חברות יחסי ציבור מול חברות קידום ההבדלים

ההבדל בין חברות יחסי ציבור לבין חברות קידום אתרים

אתם כבעלי עסק, מעוניינים להגדיל את העסק שלכם, ולהפוך אותו ליותר רווחי. כמו כל בעל עסק, אתם גם מתחזקים אתר אינטרנט, ומבינים שקידום האתר שלכם, יעזור לכם להגדיל את הרווח, ולהרחיב את מאגר הלקוחות שלכם. כעת עולה שאלה מאד פשוטה – למי פונים? האם לחברת יחסי ציבור שתעזור לכם לבצע מיתוג נכון של המוצר שלכם ושל העסק, או דווקא לחברת קידום אתרים שתקדם את האתר בתוך תוצאות החיפוש בגוגל? נכון שהיום יש חברות רבות שכבר משלבות בין שני העולמות, ועושת יחסי ציבור באינטרנט ביחד עם קידום אתרים, אך עדיין קיימים כמה הבדלים שראוי להכיר.

 

ההבדל המרכזי הוא בכוונה

ההבדל שהוא ככל הנראה המרכזי ביותר בין יחסי ציבור לבין קידום אתרים, גם כשהם משולבים, עומד על הכוונה של המפרסם.בעת שמבצעים יחסי ציבור – ויהא זה פרסום בעיתון, פרסום בטלוויזיה, שליחת מייל, או אפילו פרסום בפייסבוק – הפרסומת נועדה בראש ובראשונה להסיט את תשומת הלב של הצרכן מהעיסוק שלו ישירות אל הפרסומת.

אם זה בעיתון – אז במקום לקרוא את הכתבה הוא יסתכל על הפרסומת. אם זה בטלוויזיה – בהפסקת הפרסומות הוא לא יעביר לערוץ אחר אלא יראה פרסומת. אם זה באינטרנט – בזמן שהוא מסתכל על תמונות של חברים בפייסבוק, הוא יראה מודעה בצד והוא ילחץ עליה, ויגיע לדף העסק בפייסבוק. כל הרעיון מאחורי יחסי ציבור הוא, איך לגרום לכמה שיותר אנשים לחדול מהעיסוק שלהם, לשנות למעשה את סדר היום שלהם, ובאופן כזה לנסות לשכנע אותם לרכוש מוצר או שירות.

לעומת זאת, קידום אתרים עובד על עקרון הפוך לחלוטין. קידום אתרים מניח, שרוב הלקוחות שנכנסים לאתר מסוים – נכנסים אליו כי הם צריכים את השירות או את המוצר שהוא מציע. הרי מה הרעיון בקידום אתרים? אם אדם צריך לדוגמה טלוויזיה חדשה, הוא לא ילחץ על פרסומות בפייסבוק או יחכה להפסקת הפרסומות בטלוויזיה. הוא יכנס לגוגל, ויחפש בכוונה תחילה מכשירי טלוויזיה, או כל ביטוי אחר שקשור. כעת הקידום אמור לגרום לאנשים שמחפשים משהו – להגיע דווקא אליכם.

אפשר להגיד, כי האתגר של יחסי ציבור הוא להסיט אנשים מסדר יומם לעבר המותג, בעוד שהאתגר של קידום אתרים הוא לגרום לאנשים לבחור במותג מסוים מתוך עשרות מתחרים.

 

ומה עם הזמנים?

פעמים רבות כשמדברים על הבדלים בין יחסי ציבור לבין קידום אתרים, נוהגים לתאר את מושג הזמן – אומרים כי יחסי ציבור הם לזמן קצר יותר, בעוד שקידום אתרים הוא לטווח הארוך יותר. חשוב לדייק ולומר, כי קידום אתרים הוא בהכרח לטווח הארוך, אך גם יחסי ציבור יכולים בהחלט להיות לטווח הארוך, אך הם לא מחויבים בכך. יש מי שלוקח שירות יחסי ציבור לטווח קצר מאד לצורך קמפיין כלשהו. עם זאת אפשר לשלב בין קידום אתרים לבין שירות יחסי ציבור גם אם אתם מסתכלים שנה קדימה, ולהגיע אל תוצאות מעולות.