האם גוגלTV תתפוס בישראל

גוגל TV הינו שרות מדיה חדש של ענקית החיפוש גוגל במהלכו הלקוח קונה טלוויזיה משולבת או מחבר ממיר מיוחד לטלוויזיה קיימת ויכול לצפות במגוון תכנים שמקורם מרשת האינטרנט : החל מיו-טיוב ועד לספייק TV ונטפליקס. גוגל מאפשרת גם ליוצרי תכנים עצמאיים ליצור אתרי מותאמים לשרות באמצעות התאמה מיוחדת של פונטים ועיצוב האתר.

האם גוגל TV רלוונטית לישראל מבחינת גופי השידור?

בישראל קיימים מספר גופי שידור ציבוריים ופרטיים בולטים : הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו (ערוץ 2), רשות השידור (ערוץ 1), ערוץ 10 וכמובן חברות הלווין והכבלים יס והוט. נכון לעכשיו, לכל גוף שידור שכזה ישנו גם אתר אינטרנט בו הוא מפיץ חלק מהתכנים בצורה בלעדית או תוך כדי שיתוף פעולה עם אתר תוכן גדול יותר (למשל, הוט משתפת פעולה עם ynet ויס עם Walla).

מכיוון שברוב האתרים האלו התכנים ניתנים בחינם ואין תקן אחיד לרכישת תכנים בצורת וידאו אינטרנטי לפי דרישה (Internet VOD) , כניסה של Google TV לארץ בהחלט יכולה להיות צעד מבורך . עם זאת, לכל גוף שידור יש מדיניות מעט שונה שעלולה להשפיע על ההחלטה שלו האם לשתף פעולה עם גוגל TV או לא. לדוגמה, בעוד קשת מעלה פרקים מלאים של כמעט כל התוכניות הפופולאריות שלה, הוט מעלה רק קטעים נבחרים או עונות ישנות יחסית ומעדיפה לדחוף את שירותי ה – VOD ישירות דרך ממירי הכבלים. יתר על כך, הערוצים המסחריים רגילים לעבוד לפי מודל של פרסומות ולא מודל של רכישת פרקים בודדים, כך שלהם יכול להיות אינטרס לשמור על המבנה הקיים של אתרי אינטרנט ייעודים או העלאת קטעים רק ליו-טיוב.

האם גוגל TV רלוונטית לישראל מבחינת גוגל עצמה?

שירותים חדשניים רבים של Google מגיעים לארץ באיחור ניכר ולעיתים לא מגיעים כלל. המצב של מוצרי המדיה של גוגל הינו גרוע במיוחד. למשל, האפשרות להשכיר סרטים וסדרות מתוך Youtube זמינה בארה”ב כבר מעל שנה, אבל לא בשאר העולם. גם שרות Google Music  (קניית שירים ואלבומים) שהושק באמצע 2011 אינו זמין ברוב המדינות שמחוץ לארה”ב.

מעבר לתרגום הממשק לעברית וכמובן גם הוספת כתוביות בעברית  , גוגל צריכה להתמודד עם מספר קשיים נוספים ובעיקר עם סדרות רכש מחו”ל שזכויות השידור עליהן בארץ בדרך כלל בלעדיות ליס או הוט. פתיחת חוזה נוסף מול גופי השידור המקוריים מחו”ל, עלולה להיות משימה מורכבת ולא משתלמת בעליל.

תמונת מצב לא ברורה

לסיכומו של עניין : בעוד לגופי השידור בארץ יש אינטרס מסוים לעבוד מול גוגל ולנצל את התשתית המפותחת שלה, דווקא גוגל עצמה עלולה להיתקל בקשיים טכניים וביוקרתיים אם תרצה להציג את המוצר בארץ. נראה כי דרוש מאמץ משולב והרבה רצון טוב על מנת שהדבר יקרה בעתיד הנראה לעין.