עדכון הפינגווין החדש יזעזע את המערכת

אם הצפתם את גוגל בספאם, הדקו את החגורות. האנטי-ספאם “Penguin Update”, יגרום לזעזועים נוספים בחודשים הקרובים, ככל שגוגל ממשיכה לפתח ולהתאים את האלגוריתם. בניגוד לכך, עדכונים חדשים לגבי אלגוריתם הפנדה אשר מכוון לאתר דפי רשת בעלי איכות נמוכה, הם די מינוריים עד כדי שלא ניתן לאתרם.

בכנס ה SES בסן פרנסיסקו שנערך ביום ה-  15.08.12, ראש החטיבה של גוגל ספאם, מאט קאטס דיבר על כך שגוגל עדיין מנסה להתאים את אלגוריתם הפינגווין שנועד להעניש אתרים שמציפים את גוגל בספאם.

מהבחינה הטכנית, גוגל אומרת שעדכון הפינגווין הוא אינו עונש, אלא יותר כמו “הסתגלות” אשר לא מאפשרת לאתרים לקבל תמורה עבור ספאם (דואר זבל) כמו שהיה נהוג בעבר. ובפרט, עבור פעילות קישורים ענפה אשר הולידה רווח בעבר וכיום הוצאה מפעילות.

על עדכונים, זעזועים ו Aftershocks 

בשנה שעברה, גוגל השיקה את עדכון הפנדה שנועד להעניש (או להתאים) דפי רשת בעלי תוכן באיכות נמוכה עד ירודה. כל עדכון נוסף שינה את תוצאות החיפוש, ויצר “מנצחים ומפסידים” שהורגשו בקשת רחבה של המפרסמים השונים.
אבל כמו בכל סוג של רעידת אדמה, כל עדכון של פנדה היה יותר אפטרשוק של הרעידה המרכזית והעיקרית, בעוד שההשפעות היו פחות דרמטיות, כעת, פנדה מתעדכנת על בסיס חודשי וקאטס אמר כי השינויים הם עדינים ולא יורגשו כמעט.
ואכן, גוגל עצמה לא הודיעה על שינויים גדולים כשהעבירה אותנו מפנדה 3.0 לפנדה 4.0 ומעבר לכך. האחרון כונה פנדה 3.9. סביר להניח שההמשך יהיה פנדה 3.91 ולא פנדה 4.0.

הפינגווין עדיין “מטלטל”

עדכון הפינגווין הוא שונה. קאטס אמר שבגלל שאלגוריתם הפינגווין הוא חדש יותר, הוא יעמוד בפני התאמות גדולות יותר ולכן יהיה יותר “מטלטל” עבור אנשים בהם הוא יפגע, עד שיישר קו עם עדכון הפנדה. בנוסף הוא הוסיף הצהרה רשמית כתגובה:
“… הרבה מאוד אנשים שאלו אותי מתי יעלה עדכון הפינגווין הבא. כפי שהם ציפו, עדכון הפינגווין מתרחש על בסיס של אחת לחודש, על בסיס של רענון נתונים. אם אתם זוכרים, בימיה הראשונים של הפנדה, לקח לנו מספר חודשים לחזור על האלגוריתם והאפקט של העדכון נטה להיות גדול יותר משום מה. בהמשך, עדכון הפנדה נטה להיות בעל השפעה קטנה יותר עם הזמן, כאשר ייצבנו את הסימנים/אלגוריתם והפנדה עברה לעדכון של בסיס חודשי, כמעט. כמו כן, אנו עדיין בשלבים המוקדמים של הפינגווין, כבו המהנדסים משלבים אותות חדשים בכדי לשפרו. בשל כך, ניתן לצפות כי העדכונים החדשים של הפינגווין ייקחו יותר זמן בשל השילוב של האותות החדשים וכתוצאה מכך ההשפעה תהיה מורגשת יותר…”.
עד כה, גוגל הודיעה על שינוי אחד נוסף עבור הפינגווין, והוא הפינגווין 1.1.  וזה היה בחודש מאי שעבר, כחודש לאחר הכניסה של עדכון הפינגווין. הוא קוי בפינו 1.1. ואל 2.0 בגלל שגוגל עצמה אמרה שהשפעתו תהיה פחותה מ 0.1%. האם העדכון הבא עבור הפינגווין יהיה 1.2 או 2.0 והאם זה יקרה בקרוב? אין ספק שאם יגיע, זה יגיע באיחור ובהינתן שמה שקאטס אמר, סביר להניח שהשינוי יהיה גדול. חשוב לזכור שעבור כל ה”מפסידים”, עם כל עדכון ייתכנו שיהיו עוד מפסידים וגם כמובן מנצחים חדשים.