הפיתוחים של גוגל לשנת 2012

למרות עליה ברווחיה של גוגל בשנה האחרונה, שנת 2011 הייתה לא קלה בכלל עבור ענקית החיפוש , בעיקר בשני תחומים עיקריים : המלחמה מול הספאמרים והתחרות הגוברת מול הרשת החברתית פייסבוק. מסיבה זו, התמקדה גוגל בשיפור תוצאות החיפוש וסינון אתרים באיכות נמוכה, בעוד מן העבר השני, המשיכה בניסיונות לפתח רשת חברתית מוצלחת ולהטמיע אותה בתוך החיפוש הראשי שלה.

Google Places הוא שרות הקיים בחלק מאתרי גוגל (עדיין לא בארץ) ומטרתו להציע לגולשים פרטים אותו בתי עסק מקומיים. על מנת שבית העסק יופיע, עליו לאמת את הכתובת הפיזית שלו מול גוגל, ולכן המידע המוצג הוא הרבה יותר אמין מסתם עוד דף באתר אינטרנט. הדירוג של בתי העסק נעשה לפי פרמטרים שונים כגון מספר ההמלצות וחוות הדעת שהעסק קיבל באתרים אחרים (לא בהכרח קישורים).

האמינות של Google Places אמנם עוזרת לגוגל להילחם בספאם, אך מכיוון שהמידע מוצג לעיתים קרובות בראש העמוד, בעלי אתרים רבים טוענים שמדובר באפליה לרעה.

עדכון פנדה

עדכון פנדה הוא פיתוח נוסף של גוגל שנועד להילחם באתרי אינטרנט באיכות נמוכה. בשנים האחרונות יותר ויותר ספאמרים מצאו כיצד להגיע למקומות הראשונים בחיפוש, כך שהגולשים היו נתקלים באתרים על גבי אתרים חסרי תוכן שהפריעו להם למצוא את מה שבאמת חיפשו. הביקורת הציבורית הביאה את גוגל לפתח אלגוריתם מיוחד שיזהה דפי אינטרנט באיכות נמוכה. למרבה הצער, פנדה פגע לא רק באתרי אינטרנט שהעתיקו מאתרים אחרים או כאלו עם מעט מאוד טקסט, אלא גם באתרים שפרסמו מאמרים על גבי מאמרים בנושאים דומים מאוד (גם אם כל מאמר היה מקורי בפני עצמו).

למרות שבשלב מאוחר יותר פנדה הגיעה גם לשפות שאינן אנגלית (כולל עברית), השפעתו הייתה פחותה יותר והוא פגע בעיקר באתרים שהעתיקו מאתרים אחרים,אך גם אז, לא באותה עוצמה של העדכון המקורי.

גוגל + הוא הפיתוח הידוע והמתוקשר ביותר של גוגל בשנה האחרונה. לאחר חודשים רבים של ספקולציות וכישלונה של המיני רשת חברתית באזז (רשת חברתית שפעלה בתוך תיבת ה- Gmail), החליטו בגוגל לפתח רשת חברתית של ממש המזכירה במידה רבה את פייסבוק ומאפשרת לפתוח גם דפים עסקיים. למרות זאת, לגוגל + יש שני הבדלים עיקריים לעומת פייסבוק :

• העדכונים של המשתמש מתחלקים למעגלים שונים המופרדים זה מזה , וכך למשל, הבוס בעבודה לא צריך לדעת ששתינו אתמול בלילה כמויות נכבדות של אלכוהול.
• חלק מהעדכונים והדפים בגוגל + משתלבים גם בתוצאות החיפוש האורגניות במידה והמשתמש מחובר לחשבון שלו.

באמצעות גוגל + , מקווה גוגל להגיע אל אותו מידע חברתי חשוב כל כך אותו אנחנו מעבירים אחד לשני ולהציג לנו תוצאות חיפוש מותאמות אישית שנלקחו מתוך מארג הקשרים החברתי שלנו.