האם ניתן לקדם אתר רק בקישורים

 

קידום אתרים מתחלק בדרך כלל לשני חלקים עיקריים : הראשון – הקמת האתר (כולל קניית הכתובת) והתאמת הדפים שבו לגוגל החלק השני כולל את  הפעולות המבצעים מחוץ לאתר , כולן כרובן מתמקדות בהוספת קישורים מאתרים אחרים.

 

נשאלת השאלה האם אפשר לדלג מעל החלק הראשון ולבצע רק את החלק השני? לכאורה נראה שכן, מקובל להניח כי 80% מעבודת הקידום מתבססת על קישורים ורק 20% על התאמת האתר. האמת היא כמובן יותר מורכבת , בעיקר בגלל שלא תמיד יש קשר ישיר בין הזמן שלוקח עבודה מסוימת לבין חשיבותה, וזהו המצב גם כאן. בואו נבחן מספר אלמנטים שלא קשורים בהכרח לקישורים ונראה עד כמה הם משפיעים על הקידום.

 

שם מתחם (כתובת):   

     

למרות שחשיבות הדומיינים אינה גדולה כבעבר, לדומיין הכולל מילות מפתח מסוימת יש עדיין השפעה חיובית על האתר עצמו מכיוון שדומיין כזה מאותת לגוגל שהשקיעו מחשבה רבה יותר במציאת דומיין המתאים לאופי האתר. מצד שני, שימוש בדומיין זול שעולה כמה דולרים בודדים או אפילו ניתן בחינם (למשל, דומיין עם סיומת כמו co.cc), עלול לאותת לגוגל על ספאם ולעיתים אף יגרור הרחקה אוטומטית של האתר. במקרה קיצוני כזה, אין טעם בקישורים מכיוון שגוגל פסל את האתר על הסף.

 

תוכן העמודים באתר

 

לתוכן העמודים באתר ובעיקר לכותרות ולהיררכיה הפנימית ביניהם ,יש השפעה עצומה על הצורה בה גוגל מסיק מהו הנושא העיקרי של האתר. קישורים עוזרים וממקדים את הנושא הזה, אבל לא יכולים לבוא במקומו. אתר עם היררכיה תקולה יקשה על גוגל לסרוק את האתר ולמצוא עמודים חדשים. לאחרונה גוגל החל אף להעניש אתרים עם מעט מאוד תוכן , גם אם מפנים אליהם לא מעט קישורים רלוונטיים.

 

אחסון וזמן עליית האתר

 

חברת האחסון המאחסנת את האתר וטיב הקוד שלו קובעים בסופו של דבר עד כמה מהר הוא ייעלה. בשנים האחרונות, מנועי החיפוש החלו לבחון גם את הפרמטרים האלו מתוך הנחת ייסוד שאתר שעולה מהר הוא נוח יותר לשימוש והושקעו בו משאבים רבים על מנת להבטיח את המהירות הזו. גם למיקום הפיסי של חברת האחסון יש חשיבות במקרים בהם לא הגדירו לאתר אזור גיאוגרפי מפורש דרך מרכז מנהלי האתרים של גוגל. (פעולה שבכל מקרה מומלץ לבצע).

 

לסיכום

 

נוכחנו לדעת כי קישורים הם תנאי הכרחי, אבל לא מספיק לקידום אתר. מלבד פרופיל קישורים מגוון ועשיר, אתר צריך גם להיות בנוי בצורה נכונה , לעלות מהר, ולהימצא תחת שם מתחם רלוונטי אליו. לגוגל יש מעל 200 פרמטרים שונים לקביעת הרלוונטיות של אתר, ולכן מי שמשקיע רק בקישורים, עלול למצוא שהוא לא מצליח לעקוף את המתחרים או שהאתר שלו חווה קפיצות רבות ממיקום אחד למשנהו.