תואר בקידום אתרים האם קיים דבר כזה

קידום אתרים הוא אחד המקצועות הבודדים בעולם המחשב אשר לא נלמד במסגרת אקדמאית, אלא בדרך כלל במסגרת קורסים מקצועיים או בלימוד עצמי תוך כדי ניסוי וטעייה. באקדמיה אמנם קיימת דיסציפלינה בשם “מדעי המידע” או “מידענות” (Information Science ) העוסקת בין היתר בצורה בה פועלים מנועי חיפוש וכיצד הגולשים משתמשים בהם, אך היא אינה מתמקדת בקידום אתרים נטו.

באופן דומה, סטודנטים במדעי המחשב לומדים על אלגוריתמיקה ואולי מעיינים באלגוריתם ה- Pagerank (האלגוריתם הראשון של גוגל), אבל הם אינם לומדים כיצד לנסות ולפצח או להנדס בצורה הפוכה את האלגוריתם הנוכחי.

קורס קידום אתרים מקצועי

קורס מקצועי בקידום אתרים הוא כנראה הקורס הקרוב ביותר מבחינה פרקטית לתואר בקידום אתרים. שעות הלימוד בקורס שכזה נמדדות כמו שעות אקדמאיות ולעיתים ישנן גם דרישות דומות כמו למשל הגשת עבודות ופרויקט סיום.

היתרון בקורס קידום אתרים שהוא אינו דורש בדרך כלל ידע מוקדם ולכן מלמד גם חומר רקע כמו בניית אתרים והבנת קוד HTML. אם יש לכם כבר תואר במדעי המחשב או הנדסת מערכות מידע, סביר להניח שחומר הרקע הזה יהיה מוכר לכם, ואולי כדאי ללמוד את הקורס בצורה חלקית או לקחת קורס מקוצר.

מקדם אתרים מוסמך

חלק מהמוסדות המלמדים קורסים ללימוד אתרים, מעניקים לבוגרים שלהם מעין תו הסמכה אותו הם יכולים לשים באתר שלהם. עם זאת, תג ההסמכה הזו אינו תג רשמי של גוגל או כל חברה אחרת, והוא בסך מעיד בעיקר על גודל השוק של מוסד הלימודים. כמו כן, גם אם אתם קוראים שבמכללה מסוימת ישנם קורסים של קידום אתרים, אין הדבר אומר שהקורס המסוים מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה.

מנועי חיפוש והאקדמיה

למרות שכרגע אין כאמור תואר של ממש בקידום אתרים, חוקרים שונים ממשיכים לנסות להבין כיצד פועלים מנועי חיפוש מודרניים. המאמרים של אותם החוקרים כתובים לפי אמות מידה אקדמאיות ולכן כוללים מתודות מחקר מקובלות ורשימה ביבליוגרפית.  דרך טובה לחפש מאמרים כאלו היא באופן מעט משונה, דרך אתר Google Scholar, המאפשר לכם להגביל את החיפושים למקורות אקדמאיים בלבד. לעיתים מאמרים אלו אף מתייחסים מפורשות למושג Search Engine Optimization  (ראשי תיבות של קידום אתרים באנגלית).

כאשר אתם מעיינים במאמר אקדמאי העוסק בקידום אתרים, עליכם לקחת בחשבון שהחוקרים בדרך כלל מציגים ממצאים ומסקנות בנוגע לשיטות קידום נפוצות, אבל לא מנסים למצוא בהכרח איזו שיטת קידום היא הטובה ביותר. כמו כן, מאמרים אקדמאיים נוטים להתפרסם כמה חודשים ולעיתים אף מספר שנים אחרי ביצוע המחקר המקורי. לכן, יש לקחת את הממצאים בעירבון מוגבל ולבדוק אילו שינויים בדיוק התרחשו באלגוריתם מאז ביצוע המחקר המקורי.