קידום אורגאני וממומן ההבדלים

קידום אורגני וקידום ממומן הם שני אספקטים המתייחסים אל סוג שונה של תוצאות בגוגל.

התוצאות הממומנות הן תוצאות המוצגות תמורת כסף.  המפרסם יכול להעלות כל מודעה שיירצה ומשלם רק עבור כל אלף חשיפות או לחיצות בפועל. התוצאות הממומנות מופיעות בצד הדף, למעלה או למטה, אך לא במרכזו. סדר התוצאות האלו נקבע לפי המחיר אותו מוכן המפרסם לשלם ועל פי איכות המודעה שלו (המוגדרת לפי מדדים ידועים כמו למשל שיעור הגולשים הלוחצים עליה).

לעומת זאת, התוצאות האורגניות הן תוצאות טבעיות יותר ומכאן שמן. על התוצאות האלו לא משלמים , והן נקבעות לפי הרלוונטיות של העמודים השונים. המדדים המדויקים לפיהם נקבעת רלוונטיות זו ידועים אך ורק למהנדסי החיפוש של גוגל, והשאר צריכים לנסות ולהסיק את הרכבם המשוער על סמך ניסוי וטעייה בגלל האופי השוני של הקידום הממומן והאורגני, בעלי אתרים רבים מחליטים לחלק את תקציב השיווק הכולל שלהם בין שני המסלולים. ישנן גם חברות קידום המציעות את שני השירותים האלו תחת קורת גג אחת.

קידום ממומן

האופי של הקידום הממומן, נקבע לפי האופי של דרך התצוגה של המודעות. בדרך כלל למפרסם יש תקציב קבוע המתחלק בין התשלום לגוגל ובין התשלום לאדם או לגוף המנהלים בעבורו את הקמפיין הממומן. תפקידו של מנהל הקמפיין הוא לדאוג לכך שהמפרסם ישלם כמה שפחות ויקבל את החשיפה הגבוהה ביותר. הדרכים לעשות זאת הן באמצעות שיפור ציון האיכות של המודעה ושינוי המחיר המקסימאלי והמינימאלי לכל מודעה בהתאם לשעות היום. למשל, אין טעם להציע מחיר גבוה במיוחד בשעות שפל. לעומת זאת, מחיר נמוך מדי בשעות השיא יגרום לכך שהמודעה לא תהיה מוצגת כלל.

אחריות נוספת של מנהל הקמפיין היא לבחור את מילות המפתח הרלוונטיות. יתכן כי עדיף לבחור מילים פחות יקרות , אך שגם אין עליהן תחרות רבה.

קידום אורגני

בקידום האורגני התשלום ניתן בדרך כלל לגוף אחד בלבד, מקדם האתרים או חברת קידום האתרים האורגניים. תפקידם הוא להעלות את הרלוונטיות של האתר תחת ביטויים שונים כך שיוצג כמה שיותר גבוה בחלק האורגני של התוצאות.  גם בקידום אורגני יש לבחור את מילות המפתח בקפדנות, אבל לא לפי המחיר, אלא לפי רמת התחרותיות בתחום וכמובן גם לפי ההתאמה לתכני האתר.

הדרך העיקרית לעלות את ציון הרלוונטיות של האתר היא באמצעות הגדרת חלקים שונים בעמודים עצמם כך שיתאימו יותר למילות המפתח וקישור מאתרים אחרים אל עמודים אלו. בניגוד לקידום ממומן, לגוגל קשה עדיין להעריך עד כמה האתר איכותי מבחינה אורגנית, ולכן הוא נאלץ להתבסס במידה רבה על קישורים אלו. לאחרונה גוגל אמנם מנסה לזהות גם מאפיינים חברתיים כמו מספר המשתמשים הממליצים על אתר מסוים, אך פיתוחים אלו נמצאים עדיין בחיתוליהם.