פייסבוק צריכה לפתח מנוע חיפוש יעיל יותר

במהלך סוף חודש יולי השנה, שריל סנדברג, סמנכ”לית התפעול של פייסבוק טענה כי החברה צריכה ויכולה להתחרות על נתח תקציב השיווק של החברות בשוק “לאורך כל תעלת השיווק”, כך אמרה סנדברג, החל ממיתוג לאורך כל הדף על מנת להגשים את הביקוש באופן המקסימאלי.

הציטוט המלא של דבריה של סנדברג:

“אנו מאמינים כי אנו ממוקמים היטב על מנת להתחרות על כספי הפרסום והשיווק של החברות בשוק, החל מהחלק העליון בו החברות מתמקדות ביצירת ביקוש ועד לחלק התחתון בו יש צורך למלא את דרישות הקהל. נתח השוק העיקרי של הפרסום המקוון התמקד במילוי רצונו של הלקוח, דבר אשר קרה תודות לרצונו הקיים וכוונתו של הלקוח לרכוש את המוצר. פרסום במנועי חיפוש היה המניע הראשי לתופעה זו. פייסבוק אפקטיבית בחלק התחתון, כאשר המשחקים המוצעים הם הדוגמא הראשית. אך אנו מאמינים כי פייסבוק עוזרת למשווקים לבנות מותג וליצור לו ביקוש. זה חשוב מכיוון שרוב התקציב של השיווק הגלובלי, כ 600 ביליון דולר, מבוזבזים לצורך יצירת ביקוש”.

נכון לעשיו, פייסבוק לא יכולה באמת להתחרות בקטגורית “הגשמת הביקוש”. כמו שסנדברג רומזת, נושא זה נמצא בתחום שליטתה המובהקת של גוגל. אך פייסבוק לא צריכה להתחרות ישירות עם גוגל על חיפוש ברשת, אלא לקחת חלק בהכנסות החיפוש או להביא  את האתר לידי הגשמת הביקוש. (סנדברג ואחרים יכולים אולי לחשוב ל חלופות יצירתיות לחיפוש, אך החיפוש הוא הדרך הישירה והטובה ביותר פנימה).

לפני מספר שבועות, אחד ממהנדסי פייסבוק, לארס רסמוסן, עובד לשעבר של גוגל, סיפר בראיון לעיתון  , כי אין שום הגיון בכך שפייסבוק תיכנס לתחום החיפוש באינטרנט. סביר להניח כי מדובר בצעד נבון שכן החברה לא תצליח להתחרות בגוגל בצורה אפקטיבית והדבר ייצור בעיות עבור מערכת היחסים של פייסבוק עם מייקרוסופט.

יחד עם זאת, חיפוש על ובתוך פייסבוק יכול להמשיך לשפר את הנקודה בה היא תהפוך לכלי רב ערך ואז ההכנסות יתחילו לזרום. בדיוק כמו שגרג פין ציין לאחרונה, פייסבוק כבר התחילה לבחון תוצאות ממומנות של חיפוש באתר.
הפיכת החיפוש בתוך פייסבוק לכלי יעיל מספיק על מנת שאנשים יתחילו באמת להשתמש ולהיעזר בו תגשים את המטרות. ברגע שזה יקרה, תוכלו לראות עסקים מקומיים ומותגים מגיבים ביותר תוכן וקמפיינים לגיוס לייקים. לא מדובר רק בהגדלת ההכנסות, אלא שחיפוש טוב יותר יכול להפוך את חווית המשתמש בפייסבוק להרבה יותר טובה ויהפוך את הגלישה ליותר קוהרנטית.

במובן מסוים, זה לא משנה מתי או אם בכלל, פייסבוק תעשה משהו בנידון החיפוש, אך אם כן, פייסבוק תוכל להשיג תוצאות מאנשים אשר ישתמשו באתר בכל רגע בהם הם מתכוונים לרכוש. אז ורק אז, פייסבוק תוכל להגשים את הייעוד העסקי הבא בהגשמת הביקוש עבור הצרכנים.

מאמר זה נלקח מאתר: https://searchengineland.com/developing-better-search-a-key-to-facebooks-future-128885