מדריך לניהול תהליך קידום אתר

תהליך קידום אתר מרוכב בדרך כלל מכמה שלבים קבועים שעדיף לבצע אותם לפי הסדר על מנת שלא לחזור יותר מאוחר לשלב קודם ולבזבז זמן יקר. במאמר זה יתוארו השלבים הבסיסים שיש לבצע :

בחירת מילות מפתח ובדיקת רמת תחרותיות

בחירת מילות המפתח באמצעות כלי מנהלי האתרים הוא השלב בו אנחנו בוחרים את מילות המפתח עליהן נרצה לקדם את האתר למיקומים ריאליים. מעבר לכך שצריך להתחשב בנפח החיפוש המדויק של כל מילה (כמה אנשים מחפשים בדיוק את השאילתה), צריך לבדוק גם מהי רמת התחרותיות באותו התחום. אין דרך אחת בדוקה לדעת זאת, אך שיטה טובה היא לחפש בגוגל את השאילתא ולראות כמה אתרים מציינים אותם בכותרת שלהם (intitle:keyword) בעמוד הראשון עד השליש  . אם השאילתא כוללת יותר ממילה אחת, פשוט יש לשים אותה בתוך מרכאות.

שילוב מילת המפתח בעמודי האתר השונים ויצירת תכנים חדשים

בשלב זה אנחנו משלבים את מילות המפתח בעמודים השונים : בכותרות (Title), בתיאורים (Meta Description) ובתוכן הדף עצמו. שלא כמו בעבר, אין נוסחה לצפיפות מסוימות של המילים האלו, אך עדיף לגוון ולרשום אותן במספר צורות שונות.אם באתר אין כלל עמודים שקשורים לאחת ממילות המפתח, אין בררה, אלא להוסיף עמודים חדשים עם תוכן איכותי ומקורי. קשה מאוד לקדם שאין בהם התאמה תוכנית למילת המפתח.

קביעת סדר עדיפויות

לאחר שהאתר עצמו מוכן לחלוטין מבחינת הקוד שלו (On Page), הגיע הזמן לקבוע סדר עדיפויות : כמה זמן בדיוק משקיעים בקידום של כל מילת מפתח? לאיזה מקום רוצים להגיע? חשוב לדעת שהיעדים האלו אינם קבועים ויכולים להשתנות עם הזמן בהתאם להצלחות או אי הצלחות תחת מילת מפתח מסוימת. כמובן שחשוב להפוך את סדר העדיפויות גם לתוכנית עבודה מסודרת מול הלקוח ולעדכן אותו אם נדרשים שינויים מסוימים.

בניית קישורים

למרות שעד עכשיו נראה אולי כאילו ביצענו לא מעט עבודה, רק עכשיו מתחיל למעשה השלב החשוב ביותר : בניית קישורים. בניית קישורים קובעת במידה רבה מאוד את מיקומו של אתר בתוצאות החיפוש, יותר מכל הפרמטרים האחרים שהוזכרו עד כה.

חשוב לבנות פרופיל קישורים מגוון וטבעי : המטרה שלנו היא לגרום לגוגל לחשוב שהקישורים האלו לא נוצרו בהכרח על ידי מקדמי אתרים. מעבר לשילוב של מילות המפתח בביטויים שונים מבלי לחזור שוב ושוב על אותו ביטוי (“בלונים למסיבות”, “בלונים למסיבות מגניבות”, “בלוני מסיבות מתנפחים וכו’ “), יש גם לגוון במקורות מהם יוצאים הקישורים : פורומים, אתרים אחרים (החלפות קישורים), בלוגים וכדומה.

 

העבודה לא נגמרת

כאמור, קידום אתרים הוא תהליך שנמשך עוד ועוד ולכן חשוב לחזור אחורה ולבדוק מדי פעם את השלבים הקודמים , לתקן ולשפר. ניסוי וטעייה הוא שם המשחק.