2011: השנה בה מפרסמים בגוגל ובינג נפגעו

במרוצת השנים, מנועי החיפוש, וגוגל בפרט, נתנו יותר ויותר תמיכה למקדמי אתרים ולמפרסמים השונים. אך שנת 2011 החולפת, מסמנת מהפך משמעותי בהתנהלות, בעיקר במאגר של קישורים ומילות מפתח אשר לא פורסמו. מדוע זה קרה? למה זה בעצם משנה וכיצד המפרסמים יכולים לפעול כנגד גוגל ובינג, במאמר שלפניכם. 

נקודת המוצא

יש המאמינים כי מנועי החיפוש פשוט שונאים את מקדמי האתרים ושונאים את המפרסמים שברבות השנים לא טרחו לעזור להם. אך הם טועים, או שמא הם בוחרים במכוון להתעלם מהרווחים או שסביר להניח שהם פשוט לא מודעים לכמה רחוק דברים הגיעו.

כאשר כותב המאמר התחיל לכתוב על נושאים הקשורים לקיום אתרים, לפני כמעט 16 שנים, בשנת 1996, הייתה מעט תמיכה מהמפרסמים מעבר לפרסומת ה URL. היום יש מערכת כלים שלמה כגון: Google Webmaster Central וגם Bing Webmaster Tools ושאר אפשרויות אשר מספקות ומאפשרות: את היכולת להגיש ולאמת  מפות XML, להציג שגיאות סריקה ואינדקוס, ליצור רישומים  “עשירים” ולנהל את הקישורים באתר, לנהל פרמטרים של כתובת האתר, היכולת להציג מילות מפתח המשמשות להגיע לאתר שלך ועוד שלל אפשריות.

יש עוד אינספור אפשרויות מעבר לרשימה המצומצמת שהוצגה לעיל, התמיכה שהמפרסמים נהנים ממנה כיום היא פשוט בלתי מתקבלת על דעתם של ותיקי מקדמי האתרים שעבדו שבטח לפני כעשור. אך הקידום התקבל בברכה אצל המפרסמים שכן הוא סייע להם לנהל יותר טוב את דירוגם ומיקומם ברשת. בנוסף, זה סייע למנועי החיפוש עם איתור טעויות ובעיות אשר היו עלולות לפגוע בשמישות וברלוונטיות שלהם. זו הסיבה מדוע שנת 2011 הייתה כל כך מדאיגה, לאחר שנים של תנועה קדימה, מנועי החיפוש לקחו צעד ענק אחורה.

אובדן המידע

אחת הדרכים שמנועי החיפוש קובעים את הרלוונטית של דף אינטרנט היא באמצעות ניתוח הקישורים.  משמעות הדבר היא בחינה מקיפה של מי מקשר לדף האינטרנט ומה הטקסט של הקישור אומר על הדף. עם זאת, במשך שנים רבות, גוגל דיכאה במכוון את היכולת של אנשים חיצוניים לראות את הקישורים ומהם אומרים על כל דף והציגה הודעות כגון THAT” result for “define English person” ? גוגל לא תעזור לנו להבין כיצד הקישורים גרמו לכך, היא מסרבת להראות קישורים שמובילים לדף מסוים או להראות את המילים אשר מופיעות בקישורים הללו, אלא אם כן אתה מוגדר כבעלים של הדף. מדוע? הרציונל של גוגל היה שלספק מידע שכזה יקשה עליה להילחם בדואר זבל ותוכן גרוע.

זהו טיעון גרוע. למרות ההימנעות מאי הצגת תוכן הקישורים, זה קל עד כאב להדגים כיצד אתרים יכולים להרוויח דירוג טוב בגוגל בשימוש מונחים תחרותיים כגון “SEO” פשוט על ידי הטלת קישורים לפורומים, בדפי לקוח או בבלוגי תבניות. לאור זאת, קשה להבין מדוע גוגל חושבת שהיא מגינה עליהם באמצעות הסתרת נתונים. אך עד שנת 2011, לא הייתה אלטרנטיבה קלה. המפרסמים יכלו לפנות ליריבתה של גוגל, יאהו, על מנת לגלות כמה אנשים יכולים להיות מקושרים לדף אחד.

עסקת יאהו-בינג צמצמה את התחרות

כאשר משרד המשפטים האמריקאי העניק את אישורו ליאהו לחבור למייקרוסופט, זה היה אמור להבטיח שמרחב החיפוש יישאר ידידותי. בפועל, הפלת האקספלורר של יאהו גרם נזק למשתמשים בחיפוש ולמפרסמים ברשת. האקספלורר של יאהו היה כלי ייחודי שרק יאהו הציעה ואפשר את הבנת המנגנון הפנימי של מנועי החיפוש. ואכן, המצב החמיר מאז סגירת הנווט של יאהו, שכן בחודש דצמבר 2011, בינג הודיעה כי היא מפסיקה לתמוך בפקודות הקישור בפורום העזרה שלה.

מי הבא בתור?

פקודת הקישור מאפשרת לך להזין את הכתובת של כל הדף. זוהי פקודה ישנה שעבדה עבור מנועי החיפוש הגדולים עד לסוף שנת 1995, עד לרגע שבו ALTA VISTA  הושקה. גוגל עדיין תומכת בפקודה זו בכדי להראות כמה היא יודעת על הקישורים אשר מובילים לדפים השונים. כותב המאמר רצה להוסיף קישור המוביל לפעולה זו, אך גוגל, בשקט בשקט, הסירה אותם, עוד במאי 2008.

 

המאמר תורגם בשלמותו  ונלקח מהאתר: https://searchengineland.com/2011-year-google-bing-took-away-from-seos-publishers-106311