פרסום בפייסבוק – יתרונות וחסרונות

השנים האחרונות בתעשיית השיווק והפרסום באינטרנט הראו צמיחה מהירה ומשמעותית בהיקפי הפעילות של מפרסמים בפייסבוק ובמדיה חברתית בכלל. היום אי אפשר לדבר על שיווק באינטרנט בלי להזכיר פעילות בפייסבוק ואפילו ענקית האינטרנט גוגל שמה דגש רב יותר בתוצאות החיפוש שלה על פעילות חברתית באתרים דוגמת פייסבוק. אך בעוד שפייסבוק יכולה להיות כלי יעיל ואיכותי לשיווק והשגת תוצאות מפרסום ברשת, יש לפרסום זה גם חסרונות שיש להכיר.

הגדרה מפורטת מאוד של קהל היעד

יתרון מרכזי של פרסום בפייסבוק הוא בכך שהיכולות לקבוע אילו משתמשים יראו את המודעה מפורטות ואיכותיות – Targeting. מפרסמים יכולים לקבוע הגדרות מפורטות מאוד לגבי המשתמשים שיוכלו לראות את המודעה להם וכך גם לייצר מודעות ספציפיות לסוג מסוים של גולשים בעלי רמת רלבנטיות גבוהה ביותר.

אפשר לחשוב מקומי

מאפיין זה פחות בולט בישראל, שוק אינטרנטי קטן מבחינת פריסה גיאוגרפית, אך פרסום בפייסבוק מאפשר למפרסמים לחשוב מקומי ולהציג את המודעות שלהם רק לגולשים מאזור גיאוגרפי מסוים.

אפשרות לראות את היקף קהל היעד הפוטנציאלי

כאשר מייצרים מודעת פרסום בפייסבוק וקובעים את ההגדרות שלה, ניתן לראות כמה משתמשים יכולים להיחשף למודעה – על פי ההגדרות הממשק מציג את כמות המשתמשים הרלבנטיים.

אפקט כדור השלג

פרסום בפייסבוק מציע את אחד היתרונות השיווקיים המרכזיים של הרשת החברתית – ברגע שגולש אחד עושה LIKE לפרסומת או לעמוד עסקי, חבריו רואים זאת ויכולים להמשיך ליצור אינטראקציות עם התוכן. כאשר גולשים משתפים את התכנים נוצר אפקט ויראלי שעשוי לשפר את תוצאות הקמפיין באופן משמעותי יותר.

אינטראקציות רבות עם הגולשים

חלק משמעותי מאוד ממשתמשי פייסבוק הם משתמשים פעילים, כמו כן היקף האינטראקציות עם הגולשים גבוה יותר בפייסבוק מאשר בכל רשת אחרת. כך שעסקים המפרסמים את עצמם לא רק דרך מודעות ממומנות אלא גם דרך עמודים עסקיים יכולים לקבל חשיפה גדולה ונאמנות גבוהה למותג.

תחזוק דפים בחינם

ההקמה והתפעול של דף פייסבוק עבור עסק/מפרסם הן בחינם, כך שזהו אפיק פרסומי זמין ונגיש שלא מצריך עלויות ישירות של העסק – במובן זה ללא פעילות של מודעות ממומנות בפייסבוק.

פעילות גם בתקציב נמוך או מוגבל

פרסום בפייסבוק מאפשר לקבוע רף תקציב יומי, כאשר הממשק מציע על פי רף זה עלות לקליק מומלצת. כמו כן אפשר לשלם על המודעות לא רק לפי קליקים אלא גם לפי חשיפות (CPM).

אינטגרציה עם כפתור ה-LIKE באתרים חיצוניים

מאז 2010 שבה הושק כפתור ה-LIKE המפורסם באתרים חיצוניים, פרסום בפייסבוק יכול להציג מודעות על בסיס היסטוריית הגלישה והאינטראקציות של הגולש הספציפי.

רשת התוכן של פייסבוק?

בימים אלה אנו מתבשרים על הופעת מודעות פרסום ראשונות של פייסבוק באפליקציות של זינגה – מה שמרמז על אפשרות להגדלה של רשת הפרסום של פייסבוק ויצירה של רשת תוכן (בדומה לרשת המדיה של גוגל).

חסרונות של פרסום בפייסבוק

לאחר שסקרנו יתרונות רבים של פרסום בפייסבוק ויש אפילו עוד יתרונות, חשוב להתייחס גם לחסרונות של אפיק פרסום זה ולהכיר בהם.

• רק מודעות טקסט עם תמונה קטנה: למרות שהמודעות במסגרת פרסום בפייסבוק השתפרו לאורך הזמן והן מאפשרות יצירת מודעות מושכות, עדיין מדובר על הצגת מבנה מצומצם מאוד של מודעה – כמה שורות טקסט ותמונה – כמעט ללא אפשרויות לפרסום בעזרת באנרים ומודעות אינטראקטיביות.

• יחס הקלקות ויחס המרות נמוך: למרות היקף המשתמשים הענק והיקפי הפעילות ההולכים וגדלים, פרסום בפייסבוק עדיין מציע יחס הקלקות (CTR) ויחס המרה (Conversion) נמוכים למדי לעומת אפשרויות פרסום אחרות ובראשן רשת המדיה של גוגל.

• קושי לתפוס את תשומת לב הגולש: גלישה בפייסבוק שונה מחיפוש בגוגל או שיטוט בכל אתר אחר, הגולשים כל כך עסוקים ומופגזים בתכנים מרשימת החברים שלהם. לכן קשה יותר לתפוס את תשומת הלב של הגולשים ורבים מהם כלל לא שמים לב לפרסומות – מדגיש את החשיבות של יצירת מודעת פרסומת איכותית וממוקדת במיוחד.

• עליות מחירים: עם הצלחת פייסבוק גם העלויות לכל הקלקה על מודעה עולות, כך שיש צורך בתקציבים גדולים יותר לפעילות פרסום משמעותית ומוצלחת.