אובדן הפרטיות באינטרנט

האינטרנט הפך את העולם והמידע בו להרבה יותר נגישים מאשר בעבר. בעזרת גוגל אפשר למצוא מידע רב על כל פינה נידחת בעולם, לחקור על חברות שונות ולגלות דברים שאנשים שכחו להסתיר. גוגל חוסך שעות ארוכות של ישיבה בספריות או חקירת אנשים פנים מול פנים. היום, מספיק שלמישהו יש פייסבוק וכבר אפשר לנתח את אישיותו לפיו. בפייסבוק אפשר לדעת איך כל אחד נראה, איפה הוא היה בתקופה האחרונה, מי הם בני משפחתו וחבריו ואיזה מוזיקה וסרטים הוא אוהב. וכך כל מי שיש לו חשבון בפייסבוק ו/או בגוגל משאיר אחריו עקבות ומוותר על פרטיותו.

 

 

הפייסבוק –  מזהה פנים בכל מקום

פעם כשהייתם מעלים תמונה בפייסבוק הייתי צריכים לתייג את עצמיכם בכל תמונה בנפרד. היום בעזרת תוכנה לזיהוי פנים באופן אוטומטי שקיימת בפייסבוק,  אחרים יכולים לעשות את התיוג מבלי  שתדעו. הפייסבוק מזה את הפנים בכל מקום ומאפשר את התיוג ללא התראות. כך שאם הייתם במקום מסוים אבל אתם לא רוצים שאחרים ידעו שהלכתם לשם, במקרה וצולמתם, יכול להיות שתתויגו כנגד רצונכם. גופים כמו המשטרה וה CIA  יכולים להריץ עליכם חיפוש בפייסבוק וכך למצוא תמונות שאפילו אתם לא ידעתם על קיומם. לפי הפייסבוק אפשר לדעת גם באיזה אתרים ביקרתם גם  אם לא הייתם מחוברים באותו הרגע.

גוגל – יודע איפה אתם נמצאים

אם משהו עליכם לא נקלט בפייסבוק, אז סביר להניח שגוגל תפסו אותו. בראשון למרץ 2012 גוגל עדכנו את מדיניות הפרטיות  שלהם. כך שאין דבר שאתם עושים בתוך גוגל שהחברה לא יודעת עליכם. גוגל יודעים את תוכנו של כל מייל, את כל החיפושים שבצעתם בפייסבוק  ואת האתרים שנכנסתם אליהם. אתם מסכימים לכך ברגע שאתם פותחים חשבון בגוגל. בנוסף אם יש לכם סמארטפון גוגל יודעים איפה אתם דרך הג’י.פי.אס. הם יודעים גם מתי ולמי אתם שולחים הודעות. כך שעליכם להיזהר במידע אותו אתם חושפים באינטרנט.

איך לשמור על הפרטיות בכל זאת

בפייסבוק אתם  יכולים לסדר את הגדרות הפרטיות ולצמצם את הגישה לדף שלכם. כמו כן אפשר למחוק את ה Cookies של פייסבוק מהמחשב. גם את ה Cookies של גוגל אפשר למחוק בכל כמה זמן וכך לנקות את ההיסטוריה שלכם. הדרך היחידה לשמור על פרטיות באופן מלא היא למחוק את חשבנות הגוגל והפייסבוק .