קידום אתרים – שיטות קידום חוקיות

עולם קידום האתרים נחלק לשיטות אתיות יותר ואתיות פחות. למרות שאין שום חוק פלילי או אזרחי האוסר לבצע פעולה מסוימת, שימוש בשיטות לא אתיות, עלול לגרום לכך שאתר אינטרנט יעלם מתוצאות החיפוש או יספוג ירידה חדה בדירוגים שלו. מסיבה זו, נהוג להבדיל בין שיטות שהן כביכול חוקיות ומותרות ובין שיטות שהן לא חוקיות ואסורות.

פעולות בתוך העמוד

פעולות בתוך העמוד כגון שינו כותרת או תיאור הדף הן בדרך כלל מקובלות, אלא אם כן אנחנו מחליטים לשים טקסט באותו הצבע של הרקע במטרה להחביא טקסט. בנוסף לכך, עלינו להקפיד כי הדף שמקבל הגולש יהיה אותו דף שמקבל מנוע החיפוש (אלא אם כן מדובר בעמוד שדורש כניסה עם סיסמה). אם אנחנו מציגים לגוגל גרסה אחרת של האתר, זוהי כבר פעולה לא חוקית הנקראת מיסוך.

גם העתקת תכנים מאתר אחר נחשבת לפעולה לא לגיטימית, למרות שהיא בדרך כלל תגרום לירידת דירוג ולא להרחקה מוחלטת.

פעולות מחוץ לעמוד

העניין של פעולות מחוץ לעמוד הוא כבר הרבה יותר בעייתי : לכל אתר יש אמנם את “הזכות” לקבל קישורים מאתרים אחרים, אך קשה מאוד לדעת מתי מדובר בפעולה לגיטימית ומתי מדובר בפעולה שאינה לגיטימית. הסיבה לכך היא שגוגל אוסרת על כל מניפולציה שיכולה להשפיע על מדד ה – PageRank  של עמוד, או במילים אחרות, כל פעולה המשנה את מערך הקישורים שלו.

בפועל – ישנן פעולות שנמצאת על הקצה הלבן וכאלו שקרובות יותר לקצה השחור. ככל שהולכים לכיוון היותר שחור, כך הפעולה נחשבת ללגיטימית פחות והסיכוי שתגרור עונש גדל.
דוגמה לפעולות מותרות:

• רישום אתר באינדקס אתרים על מנת לקבל קישור
• החלפות קישורים מועטות
• בקשה מחבר עם אתר בתחום העניין שלנו לקשר אלינו
• הוספת חתימה בפורום המקשרת לאתר שלנו, כל עוד להודעה עצמה גם כן יש ערך

 

לעומת זאת, הצפה מסיבית של קישורים מאתרים אחרים (בכל צורה שהיא) ובעיקר קניית קישורים הן פעולות שבדרך כלל נהוג להגדיר אותן כשחורות ועלולות להביא להרחקה מוחלטת של האתר מהאינדקס של גוגל.

האם ניתן “לחזור בתשובה”?

השאלה האם ניתן לתקן את דרכינו היא שאלה מורכבת: מצד אחד , תמיד אפשר להחליט שמעתה מבצעים רק פעולות חוקיות, אך חשוב גם לדעת שלפעמיים אין בררה, אלא לעשות זאת בהדרגה. הסיבה היא שגוגל מסתכל גם על קצב השינויים באתר וקצב הופעת קישורים חדשים שמקשרים אליו. אם ביצענו פעולות מוגזמות והפסקנו בבת אחת, זה יכול להיות סימן שלמעשה יפליל אותנו ויצביע על כך שהפעולות הקודמות שביצענו לא היו טבעיות. אם אנחנו לא בטוחים , מומלץ להיוועץ בחבר או איש מקצוע מנוסה יותר שייתן לנו חוות דעת נוספת.