תג קנוניקל ויעילותו במקרי תוכן כפול

אחד הנושאים היותר חשובים לטיפול בקידום אתרים הוא סילוק תוכן כפול מהאתר וכל תוכן מועתק אחר מחוץ לאתר שיכול להזיק לו. אלגוריתם גוגל פנדה נועד להילחם בתוכן לא איכותי. תוכן כפול נחשב לתוכן שאינו יעיל למשתמש ולכן אתרים רבים  עם תוכן כפול נפגעו לאחר עדכון האלגוריתם. קיימים 2 מצבים עם תוכן כפול: האחד הוא כאשר נמצאים ברשת מאמרים זהים לאלו שבאתר, או כאשר תוכן בתוך האתר משכפל את עצמו בתוך דפי האתר. הדרך הפשוטה ביותר להתמודד עם תוכן כפול היא פשוט למחוק אותו. אבל  אפשר להשתמש גם בתג קנוניקל.

 

פועל בדומה להפניית 301

תג קנוניקל נתמכת ע”י כל מנועי גוגל, מייקרוסופט ויאהו. תפקידה הוא לומר למנועי החיפוש  במקרה של מספר דפים עם אותו התוכן, שהם למעשה דף תוכן אחד. אופן העבודה זהה להפניית 301 מלבד דבר אחד: קנוניקל לא שולח את הגולש לדף אחר אלא משאיר אותו באותו הדף. אפשר להשתמש בו אך ורק במקרים של תוכן כפול. בנוסף חשוב לדעת שגוגל לא מכבדים שימוש בקנונקיל בהפניה בין דומיינים שונים.

העדפת כתובת URL   אחת

במקרה ולאתר שלכם יש מספר כתובות URL (עם WWW , בלי וכ”ו) זה עלול לבלבל את הגולשים ולגרום למנוע החיפוש לחשוב שמדובר בדפים שונים ובתוכן כפול. לכן גם במקרה הזה הפניית קנוניקל היא חיונית מאוד. בכל מקרה, כדי להימנע מדברים כאלה, תמיד כדאי לדאוג שמתכנת האתר  יבנה לו כתובת אחת בלבד לכל דף. השימוש בקנונקיל יעיל מאוד במקרים בהם אין לבעל האתר את היכולת לבצע הפניית 301 זה קורה במערכות חינמיות לבניית אתרים או בלוגים, או מערכות ישנות מאוד שלא תמיד לבעל האתר יש אליהן גישה מהירה.

בחירת מקור

לפעמים בעלי הדפים מגלים שתוכן מסוים באתר חוזר על עצמו פעמים רבות בין כל דפי האתר. זה יכול להיות בפוטר או למשל בבלוגים חלון של כתבות אחרונות שהוא למעשה  גורם להכפלת תוכן באתר. כל מה שצריך לעשות הוא להכניס את הקוד. כך מנוע החיפוש יבין מה הוא הדף המועדף עליכם, כלומר מה הוא הדף המקורי, ויתעלם מהשאר.

ברירת מחדל

 כאמור גוגל לא מבטיחים שהם יכבדו את השימוש בקנוניקל בכל המקרים. אם הם ימצאו שימוש לא יעיל בהפניה או משהו הפוגע בחוויית המשתמש, הם יתייחסו לכך בהתאם. בכל מקרה השימוש בתגית קנוניקל אמור להיות ברירת מחדל. רק במקרה ואין לכם דרך ליצור כתובת URL  אחידה או להסיר תוכן כפול, רק אז השתמשו בקנוניקל.