רופרט מרדוק נגד גוגל

המטרה המרכזית של גוגל היא להפוך את כל המידע בעולם לזמין דרך מנוע החיפוש. גוגל מעוניינים שכל משתמש יוכל להקליד כמה מילות מפתח ולקבל את כל המידע הרלוונטי שהוא רוצה בחינם. אולם יש מי שמתנגד לכך. יש מי שרואה ביוזמה הזו של גוגל כמפגע בפרנסתו.  זה לא מוצא חן במיוחד בעיני טייקון התקשורת רופרט מרדוק, בגלל  שדרך גוגל ניוז אפשר לקבל את כל החדשות בחינם. רופרט מרדוק אינו מרוצה מכך שהוא אינו מרוויח דבר משירות זה. כך שבתקופה האחרונה יש שיגידו שמתנהל מאבק בין גוגל לרופרט מרדוק.

 

תשלום עבור כניסה לאתרים

מכיוון שכלי התקשורת שנמצאים בבעלותו של מרדוק לא מרוויחים אפילו לא דולר אחד מגוגל, הוא מאיים לגבות תשלום על כניסה לאתרים. מרדוק מכנה את גוגל גנבים וקלפטומנים בכיוון שהם לוקחים מידע מאתרי חדשות ונותנים אותו לציבור. חברות תקשורת נוספות שוקלות לבצע את אותו המהלך. בעולם העיתונים המודפסים והטלוויזיה, מרדוק היה יכול לקבוע את המחיר אותו אנשים שילמו עבור עיתון או על צפייה בשידור. בעולם הדיגיטאלי קיים מידע אין סופי ועליו אין לו כל שליטה.

הדומיננטיות של גוגל

ב 2009 מרדוק איים להוציא את התוכן שלו מגוגל ולתת אותו אך ורק לבינג –  מנוע החיפוש של מייקרוסופט. גוגל מנתבים חמישית מהתנועה לאתרי החדשות באינטרנט כך שהם נחשבים לגורם מאוד משמעותי. אנשים התרגלו לקבל תוכן בחינם. יכול להיות שבאחד הימים, בשביל לקבל תוכן איכותי ברשת, אנשים יצטרכו לשלם בדיוק כמו שהם משלמים על עיתון בחנות. בסופו שלד  דבר מרדוק לא הוציא את התוכן מגוגל אבל הגולשים הוגבלו. דרך גוגל הם היו יכולים לגלוש עד חמישה קליקים בחינם, לאחר מכן הם נדרשו לשלם על המידע. אבל האם יש לך טעם בכלל? הרי כל המידע זמין היום חינם בכלי תקשורת אחרים, אז למה שגולש ישלם על מאמר לאתר תקשורת של מרדוק כשהוא יכול לקרוא את אותו המידע בחינם באתר אחר?

איכות שווה כסף

כיום עולם התקשורת מתחלק לאנשים שחושבים שתוכן איכותי לא אמור להיות בחינם בעוד שאחרים סבורים שהמידע אמור להיות חופשי. גביית תשלום יכולה להעלות את איכות הכתיבה. אנשים לא ישלמו אם התוכן שלא יהיה איכותי.  מי שמתנגד לתשלום אומר שזה כמו לשים תא גבייה באמצע המדבר –  אנשים יראו אותו וייסעו מסביב. מי שבעד התשלום טוען שאנשים ישלמו על כתבות של מומחים או כל מי שמספק מידע ייחודי ואיכותי במיוחד. כיום אתרי התקשורת מספקים המון תוכן לא איכותי שמתבסס על בידור. אתרי התקשורת ממומנים על ידי פרסומות. כשהם יהיו ממומנים ע”י הקוראים –  רק אז הם  יהיו באמת נאמנים אליהם.