שינויים אחרונים בגוגל ומה המשמעות

למרות שלצופה מן הצד נראה אולי כאילו גוגל ממשיכה להחזיר לנו בדיוק את אותן תוצאות, מתחת לפני השטח מתרחשים שינויים רבים במנוע החיפוש הגדול בעולם. שנת 2011 הייתה אחת השנים היותר סוערות מהבחינה הזו, שנה בה  הכריזה גוגל על שלושה שינויים משמעותיים המשפיעים ישירות על האתרים המוצגים בתוצאות החיפוש.

עדכון קפאין משני

קפאין הוא שם הקוד של החלק באלגוריתם שאמור להביא לנו תוצאות עדכניות יותר. קפאין הוצג לראשונה ב – 2010, אך עכשיו קיבל שדרוג נוסף ואמור להחזיר לנו תוצאות עדכניות בצורה אוטומטית גם אם לא ציינו במפורש שאנחנו מחפשים מידע עדכני. למשל, אם נחפש מידע על קבוצת כדורסל מסוימת, קפאין יידע לתת לנו מידע על המשחקים האחרונים שלה.
המשמעות של העדכון החדש היא שבעלי אתרים צריכים לעדכן את התכנים באתר בתדירות גבוהה יותר , במיוחד בתחומי עניין כמו ספורט, חדשות, כלכלה וכו’. העדכון ישפיע על לא פחות מ – 35% מן החיפושים ולכן מדובר בעדכון שאסור לאף אחד להתעלם ממנו, במיוחד כשהוא לא תלוי שפה.

יותר מדדים חברתיים

לפני כמה חודשיים , הכריזה גוגל על רשת חברתית חדשה בשם גוגל +. גוגל + היא למעשה התשובה של גוגל לפייסבוק עם שינוי אחד משמעותי : במקום שכל  החברים שלנו יהיו במקום אחד, אנחנו מחלקים אותם למעגלים שונים ויכולים לקיים קשר עם כל מעגל בנפרד.
מעבר לרצון הברור להתחרות בפייסבוק המאיימת על גוגל בשוק הפרסום,  לגוגל + יש מטרה נוספת והיא הצגת מידע “חברתי” בתוצאות החיפוש האורגניות. המידע החברתי הוא המידע שמועבר בסטטוסים ובלייקים , אבל בדרך כלל לא זמין למנועי החיפוש.
לגוגל יש את הגרסה שלה ללייק של פייסבוק הנקראת גוגל + 1 ועמודים מגוגל + (במיוחד פרופילים של משתמשים) מתחילים גם כן להיראות בתוצאות החיפוש הרגילות. לכן חשוב לתחזק פרופיל גם בגוגל + ולהקים לאתר שלכם עמוד עסק בה (אפשרות חדשה שנפתחה לא מזמן).

עדכון פנדה – שימו לב לתכנים שלכם

ללא ספק העדכון החשוב והמשמעותי ביותר – לגוגל התחיל להימאס מכל אותם אתרים עם תוכן באיכות נמוכה שהועתק מאתרים אחרים או תורגם בצורה קלוקלת משפות זרות, ולכן היא הכריזה על שינוי גדול מאוד שיודע לזהות אתרים איכותיים ומדרג אותם גבוה יותר.
לכן, כעת חשוב יותר מאי פעם שהמידע באתר שלכם יהיה מדויק, מקורי ולא יחזור על מקור שכבר קיים במקום אחר ברשת (פנדה יודע לזהות גם שינויי נוסח מסוימים).  גם אם השתמשתם באתרי תמיכה או אתרי מאמרים שספגו ירידות בעקבות פנדה, חשוב לחזק את רשת הקישורים שלכם באתרים איכותיים יותר מכיוון שמדובר באפקט של כדור שלג שיכול בסופו של דבר להשפיע גם על אתרים שלא נפגעו מפנדה ישירות.