חשיבות הקוד בקידום אתרים

למרות שאתרי אינטרנט יכולים להיות בנויים במגוון של שפות, הרי שבסופו של דבר, כל אתרי האינטרנט מציגים למשתמש הסופי קוד HTML אותו מפענח הדפדפן, ועל פיו נקבע אופן התצוגה שלו על גבי המסך. בנוסף לקוד ה – HTML, ישנם גם סקריפטים (בדרך כלל בשפת Javascript) המשמשים להרצת תוכניות קטנות בתוך האתר.

כמנוע חיפוש , גוגל מתעניין יותר בתוכן המפוענח מקוד ה – HTML שמוצג למשתמש ולא בקוד האתר, אבל לקוד עצמו יש עדיין השפעות עקיפות רבות על הצורה שבה גוגל מתייחס אל כלל האתר.

הקוד קובע את מהירות עליית האתר

קוד שכתוב בצורה יעילה ותמציתית, יגרום לעמוד לעלות במהירות, ואילו קוד מסורבל ושמן, יגרום לו לעלות לאט. בשנים האחרונות, גוגל החל להתייחס גם לזמן עליית האתר כפרמטר בדירוג, ולכן ברור למה קוד יעיל וזריז הוא טוב יותר לקידום.

בעיה נוספת באתרים רבים היא שימוש בהרבה מאוד סקריפטים חיצוניים בפורמט לא מכווץ. הסקריפטים האלו יכולים להאריך באופן ניכר את זמן עליית האתר, ולכן גם הם פוגעים בקידום. מומלץ לטעון כל קוד רק בעמודים בהם הוא באמת נחוץ, מכיוון שגוגל מסתכל על זמן העלייה הממוצע בכל עמודי האתר יחדיו.

שגיאות קריטיות בקוד והפניות לא נכונות

בגלל האופי הדינאמי של אתרים רבים כיום והשימוש בשפות תכנות שונות ומגוונת, עמודים מסוימים באתר עלולים להחזיר הודעת שגיאה ולקטוע את הצגת קוד ה- HTML למשתמש. דוגמה למצב שכיח כזה הוא כאשר יש לנו מוצר חסר במסד הנתונים, ואנחנו מנסים לקרוא לו בכל זאת. במקרה זה, יתקבל עמוד הכולל הודעת שגיאה מפורשת כגון “לא ניתן למצוא את הרשומה”.

גוגל מכיר את הודעות השגיאה האלו ולפעמיים יחליט להתייחס אל העמוד כאילו אינו קיים ויסיר אותו מהאינדקס. אם עמוד זה קישר גם לעמודים נוספים, הרי שהמבנה של האתר כולו מתחיל להיסדק, דבר שמקשה על גוגל להציג אותו בתוצאות החיפוש בצורה תקינה. מעבר לכך, המשמעות של פחות עמודים מאונדקסים היא פחות הזדמנויות להופיע בתוצאות החיפוש .
כאשר יש בקוד הפניה לא נכונה מעמוד ישן לעמוד חדש (בדרך כלל הפנייה מסוג 301), עלול להיווצר מצב של דפים כפולים באתר , ולתוכן משוכפל, גוגל כבר מתייחס בהרבה פחות סלחנות מאשר עמודים שאינם קיימים!

תוכנות זדוניות (Malware)

בשנים האחרונות אתרי אינטרנט רבים חשופים למתקפות של תוכניות זדוניות השותלות את עצמן בתוך הקוד הרגיל של האתר במקום מוחבא (בדרך כלל בסוף) ומפיצות את עצמן הלאה. אם גוגל מזהה שיש בקוד האתר תוכנית זדונית, הוא עלול לחסום את הגישה אליו מהגולשים כדי להגן עליהם. מסיבה זו, יש להצטייד בתוכנית אנטי וירוס מעודכנת ולבדוק מדי פעם שקוד האתר לא השתנה מאז הפעם האחרונה שערכנו אותו.

בניית אתר וורדפרס