האם עובדי גוגל מסירים ספאם באופן ידני ממנוע החיפוש?

גוגל מקווים להגיע יום אחד למצב אידיאלי בו לא יאונדקס אף לא דף ספאם אחד. מצב בו לא יהיו דפים לא רלוונטים בדפים ראשונים, וכל אתר אשר מקודם בטכניקת קידום שחורה, יכשל פעם אחר פעם. האלגוריתמים שפותחו ע”י גוגל בעבר והאלגוריתמים שיפותחו בעתיד אמורים לטפל בעיה. כבר כיום, בזכות פנדה ופינגווין, כמות גדולה של ספאם הורחקה מהרשת.  לפעמים האלגוריתמים אינם מצליחים להרחיק את הספאם, אז האם עובדי גוגל מתערבים בהסרת ספאם באופן ידני?

 

התערבות ידנית

מאט כ”ץ, ראש מחלקת הספאם בגוגל אומר בפרוש שכן. לפעמים נעשות עבירות ברשת, או עבודות קידום שחורות שאינן נתפסות ע”י האלגוריתמים, או כאלה שטכנית אינן נחשבות לספאם. למשל יכול להיות מצב בו גולש יקליד את שמו במנוע החיפוש, ויקבל תוצאות רבות של אתרים זדוניים שלא קשורים אליו אך פוגעים בשמו. במצב כזה, אם הוא יגיש תלונה לגוגל, תשובה כמו אנחנו עובדים על אלגוריתם שיטפל בבעיה בחצי השנה הקרובה, לא תספק אותו. במקרים כאלה עובדי גוגל מסירים את התוצאות ממנוע החיפוש.

 

חשב לפעילות לא טובה

אם אתם לא מנהלים אתר חדשות, אבל מעדכנים את אותו כמה פעמים ביום, אתם עלולים לעורר חשד. גם אם מדובר בתוכן איכותי, אחד מעובדי גוגל יכול להסיר את האתר מתוצאות החיפוש, עד שיתברר כי לא מדובר בספאם או תוכן משוכפל. בדיקה כזו יכולה לקחת כמה ימים ואם האתר שלכם הוא חנות וירטואלית –  הנזק עלול להיות קשה. לכן אל תעדכנו את האתר יתר על המידה. עוד סיבות להסרת תוצאות האתר ממנוע החיפוש  יכולות להיות תוכן פוגעני או תוכן לא חוקי. מספיק שגולש אחד יתלונן לגוגל ואי אפשר יהיה למצוא את האתר בשום מקום.

הסרה לגמרי או הורדה בדירוג

לפעמים גוגל מסירים את האתר לגמרי ממנוע החיפוש ולפעמים הם מדרדרים אותו בכמה מקומות או בכמה דפים. העניין תלוי בחומרת הספאם. למשל אם יש בעיה תוכן משוכפל אך לא מזיק, האתר עלול להתדרדר כמה מקומות. אבל אם בעל האתר בחר לעשות קלוקינג או להכניס תוכן לא חוקי, העונש עלול להיות הסרה לגמרי ממנוע החיפוש.