מדריך לכתיבת תוכן איכותי

כתיבת תכנים איכותיים לאתרי אינטרנט היא מטלה שכיום יותר ויותר מקדמי אתרים וכותבי תכנים נאלצים להתמודד איתה. עדכון הפנדה המפורסם מתחילת 2011 פגע אנושות באתרים בעלי מיעוט תוכן, תוכן באיכות נמוכה או תוכן שהועתק מאתרים אחרים.

צפיפות מילים וטבעיות של טקסט

בעבר הייתה סברה שאם כותבים ביטוי בצפיפות של 3-4% בטקסט, אז גוגל מסיק שהוא מאוד רלוונטי לאותו הביטוי וממקם את העמוד במקום גבוה. מכיוון שהרבה מאוד מקדמי אתרים ניצלו את העניין הזה והציפו את האינטרנט בטקסט עילג, גוגל שיפרו מאוד את היכולת שלהם לנתח טקסט. כיום יש לגוגל את היכולת לברור בין מספר מילים נרדפות ואף לזהות מהי רמת הקריאות של הטקסט (עד כמה קל לקרוא אותו).

מסיבה זו, כיום מומלץ שלא לשלב ביטויים בטקסט בצורה רובוטית ולא לפחד להשתמש בהטיות שונות או מילים נרדפות. ככל שתכתבו בצורה טבעית יותר, כך הטקסט ייחשב לאיכותי יותר.

מקוריות

שכפול טקסטים, תרגום אוטומטי משפות זרים ושכתוב טקסטים קיימים הן טכניקות נוספות שהיו נפוצות בעבר וכיום נראה שאבד עליהן הקלח. חלק גדול מעדכון הפנדה שהוזכר בתחילת המאמר, התמקד בזיהוי  אתרי מקורי ואתרים משכפלים, כך שאתרי המקור יופיעו ראשונים לפני האתרים שהעתיקו אותם!
עליכם לא רק לכתוב את כל הטקסטים שלכם בעצמכם, אלא גם לנסות ולזהות אתרים אחרים שמעתיקים מכם. אתר שמחליט להעתיק מכם, מסכן קודם כל את עצמו, אבל יכול לגרום גם לאתר שלכם לרדת בדירוגים. שימוש באתר כמו Copyscape לזיהוי תכנים מועתקים הוא מומלץ גם אם הוא דורש השקעה כספית.

שגיאות כתיב ותחביר

למרות שבשוק קיימים מילונים ומתקני איות בחינם, רבים מאיתנו עדיין כותבים את הטקסטים שלהם מבלי לעשות את הבדיקות הבסיסיות האלו. למרבה הצער, אלו גם השגיאות שלמנועי חיפוש הכי קל לזהות אותן, והן עלולות להוריד את דירוג האתר מתוך חשיבה שאתר המלא בשגיאות, הוא אתר שהוקם בחיפזון וללא תשומת לב מספיקה.

כותרות

שימוש בכותרת היא ונשאר אחד מהסיגנלים החשובים ביותר עבור מנועי חיפוש. כותרות עוזרות לקורא לנווט בתוך המאמר ולדלג מעל חלקים שלא מעניינים אותו, אבל הן עוזרות גם למנועי החיפוש למצוא את הנושאים העיקריים בהם עוסק המאמר. שילוב של מילות המפתח בתוך הכותרות הוא עדיין מקובל ולגיטימי, בעיקר בגלל אורכן הקצר יחסית לפסקות הפנימיות.

חוות דעת נוספת

הדרך הטובה ביותר להערכת איכותו של טקסט היא עדיין חוות דעת מאדם נוסף, חבר או איש מקצוע. טקסט שנראה לאדם אחד כמו יצירת מופת, עלול להיראות אחרת לגמרי למישהו אחר, הן מבחינת איכות הכתיבה עצמה והן מבחינת רמת העניין שהטקסט מעורר. הערות והארות יכולות לשפר לאין שעור את טכניקת הכתיבה שלכם, וצריך גם ללמוד כיצד לקבל ביקורת