ביום שישי האחרון הכריזו בגוגל על פיתוח מעל ל 200 אלגוריתמים חדשים. מטרתם היא לחסל תוכן המוגדר כהפרת זכויות יוצרים. במהלך השבוע, האלגוריתמים יכנסו לפעולה כך שבקרוב ניתן יהיה לצפות בהתדרדרותם של אתרים בעלי תוכן המהווה הפרת זכויות יוצרים. ומצד שני, מי שדאג לנהל אתרים בצורה מחושבת, יעילה והוגנת, יכול להיות מאוד שאתרו יקפוץ בכמה מקומות.

מדוע גוגל עושים זאת דווקא עכשיו?

הכרזת המלחמה של גוגל על תוכן מפר זכויות יוצרים אינו מפתיע אף אחד. רבות דובר בעבר על היום בו הדברים יתממשו, אולם בתקופה האחרונה כמות התלונות על תוכן מסוג זה עברה כל גבול. בחודש החולף, הגיעו 4.9 תלונות עם כתובות URL  על תוכן מפר זכויות יוצרים. מספר תלונות זה גדול יותר מסך כל התלונות אשר הוגשו במהלך כל שנת 2009. כל שניתן לומר שלגוגל פשוט נמאס.

מי יהיו הנפגעים?

עדיין לא ידוע מי בדיוק יפגע ממאות האלגוריתמים החדשים, אולם סביר להניח שיהיו אלא אתרים המשתפים סרטים ושירים להורדה. כדי להימנע מהתדרדרות בדירוג, יש לוודא כי התוכן באתר שלכם הוא מקורי ומאושר. זאת אומרת שאם העליתם סרטון לאתר מבלי לבקש רשות מבעל הסרטון, אתם נמצאים בגבול הסכנה. סרטונים המכילים שירים חדשים בשלמותם עלולים גם הם להיות על גבול הפרת זכויות יוצרים גם אם לא ניתן להוריד את הסרטון. לאחרונה עבר החוק המחייב תקליטנים באירועים לשלם לאקו”ם 204 ₪ תמלוגים. האינטרנט היא זירה הרבה יותר ציבורית מעולם אירועים, כך שממש לא כדאי לקחת את הסיכון.

להימנע מספק

במקביל לאלגוריתמים החדשים, גוגל ימשיכו לבדוק תלונות המוגשות ע”י בעלי אתרים. אבל גוגל לא יסירו לגמרי תוצאות ממנוע החיפוש. רק בית משפט יכול לקבוע במאת האחוזים האם תוכן כלשהו מהווה הפרת זכויות יוצרים. אם במהלך השבועות הקרובים, האתר שלכם יתדרדר בעקבות תלונה או האלגוריתמים החדשים, ניתן יהיה  להגיש לגוגל בקשה לבדיקה מחדש. בכל מקרה, על מנת למנוע פגיעה, חשוב לוודא שהאתר שלכם מכיל אך ורק תוכן מקורי. הן מבחינת סרטונים והן מבחינת מלל. ככל שתיקחו פחות סיכונים וככל שתצעדו פחות על הגבול, כך יקטן הסיכוי לחטוף עונש מגוגל.

מקור המאמר:

https://insidesearch.blogspot.co.il/2012/08/an-update-to-our-search-algorithms.html