החשיבות של מפת אתר

יש הרבה מאוד טיפים וטריקים בקידום אתרים אשר מסייעים באופטימיזציה של האתר, אך אחת מהם שלעיתים חשיבותו אינה מוערכת נכונה היא מפת אתר. מפת אתר, כפי שמשתמע מהשם, היא מפה לאתר שלך, בדף בודד אחד אתה מציג את כל מבנה האתר שלך, החלקים השונים, הקישורים ביניהם וכו’. מפת אתר מקלה על הניווט באתר שלך ועדכון מפת האתר מטיב גם עם הגולשים וגם עם מנועי החיפוש. מפות אתר הן דרך חשובה של התקשרות עם מנועי החיפוש השונים. בעוד שה robots.txt  מגלה למנועי החיפוש אילו חלקים מהאתר להדיר מהאינדקסים השונים, במפת האתר שלך אתה מפנה את מנועי החיפוש לדפים שתרצה שיבדקו.

מפת אתר היא אינה חידוש יוצא דופן. מאז ומתמיד הן היו חלק משיטת העיצוב הטובה ביותר, אך עם אימוצן בידי מנועי החיפוש, הם הפכו לחשובים עוד יותר. יחד עם זאת, חשוב להבהיר ולברר את כוונתכם שכן אם אתם מעוניינים בהקמת מפת אתר רק לטובת קידום אתרים, לא תוכל להסתפק במפת אתר קונבנציונאלית בלבד. למשל, גוגל משתמשת בפורמט מיוחד של XML השונה מהפורמט הרגיל של “בני האדם” HTML.

השאלה, מדוע נחוצות לנו שנשאלת ני סגנונות של מפות אתרים? התשובה היא ברורה, אחת עבור בני האדם והשנייה עבור “העכבישים” של מנועי החיפוש. בהקשר זה יש להבהיר כי שני הסוגים של מפות האתר אינם מהווים או נחשבים ל”תוכן משוכפל”. על כך תוכלו לקרוא בהרחבה בדף של גוגל Introduction to Sitemaps ובין היתר תגלו ששימוש במפת אתר לעולם לא יוביל לקנסות.

מדוע יש להשתמש במפת אתר

לשימוש במפת אתר יש יתרונות רבים, לא רק הניווט הקל ונראות טובה יותר על ידי מנועי החיפוש. מפת אתר מאפשרת את היכולת ל”הודיע” למנועי החיפוש על כל שינוי באתר שלך ובאופן מיידי. כמובן שלא ניתן לצפות שמנועי החיפוש ימהרו לאנדקס את השינויים בדפים אך בהחלט ניתן להניח כי השינויים יאונדקסו מהר יותר אלמלא לא הייתה לך מפת אתר.

כמו כן, כאשר יש לך מפת אתר, תוכל להסתמך פחות על קישורים חיצוניים אשר יביאו את מנועי החיפוש לאתר שלך. מפת האתר תוכל גם לעזור עם קישורים פנימיים מבולגנים, לדוגמא: אם בטעות “שברת” קישור פנימי או פגעת בדף בודד שלא ניתן להגיע אליו בקלות, (כמובן, שעדיף, לתקן שגיאות מראש ולא להסתמך בלעדית על מפת האתר).

אם האתר שלך זה עתה הוקם או עם יש לך מס’ משמעותי של דפים חדשים (או כאלו שעודכנו לאחרונה), השימוש במפת אתר יכול להיות חיוני להצלחתך. למרות, שעדיין תוכל להעלות את האתר ללא מפת אתר, סביר להניח שבקרוב השימוש במפת אתר יהווה סטנדרט גורף להסדרת הגישה של האתר למנועי החיפוש השונים. כך שניתן להסיק שחשיבותן של מפות אתרים רק יגדלו ויגברו עם הזמן.  בנוסף, מפות אתרים עוזרת גם לסווג את התכנים באתר, אם כי מנועי החיפוש לא חייבים בשום אופן לסווג דף מסוים לקטגוריה מסוימת או להתאים מילת מפתח רק בגלל שביקשת.

 

חשוב לזכור כי תוכניות מפות האתר של מנועי החיפוש הגדולים, במיוחד גוגל, עדיין בשלבי הבטא, השימוש במפת אתר אולי לא יחולל שינוי מיידי אך ככל שמנועי החיפוש ישפרו את אלגוריתם האינדקוס ומפות האתרים, ניתן לצפות כי יותר ויותר אתרים יאונדקסו מהר יותר דרך מפות האתרים.

יצירת מפת אתר

הצעדים שעליך לבצע על מנת ליצור מפה לאתר שלך הם פשוטים. ראשית עליך לייצר מפה ואז להעלות אותה לאתר ולבסוף להודיע אודותיה לגוגל. בהתאם לכישורים הטכניים שלך, יש שני דרכים ליצור מפת אתר, אחת להוריד ולהתקין מחולל מפות או להשתמש בכלי של מפת האתר שנמצאת ONLINE. הדרך הראשונה היא קשה יותר אך היא מאפשרת שליטה גדולה יותר על התוצאה הסופית. הדרך השנייה מאפשרת לך להוריד את מפת האתר המוצעת של גוגל . לאחר שהורדת את מפת האתר, תעקוב אחר הוראות ההתקנה בקפידה וחשוב לוודא מהי הגרסה הנדרשת לעדכון ובצע אותה באתרך בהתאם. ישנם הרבה כלים מקוונים וחינמיים ברשת אשר יוכלו לעשות את העבודה בשבילך. לדוגמא, Third-party Sitemap tools.

לאחר שיצרת את המפת האתר והעלאת אותה לאתר, יש ליידע את גוגל אודות קיומה. כיצד? יש להוסיף את האתר לחשבון ה Google Sitemap, ואם אין לך עדיין חשבון בגוגל, הגיע הזמן לפתוח אחד. בנוסף, חשוב לדעת כי על מנת להוסיף את מפת האתר לחשבון שלך בגוגל, עלייך להיות הבעלים החוקי של האתר.

 

מאמר זה נלקח מאתר : https://www.webconfs.com/importance-of-sitemaps-article-17.php