מה מקבל לקוח כשהוא חותם על חוזה קידום אתרים ולאחריו?

נושא ההתחייבות שבין חברות קידום אתרים לבין הלקוחות שלהם, הוא אחד הנושאים היותר בעיתיים ושנויים במחלוקת בעולם קידום האתרים. השאלה העיקרית היא כיצד מודדים הצלחה של קידום? האם באמצעות עליה ישירה במקומיים תחת מילות מפתח מסוימת, האם דרך העלאת כמות התנועה הנכנסת לאתר, או שבכלל דרך שיפור בכמות הפניות האמיתיות (לידים)

אותם מקבל בעל העסק מהאתר?

חמור מכך, הרבה מאוד לקוחות מתעקשים לראות שיפור במדד מסוים , בעוד חברת קידום האתרים לא יכולה להתחייב דווקא על ממד זה. למשל,אם הלקוח מתעקש שיקדמו אותו כמה ביטויים תחרותיים מאוד , אבל חברת קידום האתרים יודעת שדווקא קידום של ביטויי משנה, יוכל לתרום לו יותר.

מסיבה זו, הדבר החשוב ביותר הוא ששני הצדדים יסכימו על הגדרת יעדים ומטרות ריאליים. ניתן להגדיר שאם היעדים לא מושגים בפרק זמן סביר, אזי חלק מהסכום או אף כולו מוחזר ללקוח. כמו כן, אם לחברה אין מספיק משאבים או אפילו ידע לענות על דרישות הלקוח, מוטב לה שלא לקחת את העבודה כלל. גם אם החברה לא יכולה לקבל גישה מספיקה לאתר הלקוח, עליה לשקול אם להמשיך, וזאת מכיוון  שקידום נכון דורש גישה מלאה אל כל הדפים באתר ומערכת ניהול התוכן שלו.

דוחות ומעקב שוטף

חברת קידום האתרים אמנם לא אמורה לחשוף בפני הלקוח את כל סודותיה המקצועיים, אבל מתפקידה לעדכן את הלקוח ולהפיק עבורו דו”ח חודשי או תקופתי. דו”ח זה יכלול את הפעולות העיקריות שנעשו בתקופה זו כמו הוספת מאמרים, תיקון עמודים באתר או החלפות קישורים. בנוסף, הדו”ח יכלול את השינויים שחלו במדדים השונים שכאמור נקבעו מראש.

הפסקת הקידום

מכיוון שחברות רבות בתחום קידום האתרים, מנצלות אתרים ותיקים שלהן למען קידום של לקוחות חדשים (במיוחד הוצאת קישורים מאתרים אלו אל אתרי הלקוח), הרי שהן עלולות להפסיק את השימוש במשאבים אלו לאחר סיום ההתקשרות מול הלקוח מכיוון שהוא הפסיק לשלם להם.

אפילו שמדובר בנוהל מקובל ולגיטימי, חשוב מאוד להבהיר ללקוח את העניין ולתעד זאת בחוזה. לקוח שמגלה יום אחד שכל  העבודה שעשו עבורו בחברת קידום האתרים ירדה לטמיון, עלול להתרעם ואף לתבוע אותה או להוציא את דיבתה ברבים. לקוח אחד לא מרוצה יכול לגרום לנזק תדמיתי כבד ובסופו של דבר, שני הצדדים לא יוצאים מרוצים.

סימנים מחשידים

חברה שלא מוכנה להציג בפני הלקוח חוזה כלל או שמבטיחה קידום מהיר במיוחד בעזרת “פיצוח הסודות של גוגל”, צריכה להדליק נוחה אדומה אצל כל בעל אתר או לקוח פוטנציאלי. גם חברה שדורשת סכומים גבוהים במיוחד גם לקידום מספר קטן של ביטויים או עמודים, היא אינה חברה אמינה.