איך בונים אסטרטגיית שיווק נכונה

לבעלי עסקים עם תקציב גדול קל מאוד לזרוק כספים על פרסום ולירות לכל הכיוונים בתקווה להשיג כמה שיותר לקוחות. לא כולם מבינים שעל מנת ליצור או להגדיל מכירות חייבים לבנות אסטרטגיית שיווק מדויקת. אם בני האדם היו מתנהגים אותו הדבר, חושבים אותו דבר ובעלי אופי זהה, רק אז לא היה צורך בתוכניות מוקדמות. מכיוון שאנשים שונים זה מזה באין ספור דרכים, צריך לפתח אסטרטגיית שיווק ולחלק את הלקוחות הפוטנציאלים לקבוצות. את השיווק יש להתאים לכל קבוצה בנפרד. שיווק נכון מתבסס על 3 דברים: פילוח קהל, ערוצי שיווק וחלוקה לקטגוריות.

 

 

 

קטגוריות

אם בעסק שלכם מיוצרים סוגי מוצרים שונים, חשוב מאוד לחלק אותם לפי קטגוריות. למשל חברות ליצירת רכבים מחלקות אותם לרכבי מנהלים, רכבים משפחתיים, רכבים קומפקטיים ועוד. כך שאין טעם לפרסם את כל הרכבים תחת קטגוריה אחת, אלא לחלק אותם. כך הקהל יבין טוב יותר מה החברה מציעה. אנשים נוהגים לחפש מוצרים לפי קטגוריות כך שאם יש לכם מוצר המוגדר תחת קטגוריה מסוימת יהיה קל יותר למצוא את המוצר בגוגל. למשל משתמש יקליד בשורת החיפוש “רכב מנהלים” ולא “רכב” כדי למצוא את מה שהוא מחפש.

פילוח

מוצר שרלוונטי לקבוצה אחת, לא יהיה רלוונטי לקבוצה אחרת. את הקהל אפשר לפלח לקבוצות שונות לפי גיל, מין, גזע, מצב כלכלי ועוד. למשל חברה המייצרת סיגרים לא תפרסם את מוצריה במגזין לנשים. או חברה המייצרת גרביונים, לא תפרסם אותן בטלוויזיה בזמן תוכנית המיועדת בעיקר לגברים. גם אופי הפרסום עצמו חייב להיות מותאם לקהל. לקהל צעיר צריך לפנות בשפה שלו בעוד שלקהל מבוגר ממש לא כדאי לפנות בסלנג או בשפה נמוכה.  כדאי למקד את הפרסום לפי אזורים גאוגרפים ועל פי מצב כלכלי. הרי אין טעם לתלות שלטי חוצות של רכבי יוקרה בשכונות בה גרה אוכלוסייה מוחלשת.

ערוצים

כיום אי אפשר להסתפק רק בערוץ פרסום אחד. כדי להגיע לכמה שיותר אנשים צריך לפרסם גם ברדיו, גם בטלוויזיה, גם בפייסבוק וגם ביוטיוב. כמו כן חשוב מאוד להשתמש בערוצים נכונים. למשל אם פיתחתם מוצר מזון חדש, כדאי מאוד לפרסם אותו גם בסופרמרקטים ולא רק בטלוויזיה. כדאי מאוד לארגן שיתופי פעולה עם חברות אחרות. פרסום הדדי יפעל לטובת שני הצדדים. למשל חברות מזון יכולה לשתף פעולה עם חברת משקאות.