מיתוג מהו

מותג הוא תוצרו של משווק הפועל לעורר מכלול רגשות, תחושות עמדות ותפיסות אצל הצרכן בנוגע לאדם, חברה, מוצר או ארגון. פעם התייחסו למיתוג רק דרך הלוגו, אולם כיום המותג הוא הרבה יותר מסמל. תפקידו של תהליך המיתוג הוא להפריד את החברה או המוצר משאר החברות באותו התחום וליצור תדמית טובה ומוניטין דרך פרסום יעיל.

מיתוג באינטרנט

בעוד שהפן הוויזואלי של המיתוג הבא לידי ביטוי בטלוויזיה ובשילוט החוצות מתבסס על לוגואים וסלוגנים, תהליך המיתוג באינטרנט הוא הרבה יותר מורכב מזה. תפקידו של המיתוג באינטרנט הוא לבדל חברה או מוצר משאר החברות ולהפוך אותה לשם גדול ומוכר. תהליך מיתוג מושלם יכול להפוך אדם או חברה לאוטוריטה בתחומו. לשם כך קיימים מספר כלים.

אתרי אינטרנט ובלוגים

אתרי אינטרנט כבר מזמן אינן מהווים כרטיסי ביקור בלבד. תפקידם המרכזי הוא להפוך את הגולש ללקוח ולספק לו מידע, אבל לאתרי אינטרנט יש גם חלק חשוב במיתוג החברה או האדם. כך למשל אם חברה כלשהי פתחה אתר אינטרנט זול שאינו מעוצב טוב, הלקוחות עלולים לחשוב שהחברה לא מספיק טובה. אם אדם המספק שירות כלשהו פותח בלוג פשוט וסתמי, אנשים עלולים שלא להיכנס לבלוג שלו ולהעדיף את מתחריו. ברוב המקרים, אתר מושקע ויקר מעיד על חברה מצליחה ומכובדת. אתר פשוט וזול מעיד על חברה קטנה ופחות טובה בתחומה.

קידום אתרים

כאשר מחפשים מוצר בהתבסס על מילת מפתח מהתחום, אם האדם או העסק מופיעים בדף הראשון, סימן שבוצע תהליך מיתוג טוב על ידי חברת קידום אתרים. חברות קידום אתרים דואגות להביא את אתר החברה לדפים הראשונים של גוגל. כך ממותגת החברה כאחת מהמובילות בתחומה. מיתוג מושלם הוא כאשר המשתמש מחפש את שם החברה במקום מילת מפתח כללית מהתחום. חשוב לציין שבתהליך הקידום יש לייחס חשיבות רבה לאיכות התמונות ותוכן הטקסטים.

רשתות חברתיות

רשתות חברתיות הן חלק בלתי נפרד ממיתוג מוצר. קיימות רשתות חברתיות רבות כמו LinkedIn המיועדת לעסקים, גוגל+ וטוויטר.  אולם הרשת החברתית הגדולה ביותר וגם החשובה מכולן מבחינת מיתוג היא הפייסבוק. כמו אתר אינטרנט, את דף הפייסבוק ניתן לעצב בפשטות וכמו כן גם באופן מורכב עד כדי כך שניתן להפוך את דף הפייסבוק ממש  לאתר אינטרנט. יתרונו של הפייסבוק על פני רשתות חברתיות טמון ב Like.  כך מופץ דף פייסבוק באופן וויראלי. הוא  הולך וצובר מוניטין וכח. דף פייסבוק עם מעט לייקים יעיד על חברה קטנה ולא מוכרת. דף פייסבוק עם עשרות אלפי עד מיליוני לייקים יעיד על חברה מצליחה. מיתוג מושלם יביא לכך שמשתמשים יעשו לייק על דפי פייסבוק לא  רק דרך פרסומות, אלא גם דרך חיפוש  מרצונם החופשי במטרה למצוא חברה ספציפית. וכך, כשמשתמש עושה לייק, הוא מכריז בפני אחרים על כך שהוא אוהב חברה כלשהי ומחשיב אותה לאיכותית.