דף אוהדים בפייסבוק או גוגל +

מאז הצגתה של גוגל פלוס, הרבה מאוד אנשים שואלים את עצמם האם כדאי להעביר את הפעילות החברתית שלהם לגוגל פלוס על חשבון הזמן שהושקע בפייסבוק, או שעדיף לנהל שני דפים במקביל?

לפני שעונים על השאלה הזו, יש להבין שלמרות שגוגל + דומה מאוד לפייסבוק באספקטים מסוימים, היא גם מאוד שונה ממנה ומשרתת מטרה מעט אחרת. אם פייסבוק היא הרשת “של כולם” ורמת הפעילות בה גדולה יחסי (יותר משתמשים פעילים), גוגל + היא רשת יותר אליטיסטית ומושכת (נכון לסוף 2011) בעיקר חובבי טכנולוגיה.

הבדל מרכזי נוסף בין הרשתות מתבטא בכך שגוגל + מחלקת את העדכונים שלכם למעגלים שונים, דבר שיכול דווקא להקל על פרסומים בדפים עסקיים שרוצים לפנות לכמה סוגים שונים של קהלי יעד. לדוגמה, חנות בגדים יכולה להציג מבצע שונה לגברים ונשים או לבני אותו מין בגילאים שונים. לכן, לפני שבכלל מתחילים לעבוד עם בניית דף עסק בגוגל + , צריך לתרגל ולהכיר היטב את עניין המעגלים.

הבדל אחרון וחשוב במיוחד הוא שגוגל + משפיעה גם על דפי התוצאות של גוגל, כרגע עדיין לא ברור לחלוטין כיצד, אבל אין ספק שבעתיד דפים ופרופילים מגוגל + יתמקמו כנראה במקומות גבוהים בתוצאות החיפוש. כבר כיום, כאשר משתפים קישור בגוגל + , הוא מופיע בצורה מובלטת בתוצאות החיפוש של מי שנמצא במעגלים שלכם. לעומת זאת, שיתופים מתוך פייסבוק לא מופיעים כלל וכנראה שלגוגל יש גישה חלקית מאוד לנתונים הפנימיים של פייסבוק.

אז באיזו רשת לבחור?

מכיוון שהמאסה נמצאת בפייסבוק, אבל לגוגל + יש השפעה גם על החיפוש האורגני, עדיף כרגע לתחזק שני עמודים שונים גם אם מדובר ביותר עבודה. אפשר למשל להתחיל רק עם מעגל אחד בגוגל + ולראות עד כמה האוהדים שלכם פעילים בו. אם המעגל פעיל, אז ניתן להמשיך וליצור מעגלים נוספים. בצורה זו, תוכלו לנצל את הזמן בצורה נכונה מבלי לשים את כל הביצים שלכם בסל אחד.

אפשרות אחרת היא להתעלם כרגע מגוגל + ולראות כיצד דברים מתפתחים. גוגל אמנם משקיעה משאבים בלתי נדלים ברשת החברתית שלה, אבל גם לא מהססת לסגור פרויקטים כושלים כמו Google Buzz (הרשת החברתית שישבה בתוך ה – Gmail). ההתפתחויות בתחום הן מהירות מאוד ואין ספק שתוך כמה חודשים נוכל לדעת לאיזו כיוון נושבת הרוח.
כרגע מאוד לא מומלץ לזנוח לחלוטין את פייסבוק שממשיכה לגדול ולצמוח. גם אם בארץ פייסבוק הגיעה לרוויה מסוימת, הרי שלאט לאט היא כובשת ומתרחבת אל יותר ויותר מדינות מתפתחות. במידה והעסק או האתר שלכם הוא בינלאומי, פייסבוק היא עדיין המקום הכי טוב להיות בו ואין מגבלה על כמות הדפים שניתן לפתוח עבור כל שפה.