המוצרים של גוגל – הרבה מעבר לחיפוש

ענקית האינטרנט גוגל היא עדיין הכוח המניע והעיקרי ברשת, גם מבחינת חיפוש ומציאת תכנים וגם מבחינת פרסום עם הפעלת רשת הפרסום המקוון הגדולה ביותר בעולם. אך גוגל כבר מזמן חרגה הרבה מעבר לגבולות החיפוש האינטרנטי, תחום בו היא שולטת כבר למעלה מעשור, תאגיד הענק הזה פעיל היום במכלול תחומי האינטרנט וכמו כן יצא אל מחוצה לה עם יוזמות והשקעות בתחומים כגון אנרגיה ירודה, קלינטק, רכבים ללא נהג, מיפוי, צילום כל העולם והעלאת התכנים לרשת ועוד שפע אדיר של פעילויות. במאמר זה נסקור את המוצרים של גוגל בתחומי האינטרנט.  היות והחברה כל הזמן מחדשת ומוסיפה כלים – נסקור כאן את הבולטים שבהם.

 

מנוע חיפוש

 

בראש ובראשונה גוגל היא ספקית של מנוע חיפוש המאפשר לכולנו למצוא כל פריט מידע שבעולם. אלגוריתם החיפוש של גוגל עצום ומורכב מאוד, הוא משתנה תדיר ומנסה להציג תוצאות כמה שיותר רלבנטיות לגולש. מנוע החיפוש של גוגל אחראי לקרוב ל- 70% מכלל החיפושים ברשת. כמובן שהמטרה העיקרית של גוגל בהענקת מנוע חיפוש איכותי ועצום כל כך היא הפעלה יעילה יותר של רשת הפרסום שלה.מנוע החיפוש של גוגל יצר תעשייה שלמה של מקצועות שיווק באינטרנט שפועלים ללא לאות על מנת לקדם את האתרים שלהם בתוצאות החיפוש.  ב- 2006 קנתה גוגל את יוטיוב, שנחשב כיום למנוע החיפוש השני בגודלו בעולם.

 

פרסום באינטרנט

מבחינה מסחרית, גוגל היא קודם כל חברת פרסום – לא חברת חיפוש, לא חברת אינטרנט אלא פרסום. הפרסום מהווה את עיקר הכנסותיה האדירות של גוגל ומוצרים רבים של החברה מיועדים לשיפור פלטפורמה זו ויכולות אלו. גוגל מציעה פרסום ישיר בעמוד תוצאות החיפוש – באמצעות מודעות טקסט פשוטות ומערכת Ad Words על פי הצעות מחיר לכל מילת מפתח. בנוסף, גוגל מפעילה את רשת התוכן שהיא רשת הפרסום המקוונת הגדולה ביותר – עם מיליוני אתרים שניתן לפרסם בהם על פי קריטריונים מוגדרים מאוד, על מנת לפרסם לגולשים גם כאשר הם לא מחפשים ישירות בגוגל.

 

גוגל+

 

גוגל+, היא הרשת החברתית של גוגל, מיועדת לספק לגוגל את המימד החברתי שיעזור לה להתמודד מול אובדן המידע הרב שגולשים משאירים בפייסבוק. הרשת אינה גדולה או פעילה במיוחד כמו פייסבוק אך לבעלי אתרים ועסקים בהחלט ראוי לשקול פעילות בה – בעיקר נוכח החשיבות שגוגל שמה על תכנים ופעילות חברתית ברשת שלה על תוצאות החיפוש – דגש שעדיין אינו מיושם במלואו ובטח לא בישראל, אך מראה על מגמה עתידית של החברה.

 

ג’ימייל

 

Gmail הוא שירות הדואר האלקטרוני של גוגל, מדובר על שירות המייל הכי פופולארי בעולם והוא בהחלט יעיל מאוד. השירות מציע כמות אינסופית בפועל של אחסון, אפשרויות התאמה אישית ואפשרות לעבוד עם חשבון ג’ימייל גם מתוכנות משרדיות דוגמת אאוטלוק של מיקרוסופט. גם במוצר זה גוגל משתמשת כדי להכיר את משתמשיה טוב יותר ולהציג פרסומות ממוקדות יותר.

 

כרום

כרום הוא דפדפן האינטרנט מבית גוגל, קיים בשוק מספר שנים מעטות יחסית אך כבש נתח שוק גדול מאוד ולאחרונה אף התבשרנו שהוא הפך לדפדפן המוביל בשימוש בעולם. מאופיין בתור דפדפן פשוט לתפעול, מהיר במיוחד ויציב.

 

בלוגר

פלטפורמת הבלוגים החינמית של גוגל, לא פופולארית כמו וורדפרס אך מציעה שפע של מאפיינים ואפשרות לניהול בלוג תחת דומיין פרטי.

 

Docs

שירות ענן של גוגל שמהותו הפקת, עריכת ושמירת מסמכים בענן – יישומים כגון מעבד תמלילים, גיליונות אלקטרוניים, מצגות וכן הלאה.  

 

Google Apps

מכלול השירותים של Google Apps מיועד ללקוחות עסקיים והוא מצריך תשלום קטן על מנת ליהנות ממלוא יכולותיו. הממשק מאפשר למשל ניהול כתובות מייל על בסיס ג’ימייל אבל על דומיין העסק, ניהול יומן (זמין לכולם בחינם) שירותי גוגל דוקס, אחסון בענן וניהול הפעילות המשרדית של הארגון דרך גוגל.

 

Sky Drive

שירות האחסון בענן החדש והחינמי של גוגל – מציע עד 5 גיגהבייט של אחסון חינם למשתמשים. בימים אלו משודרגים כל קבצי ה- DOCS לכונן זה (בדומה לשירות ה- drop box), כך שגוגל מעניקה לגולשים המשתמשים בשירות זה גישה למסמכים מכל מקום ובכל זמן.

 

מפות גוגל + Google Earth + Street View

שלושה שירותים משלימים וחשובים של גוגל, מפות מפורטות של כמעט כל מקום בעולם עם שפע נתונים ואפשרויות, אפשרות “לעוף” מעל כל אזור בעולם בעזרת צילומי לווין וצילומי רחוב של ערים ומקומות בעולם.

 

מערכות הפעלה

גוגל מפתחת את מערכת ההפעלה אנדרואיד לסמארטפונים ואת מערכת ההפעלה ChromeOS למחשבים – זו מערכת המבוססת רק על הענן וללא התקנת תוכנות על המחשב. כמו כן החברה מפעילה את מיזם גוגל TV.לסיכום: המוצרים של גוגל כוללים עוד עשרות אם לא מאות מוצרים ואפשרויות, במגוון אדיר של תחומים אינטרנטיים וחוצי אינטרנט.  יש עוד פרויקטים רבים שגוגל מעורבת בהם, אחד המרתקים שבהם הוא יצירת מכונית ללא נהג.  מדובר על ענקית אמיתית אשר משפיעה על כל אחד מאיתנו בכל יום. מבחינת משווקים ומפרסמים זהו הכלי העיקרי לנוכחות אינטרנטית מוצלחת והשגת תוצאות עקב פעילות זו.

 

מה הלאה?

כיום, לגוגל יש מטרה אחת עיקרית ברשת והיא להטמיע את הרשת החברתית שלה גוגל פלוס על מנת לשפר בראש ובראשונה את תוצאות החיפוש לגולשים וכמובן על ידי כך לייעל ולשפר את ממשק הפרסום בצורה שיהיה רלוונטי יותר.   זה בא לידי ביטוי בכך שכל מוצר של גוגל שנרצה להירשם אליו כיום  (החל מדואר ג’ימייל, מנוע הסרטים יוטיוב, חשבון בלוגים בבלוגר ועוד..)  דורש הרשמה לגוגל פלוס.

במידה וגוגל תצליח למשוך את הגולשים להשתמש באופן שוטף גם בגוגל פלוס – היא תיהפך באופן מוחלט לגוף הפרסום הגדול והאטרקטיבי בעולם.

 

 

המאמר נכתב ע”י היידה קידום אתרים