איך מתקינים אנליטיקס

אנליטיקס הוא אחד מהכלים היותר מוכרים ופופולאריים של גוגל המאפשר לבעלי אתרים לקבל מידע מדויק אודות התנועה של הגולשים הנכנסים לאתר שלהם. התקנת המערכת היא קלה מאוד וכוללת מספר צעדים פשוטים:

פתיחת חשבון בגוגל

במידה ואין לכם כלל חשבון בגוגל, תצטרכו לפתוח חדש חשבון ולהשתמש בכתובת מייל קיימת או לפתוח תיבת מייל חדשה של Gmail . לאחר מכן, תוכלו להתחבר לחשבון ה–Analytics  החדש שנוצר.

חשבונות ופרופילים

כל אתר שאתם עוקבים אחריו ב- Google Analytics נמצא בתוך פרופיל, וכל כמה פרופילים יכולים להימצא בחשבון נפרד. הרעיון הוא שמשתמשים שונים יכולים לחלוק ביניהם את אותו החשבון. כשאתם נותנים למשתמש אחר גישה לחשבון שלכם, תוכלו לבחור אם לתת לו הרשאות ניהול או הרשאות קריאה בלבד בתוך אותו החשבון.

אם לאתר יש כמה ספריות שונות או סאב דומיינים, אפשר לרכז את כולם בפרופילים שונים תחת אותו חשבון, העיקר שלכל אחד מהם יהיה מזהה שונה בקוד.

התקנת הקוד

לאחר שאתם יוצרים פרופיל עבור אתר מסוים, תצטרכו להתקין את קוד המעקב בתוך כל אחד מהדפים בו. בדרך כלל עושים זאת ישירות לפני התג </head>. כך הקוד לא מתנגש עם סקריפטים שונים הנמצאים בהמשך.  אם האתר שלכם לא בנוי בצורה תבניתית, ייתכן כי תצטרכו להתקין את הקוד בנפרד עבור כל עמוד ועמוד, אחרת תקבלו רק מידע חלקי.

בזמן התקנה , תתבקשו גם לקבוע אזור זמן. אזור הזמן משפיע על תצוגת הנתונים לפי שעות היום בהתאם למדינה, אך הנתונים עצמם מתקבלים לפי שעון ישראל רק בתשע או עשר בבוקר. (כתלות בעונות החפיפה של שעון הקיץ והחורף מול חו”ל).

בדרך כלל הנתונים מתחילים להופיע כיום אחרי ההתקנה, אבל במקרים מסוימים, יתכן שיעברו מספר ימים. לאחר התקנת הקוד, תוכלו לשים לב שהסטטוס שלו האתר שונה  מ – “קוד לא נמצא” אל “בתהליכי עיבוד”.

התממשקות מול Adwords ו– Adsense

לאחר שסיימנו עם ההתקנה הבסיסית של Analytics, יתכן כי נרצה לבצע שתי התקנות נוספות. אם יש לנו פרופיל Adwords, נוכל לחבר אותו אל Analytics דרך ממשק הדוחות של Adwords. ברגע שנעשה את החיבור הזה, נוכל לראות לא רק תנועה אורגנית ממנועי חיפוש, אלא גם תנועה שמקורה בקמפיינים ממונים. אפשרות זו תעזור לנו להחליט באילו מילים כדי לנו להשקיע בצורה ממומנת, ובאילו מילים כדאי לנו להשקיע בקידום אורגני.

ההתממשקות מול Adsense  נעשית בצורה דומה למדי דרך הממשק של Adsense. ברגע שמבצעים את החיבור הזה, אפשר לראות מאילו חיפושים בגוגל או מקורות תנועה אחרים (למשל, אתרים מפנים), הרווחנו הכי הרבה, ומהם העמודים עם אחוזי ההמרה הגבוהים ביותר. חשוב לדעת שהנתונים לא תואמים לחלוטין לאלו שרשומים ב – Adsense וחשוב לקחת אותם בעירבון מוגבל.