שיווק באינטרנט או בעיתונים ההבדלים

 

 

לשווק באינטרנט או בעיתון?

אתם מעוניינים לשווק את העסק שלכם או את הארגון שלכם. אם בעבר האפשרויות היו מוגבלות, הרי שהיום האינטרנט טרף את הקלפים, ומדובר על הבדלים בין שיוון און ליין – כלומר שיווק מקוון באינטרנט, לבין שיווק אוף ליין, ברשתות הטלוויזיה, העיתונות והרדיו. במאמר זה נתמקד בהשוואה בין עולם האינטרנט לבין עולם העיתונות, על מנת שאם תוכלו להבין את ההבדלים, ולבחור את האופציה המועדפת.

 

הקריטריונים להבדל

מחיר – אולי הקריטריון החשוב ביותר, שמשפיע על ההחלטה שלכם. ברור שמבחינה זו אין בכלל תחרות – שיווק באינטרנט הוא משמעותית זול יותר מאשר שיווק בעיתון. באותו מחיר של מודעה גדולה בעיתון, תוכלו למקם מספר פרסומות עבור העסק שלכם באינטרנט, באתרים שונים, וברשתות החברתיות. אמנם עם חדירתו של האינטרנט ככלי שיווקי, העיתונים ביצעו הורדה של מחירים כדי לעמוד בתחרות, וכמות המודעות בעיתונים לא קטנה עם הזמן – אך האינטרנט הוא עדיין מקום זול יותר לפרסם בו.

קהל יעד ומיתוג – כשאתם מפרסמים בעיתון, אתם פונים לקהל יעד מאד ספציפי – קוראי העיתון. באינטרנט, לעומת זאת, קהל היעד שלכם יכול להיות מגוון מאד, בין אם אתם מפרסמים באתרים עם קהל יעד מוגדר, או באתרים עם קהל יעד רחב מאד. כמובן שהמחיר עבור פרסום באתר פופולארי עם קהל יעד רחב הוא בהתאם. עם זאת, חשוב לזכור כי מבחינה זו פרסום בעיתון הוא לאו דווקא רע, כי יש עסקים שמעוניינים מראש לזהות את עצמם עם קהל יעד מאד ספציפי, ולכן פרסום בעיתון הוא פרסום מוצלח עבורם.

 הקצב – בתחום זה ההבדל הוא קיצוני מאד. קצב הפרסום באינטרנט הוא מהיר מאד, ומדובר על חשיפה מהירה מאד של מוצר, שירות או מותג. החשיפה בעיתון היא יותר איטית, ותלויה בתפוצתו. עם זאת חשוב לזכור כי הפרסום באינטרנט הוא פעמים רבות קצר מבחינת טווח הזמן שלו, והפרסומות לרוב מתחלפות לעתים קרובות. פרסומת בעיתון היא קבועה, ובכל פעם שהאדם יפתח את העיתון הוא יראה אותה.

 יצירתיות – נכון שאין תחליף למילה הכתובה, ולחומר מקצועי או שנון שאתם שמים במודעה בעיתון, אבל האינטרנט מאפשר לכם להיות הרבה יותר יצירתיים – להוסיף כמות של תמונות, של סרטוני וידאו, של סרטוני פלאש, ואפילו משחקים שיווקיים שונים.

אז במי בוחרים?

ברור שאם היה לכם תקציב פרסום בלתי מוגבל, העצה הכי טובה עבורכם היא כמובן לשלב – לפרסם את עצמכם גם בעיתון וגם באינטרנט ואז אתם יכולים ליהנות מהיתרונות של שני העולמות. אלא שאנחנו ריאליים יותר, ומבינים שיש לכם תקציב פרסום מוגבל. אם התקציב נמוך במיוחד, עדיף להשקיע אותו בפרסום באינטרנט ברוב המקרים, למעט מקרה של קהל יעד ספציפי ושמרני שמזוהה עם עיתון מסוים (כמו עיתוני ילדים, ולהבדיל כתבי עת מקצועיים), ואז פרסום בעיתון יכול לעשות את העבודה.