספר 188,   google+ מוקמה במספר 56 ואילו אינסטגרם (instagram) מוקמה במס’ 609! אם אתם מעדיפים לראות את הצמיחה באחוזים, שימו לב: כחלק מהביקורים ברשתות החברתיות, רק בצפון אמריקה: פינטרסט גדלה ב 5,124 אחוזים, אינסטגרם גדל ב 17,319 אחוזים וכל זאת נמדד בין חודש יולי 2011 לבין חודש יולי 2012.

בהתבסס על ההרגלים של ראשוני חובבי הרשתות החברתיות, ראש ונשיא חברת Experian Marketing Services, ביל טנצר צפה וחזה כי עדיין קיים חלון הזדמנויות ונישות פתוחות עבור רשתות חברתיות נוספות. טנצר חקר ולמד את תבניות הגולשים ודפוסי הצמיחה מאז שיוטיוב פרצה, בשנת 2005 והצהיר כי בימים אלה, קהל הגולשים ערני וזריז יותר מאי פעם. “הרמפה היא הרבה יותר מהירה” אומר טנצר ומוסיף כי “ניתן לראות חבורה של מגזרים דמוגרפיים אשר מאמצים את הרעיון מהר יותר בניגוד לעבר שם התהליך היה סדרתי”.

מעניין לדעת כי מצד ההיצע, יכול להות שהייתה ירידה במפר הכולל של רשתות חברתיות בעולם. החל מחודש יולי 2012, חברת Experian עוקבת אחר 6,098 רשתות חברתיות פעילות בניגוד לחודש יולי שעבר, בשנת 2011, אז היו 7,397 רשתות חברתיות פעילות. אז האם העלייה המהירה של המתחרים החדשים מנבאת חדשות רעות למובילים הבלתי מעורערים פייסבוק וטוויטר?

לדעתו של טנצר התשובה היא שלילית. “עד כה, נראה כי פייסבוק תשמור על מעמדה הרם, כבסיס של הגולשים ברשת וכנראה תהפוך לפלטפורמת תקשורת מתקדמת. יחד עם זאת, אני רואה כי קיימת הזדמנות לרשתות נישה לגדול ככל שאנשים חוקרים יותר לעומק”. אך ההתפשטות של הרשתות החברתיות ויצירת זהויות שונות נחזו בעבר, יש משחק גומלין מעניין בין הרשתות החברתיות, אינסטגרם למשל מקבל יותר מ40% תנועת גולשים מפייסבוק בצפון אמריקה וברזיל, על פי נתוני חברת Experian. אך זה לא נכון לגבי כל מדינה, למשל בסינגפור, 42% מהמבקרים באיסטגרם מגיעים מהטוויטר ו22% מפייסבוק. (והיום, אינסטגרם כמעט ונרכשה על ידי פייסבוק…)

בנימה אחרת, חברת Experian מודדת רק ביקורי אינסטרגם מהניידים שפועלים על רשת ה Wi-Fi מהבית, ולכן ניתן לייחס את הנתונים לשימוש המאסיבי מהבית. לטנצר היו עוד כמה השערות לגבי הצמיחה העתידית של השחקנים החדשנים פינטרסט וגוגל+, אשר כרגע במגמת האטה. במקרה של פינטרסט, רק 13% מהגולשים בארה”ב, היו חדשים, נתון אשר יכול להעיד על מגמת צמיחה. יחד עם זאת, טנצר ציין כי הוא זיהה דפוס דומה, כאשר תשומת הלב של התקשורת מובילה לגידול של משתמשים אשר מוביל לרישומם של הגולשים לאתר באופן חד פעמי, אך הם אינם חוזרים, זהו נתון נפרד ביחס לגידול האורגני.

“אני לא מאמין שפינטרסט רוו” אמר טנצר והוסיף: “אני חושב שנראה בהמשך צמיחה. ראינו את זה בעבר עם MySpace  ואחרים”. כאמרת אגב, הסינגפורים נראים כהכי פעילים ברשת פינטרסט ומבלים בממוצע כ23 דקות בכל הפעלה באתר. לטנצר יש תיאוריה נוספת בנוגע לגוגל+, הנשק הסודי של גוגל הוא החיפוש החברתי המקומי. בתחילת הקיץ גוגל השיקה את ה Google released Google+ Local, אשר משלבת תגיות מיקומים, דירוגי Zagat חופשיים ופעילות חברתית מקושרת. מדוע זה משנה? מכיוון שמידע מקומי הוא אחד החיפושים הנפוצים והגדולים ביותר עבור אנשים. “כאשר מסתכלים על חלוקת החיפוש, הערוץ המקומי הוא חשוב ומשמעותי ביותר, החיפוש המקומי של גוגל+ יגרום לדפוס צמיחה חזק למדי” על פי הצפי של טנצר, ימים יגידו אם הוא צדק.

 

המאמר נלקח ותורגם מהאתר:

https://allthingsd.com/20120827/big-years-for-instagram-and-pinterest-bust-up-the-social-networking-charts/