מה צריך להיות בתוכנית עבודה לקידום אתר

לבנות תוכנית עבודה לקידום האתר שלכם

לא משנה באיזה צורה בחרתם לקדם את האתר שלכם – בשיטה של קידום עצמי, בעבודה עם פרילנסר צמוד, או בעבודה עם חברת קידום אתרים, תמיד חשוב שתדעו מהו התהליך של קידום האתר שלכם. סביב קידום האתר חשוב לבנות תוכנית עבודה מדויקת מאד. מדוע תוכנית העבודה היא חשובה? כי אם ישר קופצים למים העמוקים ומנסים לקדם בלי שום תכנון – אז במקרה הטוב אתם לא תיראו שום שינוי באתר, ובמקרה הרע גוגל יחליט שאתם עושים קידום שחור ולא חוקי, יכניס אתכם לרשימה השחורה, ומכאן צריך להתחיל הכל מהתחלה. במקום זה, פשוט צריך לשבת ולעשות תוכנית עבודה מדויקת.

 

איך נראית תוכנית העבודה?

בניה של תוכנית העבודה, מורכבת ממספר שלבים. הסדר הוא לאו דווקא כרונולוגי באופן מושלם, ויש שלבים שחופפים אחד לשני, אך אלו הם השלבים העיקריים:

1. הגדרת יעד – כל אחד היה רוצה להיות במקום הראשון בכל תוצאות החיפוש. אבל כשאתם מגדירים לעצמכם יעד, חשוב להיות ריאליים ולהבין מה בדיוק אתם מחפשים – לאיזה קהל יעד אתם רוצים לפנות? איזה אחוז גידול במכירות אתם מצפים לראות? מהו מבחינתכם טווח הזמן המינימאלי שאחריו אתם רוצים להתחיל לראות תוצאות? אלו שאלות חשובות, שיעזרו לכם להגדיר במדויק את היעד שלכם בתוכנית הקידום.

2. לבדוק את המצב שלכם – יכול להיות שאתם חושבים שמצב האתר שלכם טוב, והוא בעצם רע, ויכול להיות גם מצב הפוך. על מנת לקבל תמונת עולם מלאה בדקו את מיקום האתר שלכם בגוגל (אפשר גם במנועי חיפוש נוספים). השוו בין מילות מפתח שמובילות לאתר שלכם, ובדקו את המיקום שלו. מומלץ כבר בשלב הראשון לעשות שימוש בכלי גוגל אנליטיקס, על מנת שתהיה לכם תמונת מצב טובה כבר בהתחלה.

3. לבדוק את מצב המתחרים – אמנם לא תוכלו לבדוק את חשבון גוגל אנליטיקס של המתחרים שלכם, ואין לכם את ספרי החשבונות שלהם, אבל את המיקום שלהם בתוצאות החיפוש אתם בהחלט יכולים לראות. לרוב עושים שלב זה במקביל פחות או יותר לשלב 2, אך יש מי שנוטים לעשות הפרדה. תוכלו לראות איזה מתחרים אתם צריכים לעקוף, אילו מתחרים נושפים בעורפיכם, וכיצד נראים האתרים שלהם. תוכלו לראות איזה חלקים באתר שלהם מקדמים אותם ואיזה תוקעים אותם.

4. החלטה על מילות המפתח – זהו השלב הסופי של תוכנית העבודה, רגע לפני שכבר מתחילים בביצוע עצמו של אופטימיזציית המבנה והתוכן. עליכם להחליט איזה מילות מפתח אתם מעוניינים לקדם, בהתאם לכל השלבים הקודמים בתוכנית העבודה שלכם. צריך תמיד למצוא את האיזון הנכון בין מילות מפתח כלליות ופופולאריות שקשה לקדם, למילות מפתח ספציפיות ויותר אזוטריות שקל לקדם.

 

כעת אתם מוכנים להתחיל לעבוד

זכרו, שבתוכנית העבודה עליכם להגדיר בדיוק כמה זמן אתם מעוניינים להקדיש לאופטימיזציית הקוד של האתר, כמה זמן יוקדש לאופטימיזציית התוכן, וכמה זמן יוקדש לאופטימיזציה חיצונית (הוספת לינקים שיובילו לאתר וכיו”ב). תכנון נכון יוביל לכך שהעובדה תהיה מסודרת, תוכלו להתמודד ביתר קלות עם בלת”מים, וגם תוכלו להתנהל נכון מבחינה כלכלית.