מה הקשר בין UI לקידום אתרים

ככל שרשת האינטרנט ממשיכה לצמוח, כך גם אתרי האינטרנט נעשים יותר ויותר מורכבים. בעבר מרבית האתרים הורכבו מדפים סטאטים עם רשימה צנועה יחסית של דפים אחרים אליהם הגולש יכול להגיע. היום לעומת זאת, אתרי אינטרנט רבים מורכבים מתפריטים דינאמיים, טפסים ואפליקציות מתקדמות כגון עורכי טקסט או מפות אינטראקטיביות.

מסיבה זו, היום נהוג להתייחס אל דרך התצוגה של אתרי האינטרנט כממשק משתמש לכל דבר : אחת הדוגמאות שכולם מכירים הוא כמובן פייסבוק – מדובר באתר מורכב במיוחד בו כל אחד יכול לבנות לעצמו עולם חברתי משל עצמו ולבצע מגוון של פעולות, החל משליחת הודעות לחברים, דרך צ’אטים ועד למשחק בפארמוויל.

כיצד ממשק המשתמש משפיע על קידום אתרים? 

כמנוע החיפוש הגדול בעולם, גוגל שם לעצמו כמטרה את המשימה למצוא את אתרי האינטרנט האיכותיים והטובים ביותר כאשר מישהו מחפש מושג מסוים. למרות שלגוגל אין אלגוריתם מספיק מרוכב כדי לנתח את הממשק של אתרי האינטרנט, הוא יכול להסיק זאת בצורה עקיפה. בין היתר : כמה גולשים עוזבים את האתר לאחר הדף הראשון, כמה אתרים אחרים מקשרים לאתר ,כמה דפים באתר מוצגים באופן תקין ולא מחזירים הודעות שגיאה וכו’.

ראוי להתעכב בעיקר על עניין הקישורים  : אתר מעניין ושימושי במיוחד זוכה בדרך כלל לקבל קישורים מאתרים סמכותיים כגון אתרי חדשות, אתרי ממשל ואתרים נחשבים אחרים בתחומי העניין הקרובים אליו. אף אחד לא ימליץ על אתר מסורבל שקשה להשתמש בו.

בדיקת האתר מול גוגל

אחת הדרכים לבדוק כיצד האתר שלנו נראה מבעד לעיניים של גוגל היא באמצעות שימוש בפקודה cache המחזירה את העותק השמור של כל דף באתר כפי שגוגל רואה אותו (cache:https://www.site.com/page.html). אם העותק השמור נראה מעוות בצורה חמורה ואלמנטים מסוימים נמצאים במקום שהם לא אמורים להיות בו, כדאי לבדוק את קוד האתר ולתקן אותו. אפילו אם גוגל עדיין קורא את כל הטקסט בעמוד (יש לבחור בגרסת טקסט בלבד של העותק השמור), לסידור של האלמנטים בדף עדיין יש משמעות מבחינתו. למשל, קישור שנמצא בתיבה בתחתית הדף, לא שווה ערך לקישור בצד.

משקל האלמנטים בדף

לדעתם של מקדמי אתרים מסוימים, גוגל החל להתייחס לאחרונה גם למשקל השונה של סוגי המדיה הנמצאים בכל דף באתר. כך למשל, אתר שיש בו יחסית מעט טקסט, אבל הרבה מאוד פרסומות המפנות לאתרים אחרים או לתוכניות שותפים, נחשב לאתר פחות איכותי. אם נסתכל על אתר שקשה מהזווית של המשתמש, נוכל להגיד שהממשק שלנו לא נוח ולמעשה מקריב את הנוחות שלו תמורת הרצון לעשות רווחים קלים יחסית. זוהי עוד סיבה לכך שכדאי לעצב את האתר בצורה כזו שלא יעצבן את הגולש.