כלים למדידת הצלחה של קידום אתרים

איך מודדים הצלחה של קידום האתר שלכם? המקדם הלא מנוסה ייתן לכם תשובה אחת בלבד: “מה זאת אומרת איך? לפי המיקום שלו בגוגל, וכמות הכניסות לאתר”. ברור שזוהי תשובה של אדם לא מנוסה, כי יש כל כך הרבה פרמטרים שהם לא נכונים כאן – מה זאת אומרת מיקום בגוגל? באיזו מילת מפתח? ואיזה מיקום הוא מוצלח? ראשון? שני? חמישי? כמו כן, כמות כניסות לאתר של מי – כניסות חוזרות? כניסות יחידאיות של מבקרים? ומה עם כניסות של אנשים שנשארים פחות מחצי דקה באתר האם גם זאת הצלחה? במילים אחרות, ברור שהפרמטרים הם מורכבים יותר, וחשוב שתכירו אותם.

 

כמה פרמטרים שראוי לבדוק

יחס הקלקה – יחס ההקלקה נקרא גם CTR. מדובר למעשה ביחס שבין כמות האנשים שנחשפו לשם האתר שלכם במנוע החיפוש, לבין כמות האנשים שביצעו בפועל הקלקה על האתר שלכם. כך תוכלו לראות, שלמרות שאתם אולי במקום שני בתוצאות החיפוש עבור מילת מפתח מסוימת, יחס ההקלקה שלכם נמוך – אולי כי מילת המפתח לא רלוונטית כל כך, ואולי כי התיאור שלכם בגוגל לא מוצלח. לפעמים דווקא מגלים שיעורי הקלקה גבוהים יותר, אם המיקום מעט יותר נמוך, וחשוב לבדוק תמיד מדוע הדברים הללו מתרחשים.

 להוציא מהחיפושים את שם המותג – כמו שאתם בוודאי יודעים, חיפושים שנעשים בגוגל עם שם המותג שלכם, יובילו אתכם מן הסתם תמיד למקום הראשון. אחרי הכל, מי יכול להתחרות בכם כשבביטוי המפתח מופיע השם של העסק שלכם? חברות קידום אתרים ינסו להראות “גידול” בכניסות לאתר שלכם, כשבפועל מדובר על גידול לא אמיתי, שנעשה דרך ביטויים שקל מאד לקדם. לכן, אם אתם משתמשים בכלים של ווב אנליטיקס (כמו גוגל אנליטיקס ודומיו), חשוב מאד להיכנס לתוך קטגוריית הפילטר, ושם לבצע סינון של מילות מפתח הקשורות למותג או לעסק שלכם. מומלץ לעשות פילטר גם על שם המותג באנגלית ובעברית, עם רווחים ובלי רווחים, וכך אתם מבטיחים שתקבלו רק תוצאות מסוננות היטב.

ביטויים ארוכים זה טוב – נכון, מילות מפתח קצרות אמנם קולעות למטרה, אבל לא פעם כדאי לבדוק גם ביטויי מפתח ארוכים יותר, שבתוכם כוללים מילת מפתח מסוימת. אם אתם לדוגמה חברה שמוכרת מכשירי חשמל, אל תתייחסו רק לביטוי “מכשירי חשמל” בבדיקה, אלא גם “מכשירי חשמל לבית”, “מכשירי חשמל למשרד”, “מכשירי חשמל באזור המרכז” וכיו”ב. העיקרון הוא ברור – אם חל גידול בביטויים הארוכים, בהכרח חל גם גידול בביטוי הכללי יותר.

עכשיו אפשר לבחור

לאחר שקראתם כאן על כמה מהכלים שעוזרים לכם לבחור את המדדים להצלחת קידום האתר שלכם, תוכלו גם לבצע בחירה נכונה יותר של חברת קידום אתרים. תוכלו לברר באילו כלים היא משתמשת על מנת למדוד את ההצלחה, ויותר מכך – דאגו תמיד שהכלי הזה יהיה זמין גם עבורכם, ותלמדו כיצד לעשות בו שימוש. כלים כמו גוגל אנליטיקס הם חיוניים מאד עבורכם, ועוזרים לכם לראות האם הכסף שהשקעתם בקידום חוזר אליכם.